فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۲/۱۲/۱۱         
  

Aleurites trisperma OTAHEITE WALNUT که به فارسی آلئوریتس تریسپرما نامیده میشود، گیاهی از خانواده فرفیون - افوربیاسه، بومی چین، شبه قاره هند، جنوب شرقی آسیا و کوئینزلند می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: 19 تا 27 درجه سانتیگراد خاک: خاک های مرطوب، زهکش دار و کمی اسیدی
آلئوریتس تریسپرما
آلئوریتس تریسپرما

دانستنیهای علمینام علمي
Aleurites trisperma
نام لاتين
OTAHEITE WALNUT
خانواده (تيره)


جنس گیاهی "Aleurites" یکی از جنس های کوچک گیاهان گلدار و درختی از خانواده فرفیون یا افوربیاسه می باشد. این جنس اولین بار در سال 1776 شناسایی و معرفی گردید. این گیاهان بومی چین، شبه قاره هند، جنوب شرقی آسیا و کوئینزلند می باشند. همچنین به خوبی در آفریقا، آمریکای جنوبی و فلوریدا نیز پراکنش یافته است. 
گیاهان این جنس اغلب درختانی یکپایه، همیشه سبز، چندساله یا تقریباً چندساله به ارتفاع 15 تا 40 متر با شاخه هایی پراکنده با رشد عمودی می باشند. برگ ها نیز دارای آرایش متناوب، تخم مرغی شکل تا تخم مرغی – نیزه ای یا گوشوارک های کوچک می باشند. بر روی هر دو سطح برگ های جوان کرک هایی مشاهده می شود. اما با افزایش سن، این برگ ها فاقد کرک خواهند شد.
گل ها به صورت دسته ای و در گل آذین هایی در انتهای شاخه ها تشکیل می شوند. این گل ها به رنگ سفید-کرمی، زنگوله ای شکل و معطر هستند. گل ها معمولاً دوجنسی بوده که گل های ماده به صورت منفرد در انتهای هر محور قرار دارند. گل های نر نیز به صورت خوشه ای و دارای 17 تا 32 پرچم در چهار چرخه می باشند. هر گل پنج تا شش گلبرگ دارد. گل های نر طویل تر و نازک تر از گل های ماده هستند. گل های ماده، تخمدان فوقانی می باشند.
میوه ها به صورت شفت و بزرگتر از آلو با برون بری (اگزوکارپ) گوشتی و نازک و دورن بری (اندوکارپ) چوبی وجود دارند. شکل میوه ها بر اساس گونه و منطقه پراکنش، متفاوت می باشد.
هر میوه حاوی بذوری سمی و روغنی است. روغن حاصل از بذرهای آن در تهیه پارافین و گریس مورد استفاده قرار می گیرند و یکی از اجزای اصلی روغن های جلا، رنگ و صابون به شمار می روند. اگر ماده سمی از روغن آن خارج شود، می توان از آن به عنوان روغن های خوراکی نیز استفاده کرد. 
تعدادی از گونه های چینی خزاندار آن نیز امروزه تحت جنسی جدا به نام Vernicia دسته بندی می شوند. 
جنس Aleurites دارای گونه های متعددی شامل موارد زیر می باشد:
1- Aleurites moluccanus (کندل نات یا آجیل شمع): بومی هند 
2- Aleurites rockinghamensis: بومی گینه نو، کوئینزلند
3- A. cordatu
4- A. erraticus
5- A. fordii
6- A. japonicus
7- A. laccifer
8- A. montanus
9- A. peltatus
10- A. saponarius
11- A. trispermus
12- A. vernicifluus
13- A. verniciusآلئوریتس تریسپرما آلئوریتس تریسپرما

خصوصیات - معرفیگیاه "Aleurites trisperma" یکی از گونه های جنس Aleurites بوده که راتباط خویشاوندی نزدیکی با کندل نات داشته و منبع غنی از اسیدهای چرب می باشد. این گیاه درختی در اندازه های متوسط (بزرگتر از کندل نات) و به ارتفاع 10 تا 15 متر یا بیشتر می باشد. برگ ها و شاخه های این گیاه بجز گل آذین ها، فاقد کرک می باشند. برگ ها نیمه گرد تا قلبی یا تخم مرغی پهن، به طول 10 تا 20 سانتیمتر و با حاشیه ای یکپارچه وجود دارند. 
گل ها به قطر 10 تا 12 میلیمتر، با گلبرگ های واژتخم مرغی و کرک های انبوه بوده که در گل آذین هایی به طول 15 سانتیمتر تشکیل می شوند. 
میوه ها گرد و نوک تیز، به قطر 5 تا 6 سانتیمتر هستند که وقتی از قسمت طولی شکافته می شوند دارای سه حجره و یک بذر می باشند.
بذر این گیاه دایره ای، پهن، صاف، با تعدادی شیار با پوسته ای شکننده و سخت به ضخامت 0.5 میلیمتر دیده می شوند.  
بذور این گیاهان مانند سایر گونه های جنس Aleurites حاوی مقدار زیادی روغن و اسیدهای چرب که حدود 38 درصد آن را استئاریک اسید تشکیل می دهد، می باشند. OTAHEITE WALNUT OTAHEITE WALNUT

شرایط نگهداری آلئوریتس تریسپرمانور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه آلئوریتس تریسپرما
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  آلئوریتس تریسپرما
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  آلئوریتس تریسپرما
19 تا 27 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  آلئوریتس تریسپرما
خاک های مرطوب، زهکش دار و کمی اسیدی


این گیاه به خوبی در نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد کرده و شرایط پرورش آن همانند کندل نات است.
همانند کندل نات به دمای سالانه حدود 19 تا 27 درجه سانتیگراد نیاز داشته و دماهای 25 تا 28 درجه فارنهایت را نیز می تواند تحمل کند. آنها معمولاً می توانند به خوبی در آب و هوای گرمسیری با بارندگی فراوان رشد کنند اما نسبت به آب و هوای خشک نیز سازگاری دارند. پس از اینکه درخت به خوبی مستقر شد نیاز به نگهداری و مراقبت خاصی ندارد.
خاک مورد نیاز این گیاه نیاز باید به خوبی آبیاری شده، دارای زهکش و کمی اسیدی باشد. Aleurites trisperma Aleurites trisperma

نحوه تکثیر آلئوریتس تریسپرماتکثیر این درختان از طریق کشت بذرهای آنها امکان پذیر است که این بذرها عموماً 3 تا 4 ماه پس از کشت جوانه می زنند.OTAHEITE WALNUT OTAHEITE WALNUTمنابع :
http://www.nationaalherbarium.nl/Euphorbs/specR/Re
http://www.stuartxchange.com/Bagilumbang.html
http://www.tradewindsfruit.com/content/otaheite-wa
https://en.wikipedia.org/wiki/Aleurites


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.