فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۳/۳/۸         
  

Ziziphus joazeirojoazeiro or JUA که به فارسی جوآ / جوآزیرو نامیده میشود، گیاهی از خانواده عناب بومی برزیل می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری و مرطوب خاک: خاک های عمیق با پی اچ 5.5 تا 7.8
جوآ / جوآزیرو
جوآ / جوآزیرو

دانستنیهای علمینام علمي
Ziziphus joazeiro
نام لاتين
joazeiro or JUA
خانواده (تيره)


جنس Ziziphus یکی از جنس های خانواده ی عناب (Rhamnaceae) است که حدود 40 گونه دارد. گونه های موجود در این جنس شامل درختان کوچک یا درختچه هایی خاردار می باشند که در نواحی معتدل-گرم و نیمه گرمسیری جهان می رویند. برخی از گونه ها خزاندار و برخی نیز همیشه سبز می باشند.جوآ / جوآزیرو جوآ / جوآزیرو

خصوصیات - معرفیگیاه "جوآ" یا "جوآزیرو" درخت یا درختچه ای همیشه سبز از جنس Ziziphus و خانواده ی عناب بوده که مخصوص زمین های بوته زار در شمال شرق برزیل می باشد. این گیاه تا حدود 5 تا 10 متر ارتفاع رشد کرده و دارای تنه ای به قطر 30 تا 50 سانتیمتر می باشد.
جوآ برگ هایی مومی، گل هایی کوچک و زرد رنگ و میوه هایی گرد، کوچک، زرد رنگ و خوراکی تولید می کند. این میوه ها حدود 3 تا 4 سانتیمتر قطر داشته و به دلیل طعم مطبوع، مورد علاقه ی برخی از پرندگان می باشند. میوه ها شیرین بوده و دارای پالپی سفید رنگ هستند.joazeiro or JUA joazeiro or JUA

شرایط نگهداری جوآ / جوآزیرونور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه جوآ / جوآزیرو
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  جوآ / جوآزیرو
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  جوآ / جوآزیرو
نواحی گرمسیری و مرطوب
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  جوآ / جوآزیرو
خاک های عمیق با پی اچ 5.5 تا 7.8


جوآزیرو برای رشد بهینه نیاز به آبیاری مناسب و کافی در طول فصل رشد دارد ولی مقاومت زیادی نیز به فصول خشک در شمال شرق برزیل نشان داده است.
در این نواحی بسیار به کندی رشد کرده و طول عمر زیادی نیز دارد. در برخی موارد گیاهان صد ساله از این گونه نیز گزارش شده است.
معمولاً مناطقی یا دمای بالا، رطوبت زیاد و خاک های عمیق با پی اچ 5.5 تا 7.8 را ترجیح می دهند. بافت خاک نباید زیاد سبک و شنی یا زیاد سنگین و رسی باشد.Ziziphus joazeiro Ziziphus joazeiro

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیجوآزیرو یکی از درختان مفید در برزیل است که کاربردهای متعددی دارد.
برگ ها و شاخه های جوان به عنوان منبع غذایی پروتئین دار در حیوانات (به ویژه در زمان های قحطی و خشکسالی که منبع غذایی دیگری موجود نیست) می باشند.
میوه ها خوراکی بوده و به مصرف تازه خوری می رسند یا گاهی در مشروبات الکلی مورد استفاده قرار می گیرند.
پوست و برگ های این گیاهان خواص دارویی دارند.
چوب آنها بسیار بادوام بوده و در ساخت اسباب و اولزم منزل و ساختمان و نیز در تهیه ی سوخت مورد استفاده قرار می گیرد.
در برزیل، از پوست این درختان داروهایی برای درمان بیماری های کبدی، سر درد، سرفه های خشک، برونشیت، عفونت های تنفسی، گلو درد و اختلالات ادراری استفاده می شود. همچنین مقوی قلب نیز می باشد.
از پوست درخت، شوینده هایی برای تقویت موها و رفع شوره ی سر تهیه می شود.
از برگ های این گیاه نیز داروهایی جهت درمان ناراحتی های گوارشی، سوء هاضمه و ضخم های معدی استفاده می شود.
آب میوه های این گیاهان عنی از ویتامین ث است و به مصرف تغذیه می رسد. علاوه بر این، از آب میوه ی این گیاهان برای درمان آکنه و جوش روی پوست و صورت و نیز نرم شدن و صاف شدن پوست استفاده می گردد.ترکیبات شیمیایی:

این گیاهان حاوی مقادیر زیادی تری ترپن ها، ساپونین و آلکالوئیدها است. 
پوست درختان دارای مقدار زیادی ساپونین ها با خواص کف کنندگی است که در شوینده های مختلف، صابون ها و شامپوها مورد استفاده قرار می گیرد.
جوآزیرو منبع غنی از ترکیب شیمیایی به نام بتولینیک اسید (Betulinic acid) است. این مواد دارای فعالیت های آنتی بیوتیکی قوی هستند. تحقیقات نشان داده که سه استر مشتق از این اسید دارای خواص ضد باکتریایی قوی می باشند.
ترکیبات شیمیایی اصلی موجود در جوآزیرو شامل: آلکالوئیدها، آمفیبین D، بتولینیک اسید، مشتقات بتولینیک اسید، جوجوبوجنین، ساپونین ها و تری ترپن ها می باشد.معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - جوآ / جوآزیرو معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - جوآ / جوآزیرو

نحوه تکثیر جوآ / جوآزیروتکثیر آنها از طریق کشت بذرهایشان صورت می گیرد.joazeiro or JUA joazeiro or JUAمنابع :
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=
http://www.rain-tree.com/juazeiro.htm#.VcResvlViko
http://www.tradewindsfruit.com/content/jua.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Ziziphus


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.