٢٣/٤/١٤٤٣ --- 11/29/2021 --- ۱۴۰۰ دوشنبه ۸ آذر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
فوت و فن باغبانی امروز
کاشت و پرورش آرتیشو(کنگر فرنگی)
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  20  نفر
بازدید امروز :  1129  بازدید
بازدید دیروز :  12404  بازدید
تبلیغات متفرقه
گل یاس رازقی  -  ARABIAN JASMINE
JASMINUM SAMBAC : نام علمی
  OLEACEAE  - زیتون : خانواده
جنوب و جنوب شرق آسیا : بومی منطقه
گل رازقی : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط خاک متشکل از دو قسمت پیت ماس ، یک قسمت لوم ، دو قسمت ماسه
11 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
خیلی زیاد

گل یاس رازقی

گل یاس رازقی گونه ای درختچه ای کوچک و یا تاک رو با برگ های براق به رنگ سبز تیره و معطر از گل های کوچک سفید از جنس Jasminum و خانواده Oleaceae است .
هرچند به عنوان یاسمن عربی در زبان انگلیسی شناخته میشود ولی بومی عربستان نیست و زیستگاه های بومی آن آب و هوای مرطوب استوایی جنوب و جنوب شرق آسیا است ولی در آب و هوای منطقه خاور میانه نیز رشد خوبی دارد.
گل یاس رازقی، گل ملی فیلیپین شناخته شده است که در آنجا به عنوان Sampaguita شناخته میشود. همچنین یکی از سه گل ملی اندونزی و در آنجا با عنوان Melati Putih شناخته میشود.
بررسیهای دقیق آزمایشگاهی نشان داده است که مقدار مطلق عطر گل رازقی و تیره یاس ها در ساعات اولیه بامداد نخستین روز شکفتن گل ( حدود ساعت هشت ) بیشتر از همه اوقات است .
دانشمندان گیاه شناس سه گونه متمایز از این گل به نامهای زیر تشخیص داده اند : 1 ـ گونه بلا Bela : در مصر ، شبه جزیره عربستان ( زنبق کویت و بحرین ) و بنگال . ۲ ـ گونه موتیا Motia : در پنجاب هندوستان و سریلانکا . ۳ ـ گونه موگرا Mogra یا Moghra : در هندوستان ، چین ، افغانستان و ایران .
نظر به اینکه مردم خوش ذوق کشور ما از قدیم گلهای معطر را بیشتر دوست می داشتند ، به پرورش این گل در شهرهای مختلف کم و بیش همت گماشتند ولی چون آب و هوای مطلوب آن سرزمینهای معتدل گرم و مرطوب می باشد ، امروزه پرورش آن بصورت گلدانی در استانهای گیلان ، مازندران ، فارس و خوزستان بیشتر متداول است .
در استانهای جنوبی و مناطقی که خطر سرمازدگی وجود ندارد ، یاس رازقی را در هوای آزاد پرورش می دهند و ساقه های نازک آنرا به داربست یا دیوار می بندند .
یاس رازقی 0.5 تا 3 متر (1.6 تا 9،8 فوت) ارتفاع دارد و به طور گسترده ای برای گل های جذاب و معطر آن کشت می شود.
بوته گل رازقی پُر شاخ و برگ و نیمه بالارو است .برگهای آن دائمی ، صاف ، بیضی شکل و بی کرک با گلهای درشت ، پُر پَر که از نیمه اردیبهشت به بعد در طول مدت تابستان گلهای آن مرتبأ شکفته میشوند و هر گل حدود یک هفته تا ده روز دوام دارد .
در استانهای کرانه دریای خزر که هوای زمستانی سرد است ، حتمأ باید گیاه را از گزند سرما محفوظ داشت و آنرا به مکان های پوشیده منتقل نمود و طبعأ در شهرستانهای مرکزی که سردتر است نگهداری این گل جز در گلخانه میسر نیست .
