فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۳/۱/۳۰         
  

Trigonella caerulea blue fenugreek که به فارسی شنبلیله آبی نامیده میشود، گیاهی از خانواده بقولات، بومی شرق و جنوب شرق اروپا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: هوای گرم خاک: خاک های آهکی با مواد غذایی کافی
شنبلیله آبی
شنبلیله آبی

دانستنیهای علمینام علمي
Trigonella caerulea
نام لاتين
blue fenugreek
خانواده (تيره)


شنبلیله از گذشته به عنوان گیاهی دارویی مورد استفاده قرار می گرفت، به طوری که از پیکر رویشی تازه این گیاه سالهاست به عنوان سبزی استفاده می شود. مواد مؤثره این گیاه کاهش دهنده قند خون، ضد التهاب و نرم کننده است.
در فارماکوپه های معتبر از دانه های شنبلیله به عنوان دارو یاد شده و خواص درمانی آن مورد تأکید قرار گرفته است. در صنایع دارویی از مواد مؤثره دانه های این گیاه هورمون های جنسی، کورتیکواستروئیدها، ویتامین D و گلیکوزیدهای قلبی تهیه می شود. 
شنبلیله در سطوح وسیعی در کشورهای مراکش، اتیوپی، تونس، مصر، الجزایر و هند کشت می شود.شنبلیله آبی شنبلیله آبی

خصوصیات - معرفییکی از گونه های مهم شنبلیله، گونه Trigonella coerulea یا شنبلیله آبی است. این گیاه علفی و یکساله بوده و متعلق به خانواده Fabaceae می باشد. ارتفاع آن 30 تا 60 سانتیمتر است. برگ ها واژتخم مرغی یا نیزه ای شکل، به طول 2 تا 5 سانتیمتر و عرض 1 تا 2 سانتیمتر و دندانه دار در بخش های بالایی است. گل ها به صورت دسته ای متراکم و خوشه ای و با دمگلی بلندتر از برگ ها نمایان می شوند. کاسبرگ ها به صورت دوتایی و کوتاه می باشند. جام گل حدود 5.5 تا 6.5 میلیمتر طول داشته و به رنگ آبی دیده می شوند. به همین دلیل به آن شنبلیله آبی گفته می شود. غلاف ها صاف یا کمی دارای انحنا بوده که حدود 4 تا 5 میلیمتر نیز طول دارند. بذرها کوچک و طویل می باشند. گلدهی این گیاهان در طی ماه های آوریل تا مه رخ می دهد و بذور نیز طی ماه های مه تا ژوئن می رسند. این گیاهان خودگرده افشان هستند. blue fenugreek blue fenugreek

شرایط نگهداری شنبلیله آبینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه شنبلیله آبی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  شنبلیله آبی
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  شنبلیله آبی
هوای گرم
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  شنبلیله آبی
خاک های آهکی با مواد غذایی کافی


این گیاه در طول رویش به هوای گرم نیاز دارد. اگرچه در خاک های شنی و فقیر می روید ولی برای کشت انبوه این گیاه باید از خاک های آهکی و غنی از مواد و عناصر غذایی استفاده کرد. آب کافی نقش عمده ای در افزایش عملکرد دانه دارد. 
شنبلیله آبی نیز مانند سایر گونه های خانواده فاباسه در تثبیت ازت نقش عمده ای دارد. زمین هایی که در آن این گیاه کشت می شوند، غنی از ازت خواهند بود. از این رو توصیه می شود پس از برداشت این گیاه، گیاهانی کشت شوند که نیاز آنها به ازت زیاد باشد. Trigonella caerulea Trigonella caerulea

نحوه تکثیر شنبلیله آبیاوایل بهار (فروردین) زمان مناسبی برای کشت مستقیم بذر در زمین اصلی است. بذرها باید در ردیف هایی به فاصله 25 سانتیمتر کشت شوند. عمق کشت بذر یک تا 1.5 سانتیمتر مناسب است. برای هر هکتار زمین به 20 تا 25 کیلوگرم بذر باکیفیت مناسب نیاز می باشد. 
بذرها را به صورت ردیفی و با استفاده از ردیف کار غلات در ردیف های مورد نظر باید کشت کرد. پس از کاشت، زمین را باید به طور کافی آبیاری کرد تا شرایط برای جوانه زنی آماده گردد. blue fenugreek blue fenugreekمنابع :
http://gernot-katzers-spice-pages.com/engl/Trig_ca
https://en.wikipedia.org/wiki/Trigonella_caerulea
امیدبیگی، ر. 1387. تولید و فرآوری گیاهان دارویی. ا


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.