فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۳/۴         
  

Froriepia subpinnata Froriepia که به فارسی اناریجه نامیده میشود، گیاهی از خانواده چتریان ، بومی آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی معتدل خاک: گستره وسیعی از خاک ها
اناریجه
اناریجه

نام علمي
Froriepia subpinnata
نام لاتين
Froriepia
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه اناریجه با نام علمی Froriepia subpinnata از خانواده چتریان می باشد که تاکنون فقط از استان های گیلان، گلستان و مازندران گزارش شده است. این گیاه فقط یک گونه در ایران دارد. گیاه اناریجه گیاهی است یک ساله بدون کرک با ساقه ای به ارتفاع ۱۸۰ سانتیمتر، استوانه ای با قاعده ای به ضخامت ۵/۲ تا ۵/۳ سانتیمتر که در بخش پایین قهوه ای و در بخش بالا سبز کلمی، شیاردار، با شاخه های طویل است برگ های آن قاعده ای خطی، تخم مرغی و بریده بریده می باشد. فصل گل دهی و میوه دهی اواخر تابستان می باشد .
این گیاه در استان مازندران در اراضی دشتی حتی در نقاط باز جنگلی استان وجود دارد و  به نوعی مورد استفاده روستائیان و حتی شهرنشینان قرار می گیرد. طبق تحقیقات صورت گرفته ۳۹ ترکیب مهم در اسانس گیاه مذکور شناسایی شده که حتی بعضی از ترکیبات به عنوان ترکیبات ضد سرطانی می باشد.
اناریجه سبزی است که در اواخر فصل اسفند و اوایل فصل بهار می روید و تا اواخر اردیبهشت ماه می توان از آن استفاده کرد. فصل گلدهی و میوه دهی اناریجه نیز اواخر تابستان است.
این سبزی وحشی کاربردهای زیادی در تهیه انواع غذاهای محلی از جمله آش خمیر، آش شوربا، آش دوغ، آش ماستی، کوکو سبزی و به خصوص مرغ شکم پُر و ماهی شکم پُر دارد.Froriepia Froriepia

شرایط نگهداری اناریجهنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه اناریجه
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  اناریجه
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  اناریجه
نواحی معتدل
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  اناریجه
گستره وسیعی از خاک ها


این گیاه در ارمنستان در ارتفاعات 900 تا 1000 متری بالاتر از سطح دریا می روید. همچنین در حاشیه جنگل ها و اطراف جاده ها و زمین های کمی مرطوب نیز رشد می کند. Froriepia subpinnata Froriepia subpinnata

نحوه تکثیر اناریجهتکثیر این گیاه از طریق تقسیم بوته و همچنین کشت بذرهای آنها صورت می گیرد.Froriepia Froriepiaمنابع :
http://www.mnp.am/red_book_fauna/eng/p72.html
https://es.wikipedia.org/wiki/Froriepia
https://fa.wikipedia.org/


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.