چون گلهای رازقی و یاس رازقی از گروه نباتات آهک گریز میباشند ، خاک گلدان آنها باید بکلی فاقد مواد آهکی بوده و حتی آبی که به آنها داده می شود نباید قلیائی و دارای مواد آهکی باشد
دفعات آبیاری به مقتضای فصل و درجه حرارت محیط فرق می کند . در تابستان بویژه در موسم گل دادن باید روزی یکبار به آن آب داد .
از موقعیکه غنچه گلها ظاهر می شود حتمأ باید بپای بوته کود داد . بهترین کود طبیعی که باغبانان با تجربه مصرف می کنند ، شیره کود گوسفندی است و طرز تهیه آن بدین طریق است که ۲ الی ۳ قاشق سوپخوری شیره کود را پس از بهم زدن بپای هرگلدان می ریزند . در محلهائی که تهیه کود طبیعی دشوار است ، مصرف کود شیمیائی مخلوط سولفات آمونیم و فسفات آمونیم به نسبت ترتیب سه و یک و بقدر یک قاشق غذا خوری در هر دو هفته از اواسط بهار به بعد توصیه می شود .
از این گل برای تولید عطر و چای معطر استفاده می شود.
گل رازقی و یاس رازقی را معمولا از طریق خوابانیدن شاخه ، قلمه زدن و کشت پاجوش زیاد می کنند. لیکن ممکن است آنها را با پیوند نیز زیاد کرد .
تکثیر بوسیله خوابانیدن شاخه : برای این منظور شاخه های بلند یکی دو ساله قسمت پائین بوته را در اواسط فصل بهار درون جعبه چوبی یا گلدان محتوی شن شسته نرم می خوابانند . بطوریکه سرشاخه ها با دو سه جوانه از خاک بیرون باشد . با انجام آبیاری مرتب پس از چندی از ساقه های درون شن ریشه های تازه می رویند . شش هفته بعد هنگامیکه ریشه ها رشد کافی یافتند باید شاخه ها را از زیر گلدان بریده و نهالهای جوان ریشه دار را درون گلدانهای حاوی خاک مناسب که قبلا ذکر شده بکارند تا بوته های مستقلی بوجود آیند . معمولا جهت تسریع عمل ریشه دادن ، قبل از خوابانیدن ساقه کمی از پوست شاخه را که درون جعبه یا گلدان قرار میگیرد با چاقو برش می دهند . باید دانست که چون خوابانیدن شاخه ها در سطح خاک جعبه یا گلدان فقط در مورد شاخه های زیرین امکان پذیر است و شاخه های فوقانی را نمی توان بعلت خطر شکستن بسطح زمین رسانید لذا بدین جهت ممکن است گلدانهای سبک وکوچکتری تهیه نموده شاخه های جوان بالای بوته را از سوراخ زیر گلدان داخل گلدان کرد و درون آن مقداری شن شسته ریخت و گلدانهای هوائی روی شاخه ها را بوسیله قیم در هوا نگهداشت یا روی طاقچه دیوار قرار داد . پس از ریشه دادن با ترتیبی که ذکر شد آنها را به گلدانهای جداگانه منتقل نمود . ذکر این نکته نیز لازم است که چون بر اثر قطع یکباره شاخه های ریشه دار بیم خشک شدن گیاه میرود بهتر است بریدن شاخه ها بتدریج صورت پذیرد. بدین ترتیب که پس از حصول اطمینان از رویش ریشه کافی ابتداء از زیرگلدان باندازه یک سوم قطر شاخه را برید و پس از یک هفته برش قبلی را تا دو سوم قطر شاخه عمیق تر کرد و سرانجام هفته بعد شاخه را از زیر گلدان بکلی قطع کرد و درون گلدان های جداگانه کاشت .
