فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۳/۱۱         
  

شیرین بیان روسی Russian licorice که به فارسی Glycyrrhiza glabra var. glandulifera نامیده میشود، گیاهی از خانواده بقولات، بومی جنوب روسیه می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: آب و هوای گرم و آفتابی خاک: زمین های شنی با لایه های ضخیم خاک و غنی از کلسیم
شیرین بیان روسی
شیرین بیان روسی

نام علمي
Glycyrrhiza glabra var. glandulifera
نام لاتين
Russian licorice
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیشیرین بیان یکی از قدیمی ترین گیاهان دارویی است. بیش از چهارهزارسال پیش بومیان دره ها و دشت های بین النهرین، آسیای صغیر و جنوب آسیا ریشه شیرین بیان را به پیشگاه فرمانروایان خود به نشانه عرض عبودیت تقدیم می کردند. 
از ریشه این گیاه به عنوان دارو در اکثر فارماکوپه ها یاد شده است. از مواد مؤثره این گیاه در صنایع داروسازی، نوشابه سازی، شیرینی سازی و دخانیات استفاده می شود. 
شیرین بیان دارای واریته های متفاوتی است که یکی از این واریته ها، واریته شیرین بیان روسی است. این گیاه در جنوب روسیه گسترش زیادی دارد. پیکر رویشی آن کم و بیش چسبناک است. اندام های زیر زمینی فاقد ریشه رُست (استولون) است ولی ریشه های متعددی به ضخامت پنج سانتیمتر تولید می کند. پوست ریشه این گیاه فلس دار و قهوه ای رنگ است. شیرینی آن ملایم و کم و بیش تند مزه است. 
مهمترین ماده مؤثره ریشه شیرین بیان، اسید گلیسیریزیک است. که مقدار آن در شیرین بیان روسی حدود 10 تا 14 درصد می باشد. Russian licorice Russian licorice

شرایط نگهداری شیرین بیان روسینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه شیرین بیان روسی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  شیرین بیان روسی
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  شیرین بیان روسی
آب و هوای گرم و آفتابی
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  شیرین بیان روسی
زمین های شنی با لایه های ضخیم خاک و غنی از کلسیم


از آنجا که منشأ این گیاه نواحی مدیترانه است، در طول رویش به هوای گرم و آفتاب کافی نیاز دارد. ریشه این گیاه در خاک های شنی با ضخامت زیاد، گسترش زیادی یافته و عملکرد آن نیز افزایش می یابد.
این گیاه نورپسند بوده و نور کافی سبب افزایش مواد مؤثره ریشه می شود. به آب و مواد و عناصر غذایی کافی نیز نیاز دارد. در مرحله گلدهی آب کافی باید در اختیار گیاه قرار گیرد.
محقان معتقدند برای کاشت این گیاه باید از زمین های شنی با لایه های ضخیم خاک و غنی از ترکیبات کلسیم استفاده کرد. 
مواد و عناصر غذایی کافی، نقش عمده ای در افزایش عملکرد ریشه و مقدار مواد مؤثره آن دارد.Glycyrrhiza glabra var. glandulifera Glycyrrhiza glabra var. glandulifera

نحوه تکثیر شیرین بیان روسیشیرین بیان روسی را می توان توسط بذر و یا از طریق رویشی تکثیر کرد. از آنجا که بذر این گیاه پوسته ضخیمی دارد و این پوسته، قوه رویشی آن را کاهش می دهد، قبل از کاشت باید خراش های مناسبی در سطح پوسته ایجاد کرد. تکثیر توسط بذر به دو روش مستقیم و غیرمستقیم انجام می گیرد. 
تکثیر رویشی از طریق تقسیم ریشه انجام می گیرد. گیاهان سه تا چهارساله را باید از خاک خارج کرد. پس از تمیز کردن ریشه، قطعاتی به طول 15 تا 25 سانتیمتر از آن جدا و در عمق مناسب کشت می شوند. در هر هکتار زمین به 40 تا 70 هزار قلمه ریشه ای نیاز است. Russian licorice Russian licoriceمنابع :
امیدبیگی، ر. 1387. تولید و فرآوری گیاهان دارویی. ا


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.