فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۳/۱۱         
  

Phyllanthus acidusTahitian gooseberry که به فارسی انگور تاهیتی نامیده میشود، گیاهی از خانواده فرفیون بومی ماداگاسکار می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب درجه حرارت: شرایط نیمه گرمسیری درجه سانتیگراد خاک: متوسط تا غنی
انگور تاهیتی
انگور تاهیتی

دانستنیهای علمینام علمي
Phyllanthus acidus
نام لاتين
Tahitian gooseberry
خانواده (تيره)

دانستنیهای علمی :

انگور تاهیتی (انگور فرنگی تاهیتی) که به خانواده فرفیون (Euphorbiaceae) تعلق دارد و در برخی منابع گفته شده است که خانواده آن Phyllanthaceae است. این درخت بجز نامش، شباهت دیگری به انگور فرنگی معمول یا گوزبری ندارد. 
از لحاظ ترشی هم کمی مثل انگور فرنگی است.انگور تاهیتی انگور تاهیتی

خصوصیات - معرفی


خصوصیات ظاهری : 

گونه ای از درختان با میوه ها خوراکی زرد رنگ است. سایز کلی این گیاه بین درختچه و درخت می باشد. ارتفاع آن بین 2 تا 9 متر می رسد. تاج متراکم و شاخه دار است و در انتهای انشعابات میوه های خوشمزه آن وجود دارد. میوه ها سبز هستند و 15 تا 30 سانتی متر طول شاخه چه میوه دار است.
 برگها متناوب بوده و دمبرگ های کوتاهی دارند. برگ ها 2 تا 7.5 سانتی متر هستند. رنگ آنها سبز یا سبز-آبی بوده و در کل می توان گفت که این درخت خیلی شبیه بیلیمبی است.  
گلها می توانند نر ، ماده یا دوجنسی باشند. رنگ آنها صورتی بوده و کوچک هستند. گل آذین آن بصورت خوشه است. میوه ها بیشمار بوده و از زرد تا سبز هستند. سطح آنها واکسی است و آبدار و بسیار ترش نیز هستند.در هر میوه 4 تا 6 عدد بذر درون یک هسته سنگی قرار دارند. میوه دهی آن در آگوست تا سپتامبر است.
 امکان دارد یک سال میوه داده و سال بعدش ندهد، به اصطلاح سال آور است. Tahitian gooseberry Tahitian gooseberry

شرایط نگهداری انگور تاهیتینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه انگور تاهیتی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  انگور تاهیتی
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  انگور تاهیتی
شرایط نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  انگور تاهیتی
متوسط تا غنی

شرایط محیط رشد: 

انگور تاهیتی خاک های مرطوب را ترجیح داده و مکان کاملاً آفتابی را می پسندد. میزان نیار آبیاری آن متوسط بوده و بطور منظم انجام شود. مراقب باشیم که آبدهی زیاد نشود. بین دو آبیاری خشکی نشود. 
بطورکلی شراطی همچون نواحی نیمه گرمسیری را می پسندد. در رنج وسیعی از خاکها می تواند رشد داشته باشد. Phyllanthus acidus Phyllanthus acidus

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


خواص درمانی و کاربردها: 

غالباً از گیاه انگور فرنگی تاهیتی به عنوان گیاه زینتی استفاده می شود. در پخت و پز نیز از آن استفاده می شود. در اهداف دارویی نیز پرثمر بوده است. در هند و اندونزی برگهای آن را پخته و می خورند. 
برای ادویه و طعم دهی نیز از آن استفاده می کنند. از پماد میوه ها برای درد سیاتیک ، کمر درد و روماتیسم استفاده می کنند.
 از بذور برای مسهل بودن و از ریشه ها برای پاک کنندگی روده ها استفاده می شود. ترکیبات ارزشمند دارویی همچون کافئیک اسید ، آدنوزین ، کامفرول و هیپوگالیک اسید در آن یافت شده است. معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - انگور تاهیتی معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - انگور تاهیتی

نحوه تکثیر انگور تاهیتی


نحوه تکثیر گیاه :

 از روشهای زیادی همچون خوابانیدن هوایی ، قلمه زنی و پیوند تکثیر می گردد. با کاشت بذر بصورت مستقیم در بستر اصلی نیز می توان اقدام به کشت آن کرد. Tahitian gooseberry Tahitian gooseberryمنابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/71282/#b
http://en.wikipedia.org/wiki/Phyllanthus_acidus
http://toptropicals.com/catalog/uid/Phyllanthus_ac
http://www.plant-world-seeds.com/store/view_seed_i
https://www.hort.purdue.edu/newcrop/morton/otaheit


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.