تکثیر با قلمه : قلمه ها را باید در بهار قبل از باز شدن چشمها و رویش جوانه ها از شاخه های قوی یکی دو ساله که گل داشتند ، انتخاب نمود و آنها را به مدت یک هفته درون گونی کنفی یا پارچه کرباس مرطوبی پیچید و با پاشیدن آب پارچه را مرطوب نگهداشت . در پایان هفته آنها را به قلمه های کوچک تقسیم کرد بطوریکه هر قلمه ۳ ـ ۴ چشم داشته باشد . سپس قلمه ها را درون گلدانهای حاوی شن شسته کاشت و منتظر شد تا بعد از ۵ ـ ۶ هفته که قلمه ها ریشه کافی دادند آنها را به گلدانهای اصلی که تناسب خاک آن قبلا ذکر شده است انتقال داد .
تکثیر از راه پیوند : گل رازقی و یاس رازقی را می توان بوسیله پیوند روی یاس سفید (چمپا) نیز زیاد کرد . در بهار پیوند شکمی یا مجاورتی مناسب است و در پائیز پیوند شکافی رجحان دارد . حسن این طریق تکثیر آن است که چون یاس سفید را می توان تقریبأ در هر نوع آب و خاک عمل آورد و نظیر گلهای رازقی و یاس رازقی به خاک هوموسی اراضی جنگلی احتیاج ندارد و با پیوند آنها روی پایه یاس می توان از زحمت تهیه خاک هوموس رهائی یافت و از دادن آب قلیائی نیز نگران نشد .
عطر گیری : در کشورهائی که کاشت گل رازقی و گونه های مختلف یاس در سطح وسیع و هوای آزاد متداول است ، صنعت عطر گیری فعالیت گسترده ای دارد . بنا به مندرجات آمار بین المللی ، تولید عطر گلهای تیره یاس در سال ۱۹۷۲ در کشورهای مختلف بقرار زیر بوده است : مصر ۳۵۰۰ کیلو گرم الجزایر ۶۰۰ کیلو گرم مغرب ۲۰۰۰ کیلو گرم فرانسه ۶۰۰ کیلو گرم ایتالیا ۱۸۰۰ کیلو گرم اسپانیا ۴۵۰ کیلو گرم اتحاد جماهیر شوروی و چین ( که تولید قابل ملاحظه و نامعلومی داشته اند ) در کشور چین این گلها را بیشتر برای معطر ساختن چای و تهیه عطری کشت می کنند . کارخانجات عمده عطرکشی در حومه شهر بزرگ کانتون متمرکز است. در هندوستان برای استخراج عطر رازقی گلبرگها را پَرپَر کرده ، روی دانه های کنجد می ریزند . سپس با عصاره گرفتن روغن کنجدهای معطر عطر مطلوب را بدست می آورند . در صنعت پیشرفته امروزی عطر رازقی را از طریق خیساندن گلبرگها در اتر نفت Etheropetrol یا بنزن Benzene استخراج مینمایند . ( نباید بنزن یا روغن بن با بنزن متعارف اشتباه شود . بنزن با فرمول شیمیائی C6 H6 آبگونه فرار و بی رنگی است که از قطران یا قیر ذغال سنگ بدست می آید و در لباس شوئی برای زدودن لکه های چربی و رنگ سازی مصرف می شود ) عطر رازقی گرانبهاترین عطر طبیعی است و گفته می شود که تهیه آن بصورت ساخت صنعتی امکان ندارد

: منابع  

تصاویر گیاه گل یاس رازقی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
صمد مهدي پور
با سلام ريختن كود كبوتر و در پاي درخت ياس رازقي چطوره يا اگر مواد اهن بريزيم  پاسخ مشاهده
محسن شهاب الدین
کودپرندگان در صد ازت بالایی دارد ومخصوصا اگر تازه باشد باعث سوختن واز بین رفتن گیاهتان خواهد شد.بهترین كود طبیعی كه باغبانان با تجربه مصرف می كنند ، شیره كود گوسفندی است و طرز تهیه آن بدین طریق است كه ۲ الی ۳ قاشق سوپخوری شیره كود را پس از بهم زدن بپای هرگلدان می ریزند .
