فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۳/۴/۲۶         
  

Ziziohora capitata که به فارسی کاکوتی سرسان نامیده میشود، گیاهی از خانواده نعناعیان، بومی فارس، ... می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی خشک دمای محیط: 22-25 خاک: مکان های صخره ای
کاکوتی سرسان
کاکوتی سرسان

نام علمي
Ziziohora capitata
نام لاتين
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


این گیاه عموما علفی با ساقه های ایستاده می باشد. دارای ساقه های چهارگوش می باشد که از قاعده ساقه آنها غالبا ساقه فرعی منشا می گیرد که حالت خزنده در سطح زمین پیدا می کنند. برگها متقابل و ساده هستند. ظاهر گل ها به علت فشرده بودن به صورت کاپیتول به نظر می رسند. 

نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه کاکوتی سرسان
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  کاکوتی سرسان
کمی خشک
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  کاکوتی سرسان
22-25 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  کاکوتی سرسان
مکان های صخره ای

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


همه بخش های هوایی و دانه های گیاه کاکوتی مورد استفاده دارویی قرار می گیرد، ودر خشک شده این گیاه به دلیل طعم مطبوع، عطر و رایحه فراوان به عنوان ادویه و معطر کننده در مواد غذایی استفاده می شود. دم کرده و جوشانده این گیاه برای درمان تپش قلب، دل درد، به عنوان ضد کرم در درمان کرمک در کودکان استفاده می شود. به عنوان ضد نفخ، ضد عفونی کننده و التیام دهنده زخم ها کاربرد دارد. آرامبخش، خلط آور، مقوی معده و رفع امراض معده، دفع شپش از بدن با استعمال خارجی می باشد. گزارش شده است که این گیاه اختلالات قلبی، افسردگی، اسهال، سرفه، میگرن و تب را رفع می کند.کاکوتی سرسان - معرفی گیاهان بومی ایران کاکوتی سرسان - معرفی گیاهان بومی ایران

نحوه تکثیر کاکوتی سرسان


تکثیر با بذر انجام می شود.


منابع :
بررسی اکولوژیکی، فنولوژی و فیتوشیمیایی گیاه دارویی


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.