فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۳/۱/۲۸         
  

Colutea arborescens bladder-senna که به فارسی دغدغک نامیده میشود، گیاهی از خانواده بقولات، بومی اروپا و شمال آفریقا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی نیمه گرمسیری تا معتدل خاک: کشت در گستره وسیعی از خاک ها
دغدغک
دغدغک

نام علمي
Colutea arborescens
نام لاتين
bladder-senna
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیجنس دغدغک ها، سرده ای از گیاهان از تیره باقلائیان و راسته باقلاسانان می باشد. جنس دغدغک ها شامل حدود ۲۵ گونه از بوته های برگ ریز با ارتفاع ۲ تا ۵ متر است که بومی جنوب اروپا، شمال آفریقا و جنوب غربی آسیا هستند.
درختچه ی دغدغک در مناطق استپی مرتفع و در نقاط مختلف ایران رویش پیدا می کند. گل های آن زرد و میوه آن درشت و میان خالی است که به همین علت به آن دغدغک می گویند."دغدغک" درختچه ای است به ارتفاع تا 6 متر که پس از ظاهر شدن میوه های متورم، زیبایی خاصی پیدا می کند. برگ ها مرکب از 7 تا 13 برگچه هستند. گل ها درشت، زیبا و زردرنگ می باشند و میوه ی متورم دارای جدار نازک به طول 5 تا 7 و به عرض 3 تا 4 سانتیمتر و محتوی دانه هایی قهوه ای رنگ، مسطح و شفاف است. در داخل پوست نازک میوه، مخلوطی از گاز کربنیک، اکسیژن و ازت جمع می شود.
از دغدغک به عنوان گیاهی زینتی و پوششی در فضای سبز و برای کنترل فرسایش خاک استفاده می شود. bladder-senna bladder-senna

شرایط نگهداری دغدغکنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه دغدغک
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  دغدغک
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  دغدغک
نواحی نیمه گرمسیری تا معتدل
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  دغدغک
کشت در گستره وسیعی از خاک ها


دغدغک به مكان های آفتابی، در هر خاكی به جز خاک های غرقابی به خوبی رشد می كند، حداقل دمای مورد تحمل آن ۱۵- درجه سانتیگراد است.
این گیاه در خاک های فقیر نیز رشد خواهد کرد. 
اگرچه آبیاری سبب رشد بهتر گیاه خواهد شد اما این گیاه می تواند شرایط خشکی را نیز تحمل کند. Colutea arborescens  Colutea arborescens

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیبخش های مورد استفاده این گیاه، برگ ها و نیام آن می باشد. خواص دارویی دغدغک عبارتند از ملین و صفرا آور است. روش مصرف آن بدین صورت است که 20 تا 30 گرم از گیاه مورد نظر را در یک لیتر آب ریخته و دم می کنید. یک فنجان پس از هر وعده ی غذا مصرف شود. 
از مهمترین ترکیبات موجود در این گیاه دارویی، اسید کولوتئیک می باشد.دغدغک - معرفی و خواص گیاهان دارویی دغدغک - معرفی و خواص گیاهان دارویی

نحوه تکثیر دغدغکتکثیر این گیاه از طریق قلمه چوب نرم در تابستان یا كاشت بذر در فصل پائیز صورت می گیرد. bladder-senna bladder-sennaمنابع :
http://www.wefood.ir/
https://en.wikipedia.org/wiki/Colutea_arborescens
https://fa.wikipedia.org/
https://gobotany.newenglandwild.org/species/colute
https://www.rhs.org.uk/Plants/30571/Colutea-arbore


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.