فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز شنبه ۱۴۰۲/۳/۲۰         
  

Philadelphus coronariusMock Orange که به فارسی یاس درختی / یاس شیروانی نامیده میشود، گیاهی از خانواده هیدرانجیاسه بومی اروپای جنوبی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: محیط نور زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی معتدل خاک: خاک های به خوبی آبیاری شده
یاس درختی / یاس شیروانی
یاس درختی / یاس شیروانی

نام علمي
Philadelphus coronarius
نام لاتين
Mock Orange
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


گیاه "یاس درختی" یا "یاس شیروانی" یکی از گیاهان گلدار از خانواده هیدرانجیاسه و بومی اروپای جنوبی است. 
این گیاه درختچه ای خزاندار بوده که تا ارتفاع 3 متر و عرض 2.5 متر رشد می کند. برگ های این گیاه دندانه دار است. گل ها به رنگ سفید، جامی شکل و دارای ساقه های برجسته می باشد. این گونه دارای شکوفه های گل بسیار زیاد و بسیار معطر است.اصطلاح Coronarius (نام گونه این گیاه) به استفاده این گیاه در حلقه های گل زینتی اشاره دارد.
دو کولتیوار مهم از این گیاه به نام های P. coronarius Aureus و P. coronarius Variegatus وجود دارد.
گونه Philadelphus × lemoinei هیبریدی است که از تلاقی بین گونه های P. coronarius (یاس درختی) و P. microphyllus به وجود آمده است.Mock Orange Mock Orange

شرایط نگهداری یاس درختی / یاس شیروانینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه یاس درختی / یاس شیروانی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  یاس درختی / یاس شیروانی
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  یاس درختی / یاس شیروانی
نواحی معتدل درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  یاس درختی / یاس شیروانی
خاک های به خوبی آبیاری شده

این گیاه به عنوان یک گیاه زینتی در باغ های نواحی معتدل کشت می شود. و به دلیل گل های معطر و سفید رنگش که ر اوایل تابستان ظاهر می شود، بسیار مورد توجه است.
گیاه یاس درختی می تواند در انواع خاک ها از نظر بافت رشد کند و نسبت به خاک های سنگین رسی و فقیر از نظر مواد غذایی نیز مقاوم است. این گیاه در شرایط آفتاب کامل تا نیمه سایه می تواند به خوبی رشد کند. همچنین خاک های مرطوب را برای رشد بهینه ترجیح می دهد.
گیاه یاس درختی می تواند تا دمای -25 درجه سانتیگراد را تحمل کند.
این گیاه همچنین بسیار سریع الرشد می باشد.Philadelphus coronarius Philadelphus coronarius

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


این گیاه به عنوان یک گیاه زینتی به دلیل وجود گل های زیبا، سفید و بسیار معطر، در باغ ها، پارک ها و فضای سبز کشت می گردد.
برگ های این درختچه غنی از ساپونین است که در صورت له شدن و ترکیب با آب، کفی را تولید می کند که قابلیت پاک کنندگی دارد. و از آن به عنوان شوینده بدن یا لباس می توان استفاده کرد.معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - یاس درختی / یاس شیروانی معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - یاس درختی / یاس شیروانی

نحوه تکثیر یاس درختی / یاس شیروانی


تکثیر این گیاه به روش های مختلف: 1- کشت بذر (در فوریه در خزانه)، 2- ریشه دار کردن قلمه های نیمه خشبی (به طول 7 تا 10 سانتیمتر، در ماه های جولای تا آگست)، 3- ریشه دار کردن قلمه های چوب بالغ رشد سال جاری (به طول 15 تا 25 سانتیمتر، در ماه دسامبر) و 4- روش خوابانیدن (در تابستان) انجام می پذیرد.Mock Orange Mock Orangeمنابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/2727/#b
http://en.wikipedia.org/wiki/Philadelphus_coronari
http://www.finegardening.com/mock-orange-philadelp
http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Phil
https://www.rhs.org.uk/Plants/98429/Mock-orange-Au


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2023 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.