فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۳/۳/۸         
  

Lonicera caprifoliumItalian honeysuckle که به فارسی امین الدوله ایتالیایی نامیده میشود، گیاهی از خانواده آقطی بومی ایتالیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی معتدل تا نیمه گرمسیری خاک: انواع مختلفی از خاک ها
امین الدوله ایتالیایی
امین الدوله ایتالیایی

نام علمي
Lonicera caprifolium
نام لاتين
Italian honeysuckle
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


خصوصیات گیاه:

گیاه "پیچ امین الدوله ایتالیایی" یکی از گیاهان گلدار از خانواده آقطی یا کاپریفولیاسه و جنس lonicera میباشد. این گیاه بومی بخش هایی از اروپا است که در جنوب شرق بریتانیا و شمال شرق آمریکای شمالی به صورت اهلی در آمده است و در سطح وسیع به عنوان گیاهی زینتی کشت و کار می شود. این گیاه، قوی، خزاندار و بالارونده است که بیش از هشت متر می تواند رشد کند. گل های این گیاه، هرمافرودیت (اندام های نر و ماده در یک گل وجود دارند)، به صورت کپه ای، در انتهای شاخه ها، بسیار معطر، به رنگ های کرم رنگ تا صورتی کم رنگ بوده که در اواسط تابستان ظاهر می شوند. بذرها نیز از اکتبر تا نوامبر می رسند. گل ها به شکل لوله ای و دارای دو لوب می باشند. این گل ها به ویژه در هنگام شب، بسیار معطر می باشند. عطر زیاد گل ها به خصوص در طی ماه های گرده افشانی سبب جلب حشرات گرده افشان می شوند. اما میوه های آنها فقط پس از یک تابستان بسیار گرم تولید می شوند. میوه ها به صورت سته ای و به رنگ های قرمز، نارنجی تا سیاه دیده می شوند. برگ ها تخم مرغی شکل و به رنگ سبز-آبی هستند.Italian honeysuckle Italian honeysuckle

شرایط نگهداری امین الدوله ایتالیایینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه امین الدوله ایتالیایی
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  امین الدوله ایتالیایی
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  امین الدوله ایتالیایی
نواحی معتدل تا نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  امین الدوله ایتالیایی
انواع مختلفی از خاک ها


معمولاً خاک هایی دارای رطوبت مناسب در ناحیه ی ریشه ها و محیط هایی آفتابی به همراه سایه ی پراکنده را برای رشد بهتر، ترجیح می دهند. اگرچه در نور زیاد رشد بهتری دارند اما در محیط هایی با سایه ی فراوان نیز متحمل بوده و رشد می کنند. هم به خاک های اسیدی و هم به خاک های قلیایی متحمل هستند اما در خاک های بسیار قلیایی، رشد آنها دچار اختلال شده و علائم کمبود برخی از عناصر را نشان خواهند داد.
این گیاه، دمای پایین را تا حدود -15 درجه سانتیگراد تحمل می کند. از نظر سرعت رشد، تقریباً گیاهی سریع الرشد می باشد.Lonicera caprifolium Lonicera caprifolium

مقابله به آفات امین الدوله ایتالیایی


آفات:

از بیماری های رایج این گیاه سفیدک ها هستند. و از آفاتی که به آن خسارت وارد می کنند می توان بلک فلای ها (blackfly) را نام برد.امین الدوله ایتالیایی امین الدوله ایتالیایی

نحوه تکثیر امین الدوله ایتالیایییکی از روش های تکثیر این گیاه، کشت بذرهای آن است. بذرها را باید هر چه زودتر و بلافاصله پس از رسیدن در شاسی سرد کشت نمود. لازم است برای افزایش سرعت جوانه زنی، بذرها را برای مدت دو ماه در سرما قرار داد تا تیمار چینه سرمایی روی آنها اعمال گردد و سپس بلافاصله در شاسی سرد کشت شوند. پس از مدت معین باید نهال های بذری را در گلدان های جداگانه و در گلخانه برای حداقل گذراندن زمستان سال اول، کشت کرد. سپس گیاه ها را پس از رفع خطر سرما در اواخر بهار تا اوایل تابستان در محل های اصلی خارج از گلخانه کشت می کنند.
روش دیگر تکثیر این گیاه استفاده از قلمه های چوب نیمه سخت به طول 7 تا 10 سانتیمتر، بدون پاشنه یا با پاشنه در طی ماه های جولای تا آگست در شاسی می باشد. درصد بسیاری از قلمه های تهیه شده با این روش، ریشه دار می شوند. همچنین می توان از ریشه دار کردن قلمه های چوب بالغ سال جاری به طول 15 تا 20 سانتیمتر، با پاشنه یا بدون پاشنه در طی ماه نوامبر در شاسی سرد نیز برای تکثیر این گیاه استفاده کرد.
روش دیگر ازدیاد امین الدوله های ایتالیایی، روش خوابانیدن در فصل پاییز می باشد.Italian honeysuckle Italian honeysuckleمنابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/1640/#b
http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Loni
https://en.wikipedia.org/wiki/Lonicera_caprifolium
https://www.rhs.org.uk/


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.