فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۴/۲۹         
  

Citrus junosyuzu که به فارسی نارنگی یوزو نامیده میشود، گیاهی از خانواده سدابیان بومی شرق آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: انواع مختلفی از آب و هواها خاک: خاک های حاصلخیز با رطوبت کافی
نارنگی یوزو
نارنگی یوزو

نام علمي
Citrus junos
نام لاتين
yuzu
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"نارنگی یوزو" یکی از درختان میوه خانواده سدابیان و جنس مرکبات است. این درخت یک هیبرید دورگه بین گونه های Citrus ichangensis و Citrus reticulata است که بیشتر در کشورهای شرق آسیا از جمله چین و تبت یافت می شود. و در ژاپن و کره نیز تولید می گردد.
این میوه ها گاهی شبیه گریپ فروت (البته بسیار کوچکتر از گریپ فروت ها) و دارای پوستی ناهموار و در برخی موارد یکپارچه می باشد. میوه های رسیده به رنگ زرد یا سبز یا زرد مایل به سبز هستند. میوه های یوزو بسیار معطر بوده و عموماً به قطر 5.5 تا 7.5 سانتیمتر مشاهده می شوند، البته در برخی موارد می توانند حتی از گریپ فروت ها نیز بزرگتر باشند (بیش از 10 سانتیمتر یا بزرگتر).برگ ها به دلیل وجود دمبرگ های بزرگ، جالب توجه هستند. این برگ ها دارای عطری بسیار قوی می باشند.
گل ها به رنگ سفید یا مایل به سفید و بسیار معطر می باشند. زمان گلدهی این گیاهان اواخر زمستان یا اوایل بهار می باشد.
در ژاپن یک واریته از نارنگی یوزو به نام "هانا یوزو" به صورت زینتی و برای گل های زیبا و خوشبویش پرورش داده می شود که ارزش گل ها در آن بیشتر از میوه ها است.yuzu yuzu

شرایط نگهداری نارنگی یوزونور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه نارنگی یوزو
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  نارنگی یوزو
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  نارنگی یوزو
انواع مختلفی از آب و هواها
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  نارنگی یوزو
خاک های حاصلخیز با رطوبت کافی


این درختان برخلاف بسیاری از مرکبات می توانند سرما را تحمل کنند و حتی در نواحی بسیاری از گونه های مرکبات حساس بوده و حداقل دمای زمستان در آنها به -9 درجه سانتیگراد (15 درجه فارنهایت) می رسد نیز رشد کنند.
درختان یوزو به انواع آب و هواها -از گرمسیری تا نیمه گرمسیری و مدیترانه ای-  سازگار می باشند.
آبیاری مناسب در طول فصل رشد و نیز در طی ماه های خشک، می تواند به بهبود عملکرد و کیفیت محصول کمک کند. این گیاهان نباید برای طولانی مدت در شرایط خشکی قرار بگیرند. 
پی اچ مناسب خاک برای آنها بین 5.6 تا 7.5 می باشد.Citrus junos Citrus junos

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیمیوه های این گیاه مانند سایر مرکبات دارای ارزش خوراکی هستند. و به عنوان آب میوه نیز از آنها استفاده می شود.
برخی از واریته های آن نیز به دلیل گل های زیبا و خوشبو به عنوان درختچه ای زینتی کشت می شوند.از روغن پوست میوه ها نیز عطری بسیار خوشبو و قوی تولید می شود. همچنین از آن در تهیه لوسیون ها و صابون ها نیز استفاده می شود.
در برخی نواحی با غوطه ور کردن میوه ها در آب گرمی که برای شستشوی لباس ها به کار می رود، سبب خوشبو شدن لباس ها می شوند.
همچنین گفته می شود که حمام آب گرمی که آغشته به روغن این میوه ها باشد سبب ایجاد آرامش می گردد.معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - نارنگی یوزو معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - نارنگی یوزو

نحوه تکثیر نارنگی یوزوتکثیر درختان نارنگی یوزو از طریق کشت بذرها و انجام پیوند صورت می گیرد.yuzu yuzuمنابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/90353/
http://www.citrusvariety.ucr.edu/citrus/yuzu1.html
http://www.gourmetsleuth.com/articles/detail/yuzu
http://www.tradewindsfruit.com/content/yuzu.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Yuzu
https://www.fourwindsgrowers.com/our-citrus-trees/


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.