فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۴/۲۲         
  

Lilium MichiganenseMichigan lily که به فارسی سوسن میشیگان نامیده میشود، گیاهی از خانواده سوسن سانان بومی میشیگان می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: 15 درجه سانتیگراد در شب و 20 درجه سانتیگراد در روز خاک: خاک های سبک و مرطوب
سوسن میشیگان
سوسن میشیگان

نام علمي
Lilium Michiganense
نام لاتين
Michigan lily
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"سوسن میشیگان" یکی از گونه های جنس لیلیوم یا سوسن است که به صورت خودرو در ایالات متحده و کانادا و میشیگان رشد می کند و گل های زیبایی نیز تولید می کند که از آنها به عنوان گیاهی زینتی استفاده می شود. گل های آن به رنگ نارنجی و خالدار می باشند.
این گیاه چندساله بوده و دارای ساقه ای برافراشته و فاقد شاخه های جانبی است. ساقه ی مرکزی به رنگ سبز ملایم تا روشن، سه گوش، بدون کرک و گاهی اوقات کرکدار می باشد. برگ ها معمولاً با آرایش چرخشی روی ساقه قرار می گیرند. حدود 3 تا 7 برگ در هر چرخه روی ساقه قرار دارد. ولی در برخی موارد تعدادی از برگ های بالایی ساقه ممکن است به صورت جفتی یا با ارایش متناوب روی ساقه قرار بگیرند. هر برگ حدود 2.5 تا 5 اینچ طول و حدود 0.5 تا 0.75 سانتیمتر نیز عرض دارد. برگ ها کشیده و بیضی شکل، دارای حاشیه ای صاف و یکپارچه و بدون دمبرگ می باشند. رگبرگ ها به صورت پرمانند وجود دارند. سطح بالایی برگ ها به رنگ سبز متوسط و بدون کرک ولی سطح پایینی برگ ها به رنگ سبز روشن تا سبز مایل به سفید، فاقد کرک یا در برخی موارد دارای کرک می باشد.
گل ها دارای حدود 2 تا 3 اینچ قطر می باشند. هر گل حاوی شش گلبرگ، شش پرچم و یک مادگی با یک خامه است. گلبرگ ها نیزه ای شکل، به رنگ زرد مایل به نارنجی تا نارنجی مایل به قرمز و خال دار هستند. این گلبرگ ها دارای انحنا و خمیدگی می باشند. پرچم ها بلند و بیرون آمده از گل بوده و میله ی پرچم به رنگ سبز روشن تا نزدیک به سفید با دانه های گرده ای به رنگ قهوه ای مایل به قرمز هستند.
دوره ی گلدهی این گیاه از اواسط تابستان شروع شده و حدود یک ماه ادامه خواهد داشت. گل ها عطر خاصی ندارند. و پس از اتمام دوره ی گلدهی توسط غلاف های بذر جایگزین می شوند. این غلاف ها حدود 1.5 اینچ ظول داشته و بدون کرک و سه بخشی می باشند. بذرهای بالغ به رنگ قهوه ای، پهن، تخم مرغی شکل و دارای بال های قوی در حاشیه ی خود می باشند. این بال ها امکان جابجایی بذرها را برای این گیاهان فراهم می کنند.
سیستم ریشه ای این گیاهان دارای پیاز یا بالب می باشد که از آنها در تولید مثل غیرجنسی این گیاهان استفاده می شود.Michigan lily Michigan lily

شرایط نگهداری سوسن میشیگاننور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه سوسن میشیگان
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  سوسن میشیگان
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  سوسن میشیگان
15 در شب و 20 در روز درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  سوسن میشیگان
خاک های سبک و مرطوب


سوسن میشیگان به نور کامل خورشید نیاز دارد. در صورتی که به هر دلیلی نور کافی به این محصول نرسد، بوته ها بلند می شوند و تعداد کمتری گل تولید می کنند. در این شرایط، احتمال زرد شدن برگ های پایینی گیاه نیز وجود دارد.
همچنین کشت آن در خاک های شنی لومی یا لومی و مرطوب، مناسب خواهد بود. اگر چه به رطوبت کافی نیاز دارد ولی در صورت استقرار مناسب در خاک می تواند خشکی را نیز تا حدی تحمل کند. 
این گیاهان معمولاً در دمای 15 درجه سانتیگراد حرارت در شب و حدود 20 درجه سانتیگراد حرارت روز، زودرس می شوند.Lilium Michiganense Lilium Michiganense

نحوه تکثیر سوسن میشیگانتکثیر این گونه از لیلیوم از طریق جدا کردن فلس های پیازی صوت می گیرد. فلس ها در فصل پاییز روی ردیف هایی به فاصله 15 سانتیمتر در بستر کاشتی که در گلخانه مهیا می شود، کشت می گردند. پیازچه هایی که پس از یک فصل رویشی تشکیل می شوند از خاک خارج و مجدداً در فصل مناسب در خاک خارج از گلخانه کشت می شوند. در فصل پاییزف پیازهای رسیده برداشت شده، بسته به بزرگی آنها درجه بندی می شوند _پیازهای کوچک، محیطی برابر 15 تا 18 سانتیمتر و پیازهای درشت، محیطی برابر 25 تا 28 سانتیمتر را دارا می باشند_ پیازهای کوچک، بوته های کوچک و تعداد کمتری گل تولید می کنند. فصل برداشت پیاز لیلیوم مهرماه است. زودتر از این زمان برداشت صورت نمی گیرد، زیرا رشد و نمو پیاز در فصل پاییز انجام می شود.Michigan lily Michigan lilyمنابع :
http://www.illinoiswildflowers.info/prairie/plantx
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder
https://www.prairiemoon.com/seeds/wildflowers-forb
خلیقی، ا. 1385. گلکاری (پرورش گیاهان زینتی ایران).


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.