فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۲/۱/۱۰         
  

Dracocephalum kotschyi dragonhead که به فارسی زرین گیاه نامیده میشود، گیاهی از خانواده بومی ایران می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی کوهستانی و سردسیر خاک: گستره وسیعی از خاک ها
زرین گیاه
زرین گیاه

نام علمي
Dracocephalum kotschyi
نام لاتين
dragonhead
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"زرین گیاه" یکی از گیاهان اندمیک و منحصر به فرد منطقه زاگرس خصوصاً استان های اصفهان و چهارمحال و بختیاری می باشد و بخاطر ارزش و اهمیت آن در معرض نابودی قرار گرفته و هر روز از تراکم آن کاسته می شود.
زرین گیاه، گیاهی است نیمه چوبی به طول 20 سانتیمتر با ساقه¬ های متعدد چوبی، برگ¬ های دمبرگ ¬دار، تخم مرغی شکل و گل¬ های سفید متمایل به زرد که این گل ¬ها از اوایل اردیبهشت ماه ظاهر شده و تا تیرماه باقی می ¬مانند.dragonhead dragonhead

شرایط نگهداری زرین گیاهنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه زرین گیاه
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  زرین گیاه
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  زرین گیاه
نواحی کوهستانی و سردسیر درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  زرین گیاه
گستره وسیعی از خاک ها


پراکنش این گیاه در ایران در منطقه مرکزی ایران در منطقه ایران و توران، در استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری در ارتفاعات خوانسار، سمیرم، فریدن، فریدونشهر مشاهده می شود.
در مناطق استپی و نیمه استپی، مناطق کوهستانی، مکان های سردسیر و سنگلاخی با ارتفاع 2500 تا 3000 متر و بارندگی حداقل 300 میلیمتر در سال به چشم می خورد.Dracocephalum kotschyi Dracocephalum kotschyi

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیاین گیاه به عنوان یک گیاه دارویی مهم جهت رفع دردهای روماتیسمی، و دردهای مفصلی بکار می رود.
وجود ترکیبی به نام "زانتومیکرول" در برگ های زرین گیاه مسئول اصلی خاصیت ضدسرطانی این گیاه دارویی است.
اجزاء اصلی این گیاه شامل لیمونین، Verbenone, alpha-terpineol, ، الکل پریلیل و کاریوفیلین می باشد. بر اساس تحقیق مذکور صورت گرفته، اثرات درمانی اسانس زرین گیاه قابل مقایسه با هیوسین و ایندومتاسین می باشد.
اثرات درمانی این گیاه شامل کاهش تب، درد مفاصل و روماتیسم، تقویت حافظه، درمان بیماری ام اس، سریع کردن جریان خون، درمان سرگیجه، وزوز گوش و سردرد اشاره شده است.
لیمونن که یکی از اجزای اصلی اسانس زرین گیاه می باشد، به عنوان یک مهار کننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین، ضد تومور، ضد ویروس، باکتری کش، عامل پیشگیری کننده از سرطان، ضد کاندیدیا، خلط آور، مهار کننده رشد قارچ ها، ضد اسپاسم و مسکن مؤثر می باشد. ژرانیول نیز یکی از ترکیباتی است که در اسانس زرین گیاه وجود دارد و سبب ممانعت از رشد و سنتز پلی آمین ها در سلول ¬های سرطانی انسان شده است.زرین گیاه - معرفی و خواص گیاهان دارویی زرین گیاه - معرفی و خواص گیاهان دارویی

نحوه تکثیر زرین گیاهاز بذر این گیاه جهت تکثیر استفاده می شود. طول بذر 4 میلی متر، عرض بذر 1.25 میلی متر و قطر بذر 1.07 میلیمتر است. شکل بذر بصورت تخم مرغی یا واژ تخم مرغی، سطح شکمی برآمده است و دارای یک خط هشت مانند در نوك می باشد سطح پشتی دارای سه تا پنج خط قهوه ای بسیار تیره است نوك بذر لوبدار است. این بذور به رنگ  قهوه ای تیره با یک خط شیب دار هشت مانند در نوك که در سطح شکمی قابل مشاهده تر می باشد، است. نوع میوه بذري زرین گیاه نیز فندقه است.dragonhead dragonheadمنابع :
http://giahandarooyi.blogfa.com
http://www.pakanbazr.com
http://www.samaram.ir
http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/0972060


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2023 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.