فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز چهارشنبه ۱۴۰۳/۲/۵         
  

Rosa Carolina Carolina rose که به فارسی رز کارولینا نامیده میشود، گیاهی از خانواده گل سرخیان ، بومی آمریکای شمالی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی معتدل تا نیمه گرمسیری خاک: خاک هایی با رطوبت کافی
رز کارولینا
رز کارولینا

نام علمي
Rosa Carolina
نام لاتين
Carolina rose
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"رز کارولینا" درختچه ای از انواع رزها است که بومی آمریکای شمالی می باشد اما می تواند در نزدیکی ایالت متحده و کانادا نیز یافت شود. این گیاه معمولاً در سراسر نواحی مرتعی و بیشه زارها و یا جنگل های باز و اطراف جاده ها یافت می شود. 
این درختچه دارای شاخه های متعدد با عادت رشد مستقیم و افراشته و در برخی موارد به صورت پراکنده می باشد. شاخه های روی ساقه های چوبی نیز بلند و باریک و مستقیم بوده و اغلب به صورت جفت و متقابل قرار دارند. ساقه های فصل رشد جاری فاقد کرک و به رنگ های سبز تا قرمز مایل به صورتی بوده که به مرور زمان به رنگ قهوه ای تبدیل می شوند. 
برگ ها به صورت متناوب، مرکب، هر برگ حاوی 5 تا 7 برگچه، دارای دمبرگ کوتاه هستند. ساقه های مرکزی هر برگ مرکب دارای کرک های بسیار ریزی است. هر برگچه به صورت تخم مرغی شکل، به طول حدود دو اینچ و عرض یک اینچ و با حاشیه ای دندانه دار دیده می شود. در پایه ی هر برگ مرکب، دو گوشوارک وجود دارد.
گل ها به صورت منفرد و دارای دمگلی کرکدار می باشد. هر گل دارای پنج عدد گلبرگ صورتی رنگ (به ندرت سفید رنگ)، پنج کاسبرگ سبز رنگ، تعدادی پرچم به رنگ زرد روشن و یک مادگی پهن در مرکز گل می باشد. این گل ها معطر هستند. دوره ی گلدهی در طول اوایل تابستان و تقریباً به مدت یک ماه ادامه دارد. 
میوه های این گیاهان که به آنها Hip گفته می شود پس از اتمام دوره ی گلدهی ظاهر می شوند. این میوه ها به رنگ قرمز روشن می باشند که در مقایسه با سایر گونه های رز، کمی پهن تر می باشند. 
سیستم ریشه ای این گیاه به صورت یک ریشه ی مرکزی مستقیم و عمیق به همراه ریشه های فرعی بسیار می باشد. Carolina rose Carolina rose

شرایط نگهداری رز کارولینانور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه رز کارولینا
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  رز کارولینا
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  رز کارولینا
نواحی معتدل تا نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  رز کارولینا
خاک هایی با رطوبت کافی


بهترین شرایط رشد برای این گیاه، خاک هایی با آبیاری منظم و متوسط تا مرطوب و مکان هایی با آفتاب کامل است.
در آفتاب کامل، بیشترین میزان گلدهی و مقاومت به بیماری در این گیاه مشاهده شده است.
آبیاری این گیاه باید به صورت عمیق و منظم (به خصوص در صبح زود) صورت گیرد.
تهویه ی مناسب هوا به بهبود رشد گیاه و کنترل بیماری های برگی کمک می کند. 
مالچ پاشی در تابستان به نگهداری رطوبت و نیز خنک ماندن منطقه ی ریشه کمک بسیاری خواهد کرد. 
این گیاهان هم در طول فصل رشد و هم در طول فصل زمستان باید به حذف برگ های پژمرده و آلوده از روی گیاه و اطراف آن اقدام نمود تا بیماری گسترش پیدا نکند. 
تاج گیاه باید در فصل زمستان در نواحی با آب و هوای سرد، در برابر سرما محافظت گردد.
هرس مناسب در اواخر زمستان تا اوایل بهار به رشد بهتر و افزایش گلدهی این گیاهان منجر خواهد شد. Rosa Carolina Rosa Carolina

مقابله به آفات رز کارولینااز مشکلات این گیاهان مستعد و حساس بودن آنها نسبت به بسیاری از بیماری ها است. از جمله بیماری هایی که به این گیاهان صدمه وارد می کنند می تواند به سوختگی سیاه، سفیدک پودری و زنگ اشاره کرد. اگرچه کشت و عملیات به زراعی مناسب می تواند در درجه اول سبب دفاع گیاه در مقابل بیماری ها شود اما استفاده از قارچ کش های مناسب در طول فصل رشد به ویژه در آب و هوای مرطوب نیز می تواند سبب پیشگیری و مانع از پیشرفت بیماری ها گردد. رز کارولینا رز کارولینا

نحوه تکثیر رز کارولینااین گیاهان را می توان از طریق کشت بذر، تقسیم ریزوم های سطحی و نیز ریشه دار کردن قلمه ها تکثیر نمود. Carolina rose Carolina roseمنابع :
http://www.illinoiswildflowers.info/prairie/plantx
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder
https://en.wikipedia.org/wiki/Rosa_carolina
https://gobotany.newenglandwild.org/species/rosa/c


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.