هستیا کیانی
با سلام من یک گل یاس عمامه ای دارم که در باغچه کاشته شده به اندازه یک درختچه شده و گل های فراوانی میدهد ولی من هیچ اطلاعی درباره ی نحوه ی ثکثیر ان ندارم علاقه ی زیادی به پرورش این گل دارم لطفا روش پرورش ان را توضیح دهید با تشکر فراوان  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
این گیاه اکثرا توسط روشهایی همانند قلمه گیری و یا خوابانیدن ساقه تکثیر می شود. قلمه را در تابستان به طول 12-10 سانتیمتر می توان تهیه کرد. برش را نیز از زیر ناحیه اتصال یک برگ به ساقه بزنید. برگهای پایینی قلمها را جدا کنید و آنان را در بستری که بافت سبکی دارد بکارید. می توان از خاک برگ به تنهایی و یا مخلوط کوکوپیت + پرلایت برای کاشت قلمه ها استفاده کرد. ظرف حاوی قلمه ها را باید در مکانی روشن و پر از نور اما به دور از تابش اشعه مستقیم آفتاب قرار داد. دمای مناسب ریشه زایی 18- 16 درجه سانتیگراد است. ریشه دهی در طی حدود چهار هفته انجام می شود و بعد از گذشت 6-5 هفته می توان قلمه ها را که اکنون به خوبی ریشه داده اند به مکانهای دیگری منتقل نمود. برای تکثیر از طریق خوابانیدن بهتر است که از شاخه های موجود در قسمت پایین گیاه استفاده کرد و آنرا در خاک قرار داد. به نحوی که طول ساقه در زیر خاک مدفون شود اما نوک آن بیرون باشد. اگر در اواسط بهار این عمل را انجام دهیم در اواخر تابستان می توان ساقه را از ناحیه اتصال به گیاه مادری جدا کرد و به عنوان گیاهی مستقل که اکنون ریشه دار شده است در مکانی جداگانه کاشت.
رها ارجمند
باسلام:برگهای گل یاس رازقی من در حال خشک شدن هستن. گل میده و دوروز بعد گلهاش روشاخه خشک میشه.مدتیه هوا ابریه و نورآفتاب نمیخوره.به نظرتون چه کار کنم خشک نشه.برگهای خشکش رو جداکنمیابذارم خودش بیفته؟  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام خزان شدن برگ ها به دلیل تغییر در شرایط محیطی گیاه هست ،دمای محیط نگهداری باید بالای 15 درجه و نور زیاد باشه تا گلها و برگ ها خشک نشوند ،اوج گل دهی و رشد گیاه در فصول گرم سال هست .در صورت امکان گیاه را در نزدیکی پنجره جنوبی قرار دهید تا نور بیشتری دریافت کنه ،اگر نور طبیعی کم است باید از نور مکمل (لامپ کم مصرف زرد و سفید ) در فاصله نیم تا یک متری گیاه استفاده شود .
افسون -
با سلام در نمایشگاه اخیر گل و گیاه تهران که در جمعه تمام شد من ۲ گلدان یاس رازقی از غرفه یی خریداری کردم که به ظاهر طبق مطلب شما برگها به رنگ سبز تیره نیستند، دلیلش چیه؟ آیا به تقویت نیاز دارند؟
 آیا الان وقت مناسبی هست که من گلدان ها رو عوض کنم با توجه به اینکه تازه خریداری کردم و ممکنه به علت تغییر مکان کمی آسیب ببینند؟
به نظر میاد هر دو بسیار جوان هستند و گلدان پر نیست آیا الان میتونم از طریق ریشه دهی در آب رازقی رو تکثیر کنم، از این روش برای تکثیر شمعدانی خیلی موفق بودم. و همینطور که درعکس مشاهده میکنید فضای کافی برای خواباندن ساقه نیست و مایلم که از این ساقه ی جوان چندین قلم تهیه کنم. اگر ریشه دهی در آب مناسب نیست از چه راهی میتونم نتیجه خوبی بگیرم؟
دوستی راهنماییم کرد که بهتره اول تکثیر و تقویت کنم و بعد به محل مورد نظرم که تراس آپارتمانم هست منتقل کنم چون الان قدرت پوششی بالا نداره، نظر شما چیه؟
تهران در چه zone از نظر آب و هوا قرار داره، چون در کتابهای گیاه شناسی که من مطالعه کردم از اعداد استفاده کردند جهت شناسایی اب وهوای مناسب  برای پرورش انواع گیاهان در مناطق جغرافیایی متفاوت. با سپاس فراوان از راهنمایی شما.

