فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۳/۱/۲۸         
  

Eryngium planum blue eryngo که به فارسی شقاقل آبی نامیده میشود، گیاهی از خانواده چتریان ، بومی اروپا و آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: محیط تاریک رطوبت: کاملا خشک دمای محیط: نواحی معتدل تا نیمه گرمسیری خاک: خاک های سبک شنی
شقاقل آبی
شقاقل آبی

نام علمي
Eryngium planum
نام لاتين
blue eryngo
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه "شقاقل آبی" گیاهی گلدار از خانواده چتریان (Apiaceae) می باشد. این گیاه بومی نواحی مرکزی و جنوب شرق اروپا و نواحی مرکزی آسیا است. 
شقاقل آبی گیاهی علفی و چندساله است که حدود 50 سانتیمتر ارتفاع داشته و دارای ساقه هایی آبی – نقره ای و تعداد زیادی گل های مخروطی و آبی رنگ با براکته های بوده که در فصل زمستان ظاهر می شود.  blue eryngo blue eryngo

شرایط نگهداری شقاقل آبینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه شقاقل آبی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  شقاقل آبی
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  شقاقل آبی
نواحی معتدل تا نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  شقاقل آبی
خاک های سبک شنی


این گیاه در حاشیه خیابان ها، باغ های صخره ای، سواحل دریاها و غیره رشد می کند. همچنین خاک های به خوبی آبیاری شده و مکان های آفتابی را ترجیح می دهد. اگرچه خاک های سبک شنی را می پسندد اما نسبت به بیشتر خاک ها متحمل می باشد. نسبت به خشکی خاک نیز متحمل است. این گیاه به سرمای منفی 25 درجه سانتیگراد مقاوم است. Eryngium planum Eryngium planum

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیاز این گیاه در اروپا به عنوان گیاهی دارویی استفاده های زیادی می شود. از خواص دارویی آن می توان به ادرارآور بودن، محرک، اشتهاآور و ... اشاره کرد. همچنین اسانس این گیاه دارای ترکیبات بیواکتیو بوده و به عنوان دارو مورد استفاده قرار می گیرد. 
از ترکیبات بیواکتیویته این گیاه می توان به فنولیک اسیدها، ساپونین های تری ترپنوئیدی، فلانوئیدها، کومارین ها و روغن های فرار اشاره کرد. از فنولیک اسیدهای این گیاه می توان رزمارینیک اسید، کلروژنیک اسید و کافئیک اسید را نام برد که در برگ ها و ریشه های آن یافت می شود. 
عصاره اتانلی استخراج شده از شاخه ها و ریشه این گیاه خواص ضدقارچی و ضدباکتریایی نشان داده است. شقاقل آبی - معرفی و خواص گیاهان دارویی شقاقل آبی - معرفی و خواص گیاهان دارویی

نحوه تکثیر شقاقل آبییکی از روش های تکثیر این گیاه، کشت بذرهای آن است. بهترین زمان کشت بذرها، بلافاصله پس از رسیدن در اوایل پاییز در بستری به خوبی آبیاری شده و حاوی کمپوست و در شاسی سرد می باشد. این بذور را می توان در بهار نیز کشت کرد. این بذرها معمولاً در دمای 20 درجه سانتیگراد و به مدت 5 تا 90 روز جوانه خواهند زد. 
یکی دیگر از روش های تکثیر آنها، تقسیم بوته در اوایل بهار یا پاییز می باشد. 
همچنین از قلمه ریشه نیز برای ازدیاد آنها در فصل پاییز یا زمستان استفاده می شود. blue eryngo blue eryngoمنابع :
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder
http://www.pfaf.org/USER/Plant.aspx?LatinName=Eryn
https://en.wikipedia.org/wiki/Eryngium_planum
https://www.rhs.org.uk/Plants/101815/Eryngium-plan


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.