فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۳         
  

Crocus aureus yellow crocus که به فارسی زعفران زرد نامیده میشود، گیاهی از خانواده زنبق، بومی نان، یوگوسلاوی، بلغارستان، رومانی و شمال غرب ترکیه می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی معتدل تا گرم و خشک خاک: خاک هایی با مواد غذایی متوسط
زعفران زرد
زعفران زرد

نام علمي
Crocus aureus
نام لاتين
yellow crocus
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه "زعفران زرد" یا "زعفران زرد هلندی" گونه ای از جنس زعفران و خانواده زنبق سانان می باشد. این گیاه به صورت خودرو در یونان، یوگوسلاوی، بلغارستان، رومانی و شمال غرب ترکیه رشد می کند. و دارای گل هایی معطر به رنگ نارنجی – زرد همانند آتش است. در مقایسه با گونه های دیگر زعفران که گیاهان بزرگتری تولید می کنند مانند گونه C. vernus، این گونه ی گیاهی گل های کوچکتری به اندازه ی 5 تا 6 سانتیمتر تولید می کند. این گیاه دارای کورم های چندساله و برگ های سبزرنگ می باشد. 
از این گیاه عمدتاً به عنوان گیاهی زینتی استفاده می شود و به دلیل تولید گل های زیبا در باغ ها و فضاهای سبز مورد کشت و کار قرار می گیرد. نام دیگر این گیاه C. flavus است که نام گونه آن (کلمه flavus) به معنی "زرد خالص" می باشد. 
این گیاه دارای سه زیرگونه است که شامل موارد زیر می باشد:
1- Crocus flavus subsp. dissectus: بومی غرب ترکیه است.
2- Crocus flavus subsp. flavus: بومی یونان، ترکیه، بالکان و اوتاه (ناحیه ای در غرب ایالات متحده) می باشد.
3- Crocus flavus subsp. sarichinarensis: بومی ترکیه است.
گیاه زعفران زرد به خوبی در خاک های شنی و فقیر یا دارای مواد غذایی متوسط رشد می کند.yellow crocus yellow crocus


نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه زعفران زرد
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  زعفران زرد
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  زعفران زرد
نواحی معتدل تا گرم و خشک
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  زعفران زرد
خاک هایی با مواد غذایی متوسط

مقابله به آفات زعفران زردکورم های این گیاهان ممکن است توسط موش های بزرگ یا کوچک و یا سنجاب و خرگوش آسیب دیده و خورده شود. 
یکی دیگر از مشکلات این گیاه این است که غده ها یا کورم های انبار شده ممکن است پوسیده یا فاسد شوند.
نگهدارى غده های برداشت شده معمولاً به اين صورت انجام مى شود که این غده ها یا بنه هاى درشت و سالم را جدا نموده و در انبارهاى خشک و داراى تهويه مناسب تا ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر انباشته و تا اواخر تابستان (مرداد و شهريور)، که زمان کاشت است، نگهدارى مى کنند. براى جلوگيرى از هر گونه آلودگى قارچی، غده ها را با سموم قارچ کش مانند بنليت و سولفات مس ضدعفونى مى کنند و به هنگام کاشت، غلاف قهوه اى رنگ روى آن را جدا مى کنند به طورى که آخرين لايه روى غده بماند.زعفران زرد زعفران زرد

نحوه تکثیر زعفران زرددو روش برای ازدیاد این گیاهان وجود دارد. یکی کشت بذرهای آنها بلافاصله پس از رسیدن در شاسی سرد است و دیگری استفاده از کورملت ها در زمان خواب می باشد. غده ها یا بنه هایی که براى کاشت انتخاب مى شوند از فندق بزرگتر و از گردو کوچک تر و وزن آنها ۸ گرم به بالا و داراى جوانه انتهایی سالم و بدون پوسيدگى است، هر چه بنه درشت تر باشد محصول به دست آمده مرغوب تر و عملکرد سال هاى ابتدایی کشت بيشتر خواهد بود. هنگامي که برگ ها کاملاً خشک شدند (از اواسط خرداد ماه) بنه ها را از خاک خارج می کنند.yellow crocus yellow crocusمنابع :
http://www.vanengelen.com/crocus-flavus-golden-yel
https://en.wikipedia.org/wiki/Crocus_flavus
https://www.rhs.org.uk/Plants/92449/Crocus-flavus-


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.