فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۳/۱۱         
  

Passiflora gibertii Passiflora gibertii که به فارسی پاسیفلورا جیبرتی نامیده میشود، گیاهی از خانواده گل ساعتی، بومی آمریکای جنوبی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری خاک: خاک های دارای رطوبت کافی
پاسیفلورا جیبرتی
پاسیفلورا جیبرتی

نام علمي
Passiflora gibertii
نام لاتين
Passiflora gibertii
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه "پاسیفلورا جیبرتی" یکی از گیاهان زینتی سریع الرشد و رونده و دارای میوه های خوراکی است. گل های این گیاه به عنوان زینتی کاربرد دارند. گیاهی با شاخه های رونده ی سریع الرشد است که این شاخه ها می توانند تا 27 فوت ارتفاع نیز داشته باشند. برگ ها دارای سه لوب (در برخی موارد دارای پنج لوب) هستند که می توانند تا حدود چند اینچ طول داشته باشند. شاخه های رونده ممکن است روی علفزارها و چمن ها بخزند و رشد کنند و یا اینکه به صورت بالارونده روی درختان یا دیوارها رشد کنند. گلدهی این گیاهان معمولاً در ماه های گرم سال به آسانی صورت می گیرد. این گل ها معطر و زیبا می باشند. میوه ها پس از اتمام گلدهی تشکیل می شوند. میوه های رسیده ی این گیاهان به رنگ زرد تا نارنجی دیده می شوند و خوراکی می باشند. ولی برخی از گزارشات حاکی از این است که میوه های نارس این گیاهان سمی می باشند. Passiflora gibertii Passiflora gibertii

شرایط نگهداری پاسیفلورا جیبرتینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه پاسیفلورا جیبرتی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  پاسیفلورا جیبرتی
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  پاسیفلورا جیبرتی
نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  پاسیفلورا جیبرتی
خاک های دارای رطوبت کافی


این گونه از گل ساعتی در ماه های گرم سال شروع به گلدهی می کند. و مخصوص نواحی نیمه گرمسیری و همچنین ارتفاعات نواحی گرمسیری می باشند. نسبت به دماهای حدود 32 درجه فارنهایت مقاوم است. این گیاه در شرایط آفتاب کامل یا به همراه کمی سایه ی پراکنده رشد خواهد کرد. ساقه های رونده ی آن به آبیاری منظم به خصوص در طول فصل رشد نیاز دارند. در صورت لزوم می توان شاخه های رونده ی این گیاهان را هرس نمود، در این صورت شاخه های ثانویه به راحتی تولید جوانه ی رویشی جدید خواهند کرد. این گونه از پاسیفلورا معمولاً مانند سایر گونه های گل ساعتی کشت و کار مرسومی ندارد. در گستره ی وسیعی از خاک های به خوبی آبیاری شده می رویند. گونه های مختلف جنس گل ساعتی، در صورت کشت در خاک های دارای مواد غذایی متوسط و کافی، گل و میوه ی بیشتر و بهتری تولید می کنند. 
پاسیفلورا جیبرتی بومی آمریکای جنوبی، از آرژانتین تا پاراگوئه و برزیل می باشد. Passiflora gibertii Passiflora gibertii

نحوه تکثیر پاسیفلورا جیبرتیتکثیر این گیاهان از طریق کشت بذرها صورت می گیرد. بذور این گیاهان نیاز به پیش تیمار غوطه وری در آب، قبل از کشت دارند. این بذرها برای جوانه زنی همچنین به دمای 75 تا 85 درجه فارنهایت دارند. دوره ی جوانه زنی بذور این گیاهان نامنظم بوده و از چندین هفته تا چند ماه نیز طول می کشد.
یکی دیگر از روش های ازدیاد این گیاهان استفاده از قلمه های ریشه می باشد.  Passiflora gibertii Passiflora gibertiiمنابع :
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=
http://www.tradewindsfruit.com/content/passiflora-
https://en.wikipedia.org/wiki/Passiflora_gibertii


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.