فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۳         
  

Eryngium foetidumculantro که به فارسی کولانترو یا گشنیز مکزیکی نامیده میشود، گیاهی از خانواده کرفس بومی مکزیک و آمریکای جنوبی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری خاک: خاک های مرطوب
کولانترو یا گشنیز مکزیکی
کولانترو یا گشنیز مکزیکی

دانستنیهای علمینام علمي
Eryngium foetidum
نام لاتين
culantro
خانواده (تيره)


گیاه "کولانترو" یا "گشنیز مکزیکی" گیاهی علفی و چندساله یا یکساله از خانواده ی کرفس (Apiaceae) و مخصوص نواحی گرمسیری است.
این گیاه بومی مکزیک و آمریکای جنوبی است، اما در سراسر جهان کشت می شود.کولانترو یا گشنیز مکزیکی کولانترو یا گشنیز مکزیکی

خصوصیات - معرفیکولانترو یا گشنیز مکزیکی گیاهی یکساله یا چندساله و علفی است که تا 60 تا 90 سانتیمتر ارتفاع رشد می کند.
برگ ها به رنگ خاکستری تا نقره ای یا به رنگ های سبز مایل به آبی هستند.
گل ها در اواسط تا اواخر تابستان یا اوایل پاییز تشکیل می شود. زمانی که گل ها تولید می شوند، برگ ها زبر و غیرقابل خوردن خواهند شد.culantro culantro

شرایط نگهداری کولانترو یا گشنیز مکزیکینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه کولانترو یا گشنیز مکزیکی
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  کولانترو یا گشنیز مکزیکی
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  کولانترو یا گشنیز مکزیکی
نواحی گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  کولانترو یا گشنیز مکزیکی
خاک های مرطوب


این گیاه برای رشد بهتر به آفتاب کامل به همراه کمی سایه نیاز دارد. ولی برگ های رشد یافته در سایه، سبزتر، بزرگتر و معطرتر خواهند شد و کیفیت و بازارپسندی آنها برای فروش نیز بیشتر خواهد بود.
به خاک های مرطوب نیاز دارد. و در فاصله ی بین دو آبیاری نباید خاک خشک شده باشد.
پی اچ مناسب خاک برای آن نیز از 6.1 تا 7.8 می باشد.تحقیقات نشان داده که این گیاه نسبت به طول روز حساس است. آغاز و سرعت گلدهی با افزایش طول روز، افزایش می یابد. همانطوری که اشاره شد، در زمان طولید گل، کیفیت برگ های تولیدی کاهش می یابد. بنابراین با افزایش طول روز، کیفیت برگ ها و بازارپسندی آنها کاهش پیدا می کند. در نتیجه، روزهای بلند تابستان تولید تجاری محصول (برگ گیاه) را با مشکل مواجه می کند.Eryngium foetidum Eryngium foetidum

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیکولانترو در نواحی مختلف دنیا استفاده های مختلف خوراکی و دارویی دارد. و به عنوان سبزی و یا در انواع غذاها مورد استفاده قرار می گیرد.
این گیاه هم به صورت خشک شده و هم به صورت تازه مصرف می شود.در طب سنتی نیز برای درمان سوختگی، گوش درد، تب، فشار خون، یبوست، تشنج، آسم، دل درد، مار گزیدگی، اسهال و مالاریا به کار می رود.
همچنین به عنوان آرام بخش نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
ترکیبات موجود در این گیاه فعالیت ضد دیابتی، ضد تشنج و ضد باکتریایی دارد.معرفی و راهنمای پرورش سبزی جات برگی - کولانترو یا گشنیز مکزیکی معرفی و راهنمای پرورش سبزی جات برگی - کولانترو یا گشنیز مکزیکی

نحوه تکثیر کولانترو یا گشنیز مکزیکیتکثیر این گیاه از طریق کشت بذرهای آن صورت می گیرد. بذرها را به صورت مستقیم، در زمین اصلی و در فصل پاییز کشت می کنند. فاصله بوته ها از هم نیز باید 38 تا 45 سانتیمتر باشد.
این بذرها می توانند در طول سه هفته یا بیشتر و در دمای 75 درجه فارنهایت جوانه بزنند. culantro culantroمنابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/94023/#b
http://en.wikipedia.org/wiki/Eryngium_foetidum
http://gernot-katzers-spice-pages.com/engl/Eryn_fo
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21062639
http://www.sandmountainherbs.com/coriander_mexican
http://www.worldcrops.org/crops/Culantro.cfm
https://www.hort.purdue.edu/newcrop/proceedings199


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.