فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۲/۹/۱۶         
  

Datura metel metel که به فارسی داتورا مِتِل نامیده میشود، گیاهی از خانواده سیب زمینیان ، بومی شرق آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی معتدل تا نیمه گرم خاک: خاک های سبک
داتورا مِتِل
داتورا مِتِل

نام علمي
Datura metel
نام لاتين
metel
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"داتورا مِتِل" یک گیاه علفی یکساله‌ است که از خرداد تا مهر گل می دهد و به احتمال زیاد بومی شمال شرقی آمریکای شمالی می باشد و از آنجا به دیگر مناطق آمریکا، اروپا و سایر مناطق دنیا وارد شده است. 
زمان گلدهی این گیاه در تابستان بوده و گل های سفید، زرد، صورتی و بنفش رنگی تولید می کند.metel metel

شرایط نگهداری داتورا مِتِلنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه داتورا مِتِل
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  داتورا مِتِل
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  داتورا مِتِل
نواحی معتدل تا نیمه گرم
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  داتورا مِتِل
خاک های سبک


این گیاه در زمین های بایر، کنار جاده و نزدیک مناطق مسکونی در ارتفاعات کم تا نسبتاً زیاد در بیشتر مناطق معتدله و نیمه حاره ی نیمکره شمالی یافت می شود. امروزه این گیاه در تمام کشورهای دنیا یافت می شود.Datura metel Datura metel

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیداروی خام بیشتر در برگ های این گونه از گیاهان گلدار و بندرت در بذور رسیده وجود دارد. برگ ها را در سایه یا در گرمای مصنوعی حدود ۵۰ درجه سانتیگراد خشک می کنند. دارو طعم تلخ و شوری دارد. با توجه به اینکه گیاه شدیداً سمی است دقت زیادی هنگام جمع آوری باید صورت گیرد.
برگ ها حاوی آلکالوئیدهای تروپان سمی به مقادیر ۵/۰ درصد بوده و علاوه بر آن بذور حاوی حدود ۲۰ درصد روغن می باشند. عمل آلکالوئیدهای تروپان و موارد استفاده آن همانند بذر البنج و بلادون می باشد. دارو بعضی اوقات در سیگارهای ضدتنگی نفس استفاده می شود. تاتوره معمولاً بصورت وحشی جمع آوری می شود. انواع زراعی آنهایی هستند که برای تهیه دارو استفاده می شوند بخصوص گونه هایی که غنی از اسکوپولامین می باشند مانند Datura innoxia  (مناطق حاره ای آمریکا) D.metel (مناطق حاره و نیمه حاره آسیا و آفریقا) یا ارقامی از D.Stramonium  بخصوص آنهایی که کپسول های بدون برآمدگی و محتوای بیشتر آلکالوئید هستند. این گیاه از نیمه دوم قرن شانزدهم در اسپانیا شناخته شده بود و به دیگر کشورها به عنوان یک گیاه زینتی وارد شد. یک قرن بعد از این وضعیت خارج شد و به عنوان یک گیاه وحشی مستقر گردید.داتورا مِتِل - معرفی و خواص گیاهان دارویی داتورا مِتِل - معرفی و خواص گیاهان دارویی

نحوه تکثیر داتورا مِتِلتکثیر این گیاه از طریق کشت بذرهای آن در فصل بهار صورت می گیرد. این بذور در دمای 15 درجه سانتیگراد به مدت سه تا شش هفته جوانه خواهند زد. metel metelمنابع :
http://www.missouribotanicalgarden.org/
http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Datu
https://en.wikipedia.org/wiki/Datura
https://en.wikipedia.org/wiki/Datura_metel


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2023 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.