  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
برای تکثیر از روش قلمه زدن و يا خوابانيدن استفاده کنيد :قلمه ها را بايد در بهار قبل از رويش جوانه ها ازشاخه هاي قوي يکي دو ساله که گل داشتند ، انتخاب نمود و آنها را به مدت يک هفته درون گوني کنفي يا پارچه کرباس مرطوبي پيچيد و با پاشيدن آب پارچه را مرطوب نگه داشت. در پايان هفته هر ساقه را به چند قطعه به طول ده تا بيست سانتي متر تقسيم مي کنيم. قلمه هايي را انتخاب کنيد که داراي سه تا چهار جوانه باشند، اين قلمه ها بابد حداقل به مدت 6 هفته در ماسه کاشته شوند. قلمه هاي کاشته شده را در سايه قرار دهيد و همه روزه به آنها آب بدهيد. بعد از دو ماه آنها را به گلدان اصلي يا باغچه منتقل کنيد.روش خوابانيدن : براي اين منظور شاخه هاي بلند يک يا دو ساله را که در قسمت پايين بوته قرار دارند انتخاب کنيد، زير هر شاخه، گلداني را که از ماسه نرم پر شده قرار دهيد و قسمت مياني شاخه را در داخل گلدان بکاريد. لازم است هرسرشاخه شامل دو يا سه جوانه باشد. معمولاً يک ماه و نيم به طول مي انجامد تا شاخه هاي خوابانيده شده کاملا ريشه دار شوند. براي سرعت بخشيدن به ريشه زايي شاخه ها بهتر است قبل از قرار دادن ساقه در ماسه، قسمتي از آن را که بايد در ماسه قرار گيرد با نوک چاقو خراش بدهيم. بعد از اينکه ريشه ها توليد شدند شاخه را از پايه مادري جدا مي کنيم. نهالهاي جوان ريشه دار را درون گلدانهاي حاوي خاک مناسب بکاريد. هر دو هفته یکبار نیز با کود مایع مخصوص گیاهان زینتی تقویت شود .
