فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۳/۳/۱۰         
  

Syzygium aqueumwater apple که به فارسی سیب آبی یا میوه زنگوله ای نامیده میشود، گیاهی از خانواده مورد بومی هند و مالزی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: آب و هوای گرم و مرطوب خاک: خاک های مرطوب و غنی از مواد غذایی
سیب آبی یا میوه زنگوله ای
سیب آبی یا میوه زنگوله ای

دانستنیهای علمینام علمي
Syzygium aqueum
نام لاتين
water apple
خانواده (تيره)


درخت سیب آبی یا میوه زنگوله ای درختی است که معمولاً به دلیل تولید چوب مرغوب و میوه ی خوراکی کشت می شود.
این گیاه بومی گستره ی وسیعی در سراسر هند و مالزی است.سیب آبی یا میوه زنگوله ای سیب آبی یا میوه زنگوله ای

خصوصیات - معرفیسیب آبی یا میوه زنگوله ای درختی است که تا ارتفاع 3 تا 5 متر می تواند رشد کند. دارای تاجی باز و تنه ای کج و ناراست می باشد.
برگ ها دارای آرایش متقابل؛ روی یک دمبرگ بسیار کوتاه و ضخیم؛ واژتخم مرغی یا بیضی – کشیده؛ به طول 5 تا 25 سانتیمتر و عرض 2.5 تا 16 سانتیمتر؛ سطح بالایی برگ به رنگ سبز روشن؛ سطح زیرین برگ به رنگ سبز مایل به زرد؛ چرمی؛ غیرمعطر یا در اثر فشردن کمی معطر می باشد.
گل ها کمی معطر بوده و به صورت انتهایی یا جانبی روی خوشه های 3 تا 7 تایی قرار دارند. این گلها معمولاً توسط پوشش برگی پوشیده می شوند. گل ها دارای چهار گلبرگ به رنگ زرد کمرنگ یا سفید مایل به زرد یا مایل به صورتی و دارای کاسه ی گل چهار قسمتی است.
میوه ها زنگوله ای شکل یا گلابی شکل و دارای پوستی نازک به رنگ های سفید تا قرمز روشن یا قرمز هستند. این میوه ها به طول 1.6 تا 2 سانتیمتر و عرض 2.5 تا 3.4 سانتیمتر مشاهده می شوند. گوشت میوه به رنگ سفید یا صورتی، کمی معطر، خشک یا آبدار، ترد یا اسفنجی و معمولاً کمی شیرین است.
در هر میوه ممکن است حدود 3 تا 6 عدد بذر کوچک وجود داشته باشد. اما به طور متوسط اعلب میوه ها دارای یک یا دو بذر و یا فاقد بذر می باشند.water apple water apple

شرایط نگهداری سیب آبی یا میوه زنگوله اینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه سیب آبی یا میوه زنگوله ای
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  سیب آبی یا میوه زنگوله ای
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  سیب آبی یا میوه زنگوله ای
آب و هوای گرم و مرطوب
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  سیب آبی یا میوه زنگوله ای
خاک های مرطوب و غنی از مواد غذایی


درخت سیب آبی مناسب ارتفاعات کم در نواحی گرمسیری و با بارندگی فراوان با پراکندگی مناسب در تمام سال می باشد.
آب و هوای گرم و مرطوب را ترجیح می دهد.
همچنین در ارتفاعات بیش از 1600 متر بالاتر از سطح دریا رشد می کند.
این درخت در مالزی معمولاً دو محصول در سال (یک محصول در بهار و یک محصول در پاییز) تولید می کند.
در اندونزی، گلدهی اول در ماه جولای و گلدهی دوم در سپتامبر صورت می گیرد. میوه ها نیز در ماه های آگست و نوامبر می رسند و آماده برداشت می شوند.Syzygium aqueum Syzygium aqueum

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیکشت این درخت به دلیل تولید چوب مرغوب و میوه های خوراکی اش انجام می گیرد.
از چوب آن برای ساخت ابزارهای مورد نیاز استفاده می شود.
پوست درخت گاهی به عنوان دارو و در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد.
در باغ ها و پارک ها به عنوان گیاهی زینتی نیز کشت می شود.برگ های این گیاه نیز خوراکی بوده و گاهی برای تهیه غذاهایی مانند دلمه به عنوان پوشاننده استفاده می شود.
میوه های این گیاه دارای طعم و مزه ای ملایم و کمی شیرین مشابه طعم سیب و دارای بافتی ترد و آبکی مانند بافت داخلی هندوانه هستند. از این میوه ها در سالاد میوه به وفور استفاده می شود.معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - سیب آبی یا میوه زنگوله ای معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - سیب آبی یا میوه زنگوله ای

نحوه تکثیر سیب آبی یا میوه زنگوله ایتکثیر این گیاه معمولاً از طریق کشت بذرها، خوابانیدن هوایی و پیوند روی خویشاوندان نزدیک مانند سیب جاوا صورت می گیرد.water apple water appleمنابع :
http://en.wikipedia.org/wiki/Syzygium_aqueum
http://www.photomazza.com/?Syzygium-aqueum
http://www.somemagneticislandplants.com.au/index.p
http://www.tradewindsfruit.com/content/water-apple
https://www.hort.purdue.edu/newcrop/morton/water_a
https://www.skyfieldtropical.com/encyclopedia/wate


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.