فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۲/۹/۱۶         
  

Solanum sessiliflorum cocona که به فارسی کوکونا نامیده میشود، گیاهی از خانواده سیب زمینیان ، بومی آمریکای جنوبی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری خاک: خاک های نیمه حاصلخیز و مرطوب
کوکونا
کوکونا

نام علمي
Solanum sessiliflorum
نام لاتين
cocona
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"کوکونا" گیاهی علفی یا درختچه و پر شاخ و برگ با ساقه های کرک دار است که می تواند حدود 2 متر نیز طول داشته باشد. برگ ها تخم مرغی شکل، با کرک های سفید رنگ، با حاشیه ای دالبرشکل، دارای رگبرگ هایی برجسته، به طول 45 سانتیمتر و عرض 38 سانتیمتر می باشد. واریته ی georgicum که به صورت وحشی می روید، دارای خارهایی بر روس ساقه ها، شاخه ها و برگ ها است. گل ها در دسته های دوتایی یا بیشتر و به صورت خوشه ای در حاشیه ی برگ ها ظاهر می شوند. این گل ها حدود 2.5 سانتیمتر قطر داشته و همچنین دارای پنج گلبرگ به رنگ زرد مایل به سبز، پنج پرچم و کاسه ی گلی پنج قسمتی و به رنگ سبز تیره می باشند. این گل ها به صورت فشرده بر روی شاخه های بسیار کوتاه تشکیل می شوند. میوه ها گرد، پهن در قطبین، دوکی شکل یا مخروطی – تخم مرغی شکل، به رنگ زرد، زرد مایل به نارنجی، قرمز، قرمز – قهوه ای یا قرمز – ارغوانی و با مزه ای تلخ هستند. این میوه ها به طول 2.5 تا 10 سانتیمتر و عرض 6 سانتیمتر و دارای کالیکسی پایا می باشند. میوه ها پس از خرد کردن، دارای بویی تقریباً مشابه بوی گوجه فرنگی هستند. هر میوه دارای تعدادی بذر نازک، پهن، تخم مرغی شکل، به رنگ کِرِم و به طول 2 تا 4 میلیمتر می باشد. cocona cocona

شرایط نگهداری کوکونانور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه کوکونا
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  کوکونا
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  کوکونا
نواحی گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  کوکونا
خاک های نیمه حاصلخیز و مرطوب


این گیاه بومی آمریکای جنوبی است. در فلوریدا و ترینیداد، در نزدیک سطح دریا رشد می کنند. در کلمبیا از نزدیک سطح دریا تا ارتفاعات 610 متری بالاتر از سطح دریا رشد خواهد کرد اما در جنوب آمریکا در ارتفاعات 910 تا 1200 متری نیز دیده می شود. برخلاف نارانجیلا، این گیاه به آفتاب کامل نیاز دارد. 
کوکونا در خاک هایی با حاصلخیزی متوسط، شنی تا رسی می رویند. آبیاری مناسب و منظم برای رشد بهتر گیاه ضروری است. 
گل های این گیاهان خودگرده افشان هستند. اما زنبورهای عسل نیز پس از ویزیت گل ها می توانند گرده های گل را جابجا کرده و به گرده افشانی بهتر این گیاهان کمک کنند. میوه ها معمولاً حدود 8 -هفته پس از گرده افشانی به بلوغ می رسند.
کود شیمیایی NPK به نسبت های  10-8-10 برای رشد بهتر و عملکرد بیشتر آنها به خاک اضافه می شود. اگر فسفر خاک کم باشد می توان از نسبت های 10-20-10 استفاده کرد. Solanum sessiliflorum Solanum sessiliflorum

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


ارزش غذایی:

هر صد گرم از میوه های این گیاه حاوی حدود 0.6 گرم پروتئین، 0.4 گرم فیبر، 5.7 گرم کربوهیدرات ها، 12 میلیگرم کلسیم، 14 میلیگرم فسفر، 0.6 میلیگرم آهن، 140 میلیگرم کاروتن، 25 میلیگرم تیامین و 500 میلیگرم نیاسین می باشد. میوه های این گیاهان دارای مقدار زیادی اسیدسیتریک (0.8 درص) می باشند. پژوهشی در ونزوئلا بیان کرد که میوه های این گیاهان حاوی 142 میلیگرم تانن است. کوکونا - معرفی درختان میوه کوکونا - معرفی درختان میوهمنابع :
http://www.tradewindsfruit.com/content/cocona.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Solanum_sessilifloru
https://hort.purdue.edu/newcrop/morton/cocona.html


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2023 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.