کامران
با سلام و تشکر از سایت بسیار عالی شما مدتی است که یک گلدان یاس رازقی خریده ام ولی گلهای آن دقیقا 1 روز بعد از باز شدن زرد شده و می پوسد.مکانهای مختلفی از جمله آفتاب کامل،نیمه سایه،داخل منزل و آبیاری معمولی،روزانه و ... را هم امتحان کردهام.به آن 10 روز یکبار کود می دهم ولی هیچ اثری ندارد.خواهشمندم راهنمایی ام بکنید.فروشنده می گفت گلها یک هفته تا ده روز عمر دارد.  پاسخ مشاهده
حمزه حق پرست
با سلام دما : رازقی در تابستان به گل می نشیند. در مناطقی مثل نواحی شمال کشور در فضای باز به آسانی رشد می کند، اما از آن جایی که نسبت به سرمای زمستان حساس است در نواحی سرد باید در گلدان کاشته شود و در زمستان به داخل ساختمان منتقل گردد. خاک : چون گلهاي ياس رازقي از گروه نباتات آهك گريز مي باشند ، خاك گلدان آنها بايد بكلي فاقد مواد آهكي بوده و حتي آبي كه به آنها داده مي شود نبايد قليائي و داراي مواد آهكي باشد . در مناطق پرورش اين گلها تناسب خاك گلدانها بقرار زير است : خاك برگ پوسيده درختان جنگلي ( هوموس ) 3 قسمت ، شن شسته شده 2 قسمت ، خاك معمولي باغچه 1 قسمت . آبیاری : دفعات آبياري به مقتضاي فصل و درجه حرارت محيط فرق مي كند . در تابستان بويژه در موسم گل دادن بايد روزي يكبار به آن آب داد . کود : از موقعيكه غنچه گلها ظاهر مي شود حتمأ بايد بپاي بوته كود داد . بهترين كود طبيعي كه باغبانان با تجربه مصرف مي كنند ، شيره كود گوسفندي است و طرز تهيه آن بدين طريق است كه 2 الي 3 قاشق سوپخوري شيره كود را پس از بهم زدن بپاي هرگلدان مي ريزند . در محلهائي كه تهيه كود طبيعي دشوار است ، مصرف كود شيميائي مخلوط سولفات آمونيم و فسفات آمونيم به نسبت ترتيب سه و يك و بقدر يك قاشق غذا خوري در هر دو هفته از اواسط بهار به بعد توصيه مي شود.
mahnaz mahnaz
سلام و وقت بخیر 
من دو گلدان یاس دارم که پشت پنجره جنوبی نگه میدارم. یک روز در میان ابیاری میکردم که با سرد شدن هوا ، دو روز در میان شده. دو هفته یکبار کود میدادم که اونم ماهی یکبار شده.
رشد و گلدهی خیلی خوبی داشتن تا این که حدودا یک ماهه (از اواخر شهریور )، برگهای یکیش شروع به زرد شدن کرد و بعد خشک میشه و میریزه. اخیرا اون یکی گلدان هم همین طور شده!
برگها خالهای خیلی ریز زرد دارن انگار و بعد مدتی کامل خشک میشن. خیلی کم رو بعضی برگها کمی تار عنکبوت دیدم. هفته پیش یکبار کل برگها رو با پارچه آغشته به آب و مایع دستشویی و سرکه تمیز کردم. اما بازهم برگهای جدیدی زرد شدن.
آیا دچار قارچ یا کنه تار عنکبوتی شده ؟ 
اگه بله برای رفعش چه کنم؟
ممنون میشم پاسخ بدید

تفاوت برگ سالم و غیر سالم در عکس فوق مشخص است.  پاسخ مشاهده
محسن ش
باسلام یاس رازقی من پارسال خوب گل میدادوسرسبزبود ازاول امسال رو به خشک شدن رفته برگهایش ریخته امااز 24اردیبهشت سر گیاه شروع به برگ دادن کرده ایا این امری طبیعیه؟  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
اگه گیاه در حال دادن برگهای جدید است جای نگرانی نیست وگیاه در شرایط طبیعی خود است/
محسن ش
با سلام وتشکر از جواب خوبتان اما اگر به این رویه پیش برود زمان گلدهی به تعویق میافتد ومقدار گل هم کم میشود حالا اگر از کود 202020 استفاده کنم خوب است یانه درضمن تمام شرایط ایده ال رشد گیاه هم مد نظر هست.
