فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۳/۱۱         
  

Stachys OfficinalisBetony که به فارسی بتونیکا نامیده میشود، گیاهی از خانواده نعناعیان بومی اروپا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب درجه حرارت: معتدل تا خنک درجه سانتیگراد خاک: متوسط و زهکش دار
بتونیکا
بتونیکا

دانستنیهای علمینام علمي
Stachys Officinalis
نام لاتين
Betony
خانواده (تيره)

دانستنیهای علمی : 

مصريان باستان معتقد بودند كه اين گياه داراي نيروهاي جادويي مي‌باشد و روميان درمان چهل بيماري مختلف را به اين گياه نسبت داده‌اند. 
بتونيكا يك گياه بومي اروپا شامل انگلستان ، شرق و غرب سوئد ، اسپانیا و ایتالیا است که در انگليس به وفور ديده مي شود.بتونیکا بتونیکا

خصوصیات - معرفی


خصوصیات ظاهری :

 بتونيكا گياه دائمی و مقاوم است. این گیاه بادوام و شبيه گزنه است و طول آن به 50 سانتي متر مي‌رسد. 
در بالاي ساقه‌ي گياه كه چهار گوش و شياردار است، يك بته مركب از چند برگ بزرگ كه به شكل قلب هستند، مي‌رويد. برگ‌هاي رويي كه سخت تر هستند، ساقه ندارند و روي آنها را غده‌هايي پوشانيده است. لبه‌ي اين برگ‌ها دندانه‌دار است. 
گل‌هاي بنفش متمايل به ارغواني یا صورتی از اواسط تابستان تا نيمه‌ي پاييز در قاعده بته‌ها ديده مي‌شوند زمان اصلی گلدهی اوایل تابستان تا اواخر تابستان می باشد. به سرما حساس نمی باشد. 
گلها دوجنسی هستند یعنی هم اندم نر و هم اندام ماده در گل خود دارند و بوسیله حشرات و زنبور عسل گرده افشانی می شوند. Betony Betony

شرایط نگهداری بتونیکانور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه بتونیکا
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  بتونیکا
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  بتونیکا
معتدل تا خنک
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  بتونیکا
متوسط و زهکش دار

شرایط محیط رشد: 

گياه در خاك‌هاي متوسط تا سبك و شني مناطق جنگلي كم درخت، حاشيه‌ي معابر جنگلي، كنار باتلاقها و در داخل بيشه‌ها پيدا مي‌شود. 
اسیدیته خاک می تواند قلیایی، اسیدی یا خنثی باشد. به آفتاب کامل تا نیم آفتاب مقاومت دارد. 
برای باغهایی که شرایط کامل نوری ندارند قابل توصیه می باشد. از لحاظ رطوبت باید در حد متوسط یا بیشتر باشد. 
برای مراقبت از آن نیز نیاز به عملیات خاصی نبوده و حساس نیست. 
خاک ها از زهکشی خوبی برخوردار باشند تا این گیاه دچار غرقابی نگردد. Stachys Officinalis Stachys Officinalis

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


خواص درمانی و کاربردها:

 بتونيكا در باغهای گیاهان دارویی برای اهداف داروسازی کشت می گردد. داروي سنتي براي رفع سردرد است و خاصيت آرام بخش خفيفي دارد و به عضلات حالت آرامش و سستي مي‌دهد به همین دلیل پزشكان از آن براي كاهش تنش، درمان سردردهاي عصبي استفاده مي‌كنند. 
بتونیکا ضد عفونی کننده و گند زدا می باشد. عصاره آن قی آور است. از دیگر خواص آن می توان به خلط آور ، ضد درد و مسکن ، نیرو بخش ، آرامبخش اعصاب را نام برد. 
به دلیل ظاهر زیبا می توان در فضای سبز نیز از آن بهره برد.معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - بتونیکا معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - بتونیکا

نحوه تکثیر بتونیکا


نحوه تکثیر گیاه : 

بذرهای بتونیکا را در اواخر تابستان یا اوایل پاییز در شاسی سرد بکارید. بذور برای از بین رفتن خفتگی نیاز به یک دوره سرما دارند. هنگامیکه به اندازه مناسب رسیدند می توانید به بستر اصلی انتقال دهید. 
می توان پس از رفع سرما  کشت آن در بستر اصلی بلا مانع است.
 با تقسیم ریزوم ها نیز می توان به تکثیر آن اقدام نمود.  Betony Betonyمنابع :
http://en.wikipedia.org/wiki/Stachys_officinalis
http://herbgardens.about.com/od/ornamentalherbs/p/
http://wildseed.co.uk/species/view/132
http://www.avaxnet.com/archive/index.php?thread-20
https://www.botanical.com/botanical/mgmh/b/betowo3


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.