فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۳/۳/۶         
  

Passiflora parritae holy grail of passionflowers که به فارسی پاسیفلورا پاریتا نامیده میشود، گیاهی از خانواده گل ساعتی، بومی کلمبیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: کم رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری خاک: خاک هایی با رطوبت کافی
پاسیفلورا پاریتا
پاسیفلورا پاریتا

نام علمي
Passiflora parritae
نام لاتين
holy grail of passionflowers
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه "پاسیفلورا پاریتا" یکی از گیاهان زینتی از خانواده گل ساعتی ها است. این گیاه ممکن است در بسیاری از مناطق بومی از بین رفته باشد اما در بخش هایی از ارتفاعات کوهستانی کلمبیا یافت می شود. نمونه هایی از این گیاه در باغ گیاهشناسی سانفرانسیسکو نیز وجود دارد. حتی یک بوته از این گیاه در یک باغ گیاهشناسی، به دلیل تولید گل های زیبا می تواند توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کند.
این گیاه، گیاهی رونده و چندساله است که می تواند حدود 20 تا 30 فوت یا حتی بیشتر، ارتفاع داشته باشد. عادت رشدی این گیاه شبیه گونه های دیگری از جنس گل ساعتی ها مانند گونه های P. mollissima و P. antioquiensis است. گل ها بزرگ و لوله ای بوده که در طی ماه های جولای و آگست ظاهر می شوند. این گیاه دوپایه بوده و برای گرده افشانی و تولید میوه نیاز به گیاه گرده افشانی دارد تا بتواند میوه و بذر تولید کرده و از خطر انقراض مصون بماند. دورگ های مختلفی از این گیاه وجود دارد به عنوان مثال دورگ هایی نظیر: P. parritae × antioquiensis ، P. parritae × exoniensis و P. parritae × tarminiana .
از این گیاه به دلیل تولید گل های بزرگ و زیبا به عنوان گیاهی زینتی در باغ ها و پارک ها و فضاهای سبز استفاده می شود.holy grail of passionflowers holy grail of passionflowers

شرایط نگهداری پاسیفلورا پاریتانور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه پاسیفلورا پاریتا
کم
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  پاسیفلورا پاریتا
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  پاسیفلورا پاریتا
نواحی گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  پاسیفلورا پاریتا
خاک هایی با رطوبت کافی


در مورد آستانه مقاومت این گیاه اطلاعات زیادی در دست نیست اما به نظر می رسد که این گیاه بتواند دمای 25 تا 28 درجه فارنهایت را تحمل کند.
این گونه های گیاهی می توانند در آب و هوای خنک، مه آلود، نیمه گرمسیری به همراه سرمای کوتاه مدت نیز رشد کنند. گرمای بیش از حد تابستان (بیش از 90 درجه فارنهایت) ممکن است باعث آفتاب سوختگی برگ ها شده و دماهای بالای 100 درجه فارنهایت نیز سبب مرگ و از بین رفتن گیاه می شود.
از نظر نیاز آبی به آبیاری منظم احتیاج دارد.
اگرچه می تواند در محیط های تقریباً گرم یا تقریباً سرد رشد کند اما برای رشد بهینه باید از گرما و سرما در امان بوده و مورد محافظت قرار گیرد.
در مناطق گرم بهتر است در مکان های کاملاً سایه کشت شود. Passiflora parritae Passiflora parritae

نحوه تکثیر پاسیفلورا پاریتاروش عمده تکثیر این گیاهان از طریق ریشه دار کردن قلمه های آنها است اگرچه بسیار به سختی ریشه دار می شوند. توانایی و سرعت روندگی در قلمه های ریشه دار شده حدود صفر تا 15 درصد است. 
گزارشات کمی نیز مبنی بر تکثیر این گیاهان از طریق بذر وجود دارد. بذرهایی که از گرده افشانی با دیگر کلون های همین گونه (P. parritae) حاصل می شوند، به خوبی جوانه زده و رشد کرده و گیاهان خوبی تولید می کنند. holy grail of passionflowers holy grail of passionflowersمنابع :
http://www.pacifichorticulture.org/articles/passif
http://www.strangewonderfulthings.com/168.htm
http://www.tradewindsfruit.com/content/passiflora-


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.