محسن ش
با سلام وتشکر از جواب خوبتان اما اگر به این رویه پیش برود زمان گلدهی به تعویق میافتد ومقدار گل هم کم میشود حالا اگر از کود 202020 استفاده کنم خوب است یانه درضمن تمام شرایط ایده ال رشد گیاه هم مد نظر هست.
anjel
باسلام.سوالي داشتم در مورد گلدان ياس رازقي كه 2 ماهه گرفتم.اوايل كه گرفتم غنچه داشت و گل ميداد گلها كه ريخت ديگه غنچه نداد.و هر روز چندتا برگ روي ساقه خشك ميشن و ميريزن.به طوري كه فكر كنم تا يك هفته ديگه برگي روش باقي نمونه!حتي ساقه هم خشك ميشه.فقط دو تا ساقه از پايين ساقه ي اصلي داره رشد ميكنه كه طولش به دو متر ميرسه و به سقف خونه با نخ آويزانش كردم.البته برگهاي اون هم به محض رشد كردن بازخشك ميشه.ما در زاهدان هستيم.گلدان روي اپن قرار دارد.هر2 روز در ميان آبياري ميكنم.و تابه حال كود ندادم.در ضمن 2 هفته پيش متوجه وجود حشراتي شبيه هزارپا كوچك و نوعي حشره ريز سفيد داخل خاك شدم.بايد چكار كنم؟آيا خاك گلدان را عوض كنم؟يا گلدان را به تراس منتقل كنم چون داخل خونه فقط نور غيرمستقيم وجود داره. با تشكر  پاسخ مشاهده
محسن شهاب الدین
به طور طبیعی ومعمول رازقی در تابستان به گل می نشیند .. دفعات آبیاری به مقتضای فصل و درجه حرارت محیط فرق می كند . در تابستان بویژه در موسم گل دادن باید روزی یكبار به آن آب داد .بعلاوه از موقعیكه غنچه گلها ظاهر می شود حتمأ باید بپای بوته كود داد .درمورد افت یک قاشق چای خوری سم(مالاتیون یا دیازینون یا سوین) را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به خاک بدهید.10 روز بعد این کار را تکرار نمایید. از اسپره کردن اب روی برگهای گیاه غافل نشوید. از باز بودن سوراخهای انتهایی گلدان وخروج اب اضافی از گلدان مطمئن شوید. شرایط ایده ال رشد را که در قسمت معرفی گیاه عنوان شده فراهم نموده واز هرگونه تعویض خاک،کوددهی ،سمپاشی و... تا استقرار کامل گیاه وادابته شدن با شرایط جدید اجتناب کنید چون باعث بدتر شدن اوضاع میگردد
mahsa ghaedi
با سلام و خسته نباشید.لطفا زمان و چگونگی هرس کردن گل یاس رو توضیح بدید ممنون  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
بعد از پایان گلدهی میتونید هرسش کنید معمولا در پاییز ویا قبل از شروع بهار
حسین محمودی
با سلام و خسته نباشید و ممنون از سایت خوبتان من دو هفته پیش یه گل یاس رازقی خریدم . امروز در کنار گلدان کرم خاکی تیره رنگی مشاهده کردم و دیگه اینکه قسمتهایی از برگها زرد و در بعضی برگها این زردی همراه با سوراخ میباشد و نیز اینکه بعضی از ساقه ها از رنگ سبز به رنگ چوبی تغییر پیدا کرده است . لطفا بگین چیکار باید بکنم. با تشکر  پاسخ مشاهده
محسن شهاب الدین
یک قاشق چای خوری سم سوین را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به خاک بدهید و 5 روز بعد این عمل را تکرار نمایید. یک ماه بعد نیز دوباره باید سم پاشی انجام بشه.زردی برگها علل متعددی میتواند داشته باشد. ابیاری بیش از حد.خاک نامناسب وعدم تغذیه گیاه.نور کم یا زیاد.سرمای هوا ونوسان دما.استفاده از اب نامناسب حاوی کلر وفلوراید ووجود افت یا بیماری
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
یاسمن زمستانه
یاسمن تابستانه
یاس ایتالیایی
یاس صورتی
گل یاس سفید

گیاهان دیگر از همین خانواده :
یاس خوشه ای
یاس زرد هیبریدی / یاس زرد حاشیه ای
برگ نو معمولی
زیتون معمولی
یاسمن شب گل
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Instagram Nargil
Aparat
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت