فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۳/۱/۳۰         
  

Lupinus Perenniswild lupine که به فارسی لوپن وحشی یا چندساله نامیده میشود، گیاهی از خانواده نیام داران بومی شرق ایالات متحده و کانادا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی معتدل تا نیمه گرمسیری خاک: انواع مختلفی از خاک ها
لوپن وحشی یا چندساله
لوپن وحشی یا چندساله

نام علمي
Lupinus Perennis
نام لاتين
wild lupine
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیلوپن وحشی یا چندساله، گیاهی زینتی و دارویی، چندساله و از خانواده بقولات است که در بخش هایی از شرق ایالات متحده آمریکا (از تگزاس و فلوریدا تا ماین) و مینه سوتا و کانادا، روی تپه های شنی و اطراف جاده ها رشد می کند.
این گیاه در سال اول رشد فقط برگ تولید می کند. برگ ها مرکب و پرمانند، با 7 تا 11 برگچه به صورت رزت کنار یکدیگر قرار گرفته اند. برگچه ها واژتخم مرغی با انتهای بدون نوک یا نوک دار و نیزه ای است. در قسمت زیرین این برگچه ها کرک های پراکنده ای دیده می شود. دمبرگ ها طویل تر از برگچه های بوده و گوشوارک ها بسیار کوچک و نامشخص می باشند.
ساقه ها متعدد، افراشته، شیار دار و دارای کرک های اندکی است.
گل آذین ها طویل، با گل های پراکنده و گاهی چتری دیده می شوند. گل ها به رنگ های آبی تا صورتی اما اغلب به رنگ های آبی یا ارغوانی مایل به آبی وجود دارد. زمان گلدهی طی ماه های جون تا جولای می باشد. این گل ها هرمافرودیت بوده و گرده افشانی آنها توسط زنبورهای عسل صورت می گیرد.
نیام ها یا غلاف ها به رنگ های زرد-مایل به سبز-قهوه ای، با خطوط مستقیم، گردن بند شکل، کوتاه و کرکدار می باشند. هر غلاف دارای 5 تا 6 بذر می باشد. بذرها تخم مرغی می باشند.
لوپن ها نیز مانند بسیاری از گونه های خانواده ی نیام داران، می توانند عمل تثبیت نیتروژن خاک را انجام دهند.wild lupine wild lupine

شرایط نگهداری لوپن وحشی یا چندسالهنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه لوپن وحشی یا چندساله
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  لوپن وحشی یا چندساله
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  لوپن وحشی یا چندساله
نواحی معتدل تا نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  لوپن وحشی یا چندساله
انواع مختلفی از خاک ها


لوپن باغی گیاهی آسان رشد بوده و معمولاً در انواع خاک های متوسط و نیز شرایط آفتابی کامل رشد می کند. این گیاه می تواند به خوبی در خاک های شنی و فقیر رشد کند. خاک هایی یا پی اچ اسیدی تا خنثی را ترجیح می دهد.
این گیاهان تا دمای حدود -25 درجه سانتیگراد را تحمل می کنند.
این گونه ها نسبت به حمله ی حلزون ها بسیار حساس می باشند.
لوپن ها با باکتری های تثبیت کننده ی ازت ارتباط همزیستی دارند. این باکتری ها در روی گره هایی که روی ریشه ی گیاه وجود دارد، رشد می کنند و ازت موجود در اتمسفر را تثبیت کرده و به فرم قابل استفاده برای گیاه تبدیل می کنند.Lupinus Perennis Lupinus Perennis

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیلوپن ها به دلیل تولید گل های زیبا به عنوان گیاهی زینتی مورد کشت و کار قرار می گیرند.
همچنین دمکرده ی برگ های این گیاه برای درمان حالت تهوع و خونریزی های داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - لوپن وحشی یا چندساله معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - لوپن وحشی یا چندساله

نحوه تکثیر لوپن وحشی یا چندسالهبرای تکثیر این گیاه، یک یا دو بذر آن را مستقیماً در هر گلدان کشت می کنند. بذر این گیاه بسیار نامنظم جوانه می زند و پس از سبز شدن، بوته های بسیار ضعیفی تشکیل می شوند که در نتیجه گرمای تابستان از بین می روند. در پاییز، بوته های باقی مانده گل مختصری می دهند. از بین آنها پایه های نامناسب را حذف می کنند و بقیه را زیر شاسی می چینند تا زمستان سپری شود.
برای تولید گل بریده، این گیاهان در اردیبهشت ماه به فاصله 80 سانتیمتر از یکدیگر، در خاکی قوی و عمیق کشت می شوند که با گرم شدن هوا به گل می روند و مجدداً در پاییز گل فراوانی تولید می کنند.wild lupine wild lupineمنابع :
http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Lupi
http://www.wildflower.org/plants/result.php?id_pla
https://en.wikipedia.org/wiki/Lupinus_perennis
خلیقی، ا. 1385. گلکاری (پرورش گیاهان زینتی ایران).


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.