فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۴/۲۹         
  

Passiflora vitifoliaPerfumed Passionflower که به فارسی گل ساعتی عطری نامیده میشود، گیاهی از خانواده گل ساعتی بومی آمریکای مرکزی و جنوبی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی نیمه گرمسیری تا معتدل خاک: خاک هایی با پی اچ 6.1 تا 7.5
گل ساعتی عطری
گل ساعتی عطری

نام علمي
Passiflora vitifolia
نام لاتين
Perfumed Passionflower
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه "گل ساعتی عطری" گیاهی از خانواده گل ساعتی و بومی جنوب آمریکای مرکزی (کاستاریکا، نیکاراگوئه و پاناما) و شمال غرب آمریکای جنوبی (ونزوئلا، کلمبیا، اکوادور و پرو) است.
این گیاه، گیاهی چندساله است که به صورت رونده و تاک مانند رشد می کند و دارای ساقه هایی استوانه ای و پوشیده از کرک هایی به رنگ قهوه ای مایل به قرمز در ساقه های جوان می باشد.
برگ ها دندانه دار، دارای سه لوب، به طول بیش از 15 سانتیمتر و پهنای 18 سانتیمتر دیده می شوند. برگ های لوبدار این گیاه شباهت بسیاری به برگ های انگور دارند و دلیل نامگذاری گونه ی آن به vitifolia همین شباهت برگ ها به برگ های انگور یا vitis می باشد.
گل ها به رنگ قرمز روشن بوده و بیش از 9 سانتیمتر نیز قطر دارند. هر گل دارای 10 گلبرگ قرمز رنگ (5 گلبرگ و 5 کاسبرگی که به شکل گلبرگ در آمده است) است. این گل ها دارای مرکزی ارغوانی رنگ با میله ای ارغوانی می باشند. گل ها همچنین معطر نیز می باشند.
گل های این گیاه به شدت حاذب پروانه ها، زنبورهای عسل و پرندگان می باشند.
میوه های این گیاه از نوع سته است و حدود 5 سانتیمتر طول و 3 سانتیمتر نیز پهنا دارد. گوشت میوه ها به رنگ سبز بوده و دارای خال ها و نقاطی به رنگ سفید است. این میوه ها دارای تعداد کم و پراکنده ای کرک های نرم می باشند. هر میوه حاوی تعدادی بذر است. میوه ها حتی زمانی که از درخت ریزش می کنند نیز دارای مزه ای بسیار ترش می باشند. پس از گذشت حدود یک ماه و در صورت رسیده شدن، مزه ای و طعمی مانند توت فرنگی ترش پیدا می کنند.
اگرچه میوه های این گیاه معطر هستند ولی کشت این گیاهان در مقیاس کم در جزایر کاریب صورت می گیرد.Perfumed Passionflower Perfumed Passionflower

شرایط نگهداری گل ساعتی عطرینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه گل ساعتی عطری
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  گل ساعتی عطری
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  گل ساعتی عطری
نواحی نیمه گرمسیری تا معتدل
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  گل ساعتی عطری
خاک هایی با پی اچ 6.1 تا 7.5


این گیاه رونده و تاک مانند دارای مقاومت کمی است و می تواند در اثر دمای پایین و سرمای شدید یا طولانی مدت، از بین برود.
بهترین رشد را در آب و هوای کمی خنک تر از نواحی گرمسیری و فاقد سرما و یخبندان دارد.
از نظر نیاز نوری به آفتاب کامل یا گاهی به همراه کمی سایه نیاز دارد.
این گیاهان نسبت به خشکی های متوسط، متحمل هستند. برای رشد بهتر، آبیاری گیاهان باید به طور منظو صورت گیرد.
پی اچ مناسب خاک برای کشت این گیاهان حدود 6.1 تا 7.5 می باشد.Passiflora vitifolia Passiflora vitifolia

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیاز این گیاهان به عنوان گیاهی زینتی و رونده در فضای سبز یا باغ ها و پارک ها استفاده می شود.
همچنین میوه های این گیاه نیز ارزش خوراکی دارند.معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - گل ساعتی عطری معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - گل ساعتی عطری

مقابله به آفات گل ساعتی عطری


آفات:

پروانه ی Gulf Fritillary با نام علمی Agraulis vanillae از برگ های این گیاه تغذیه می کند.گل ساعتی عطری گل ساعتی عطری

نحوه تکثیر گل ساعتی عطریازدیاد گل ساعتی عطری از طریق کشت بذرهای آن یا از طریق ریشه دار کردن قلمه های چوب نرم و یا به وسیله خوابانیدن ساده و هوایی صورت می گیرد.Perfumed Passionflower Perfumed Passionflowerمنابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/1195/
http://www.tradewindsfruit.com/content/grape-leave
https://en.wikipedia.org/wiki/Passiflora_vitifolia


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.