فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز شنبه ۱۴۰۳/۱/۲۵         
  

Casimiroa tetrameria woolly-leaf white sapote که به فارسی ساپوت سفید برگ پشمی نامیده میشود، گیاهی از خانواده مرکبات، بومی جنوب مکزیک می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری خاک: کشت در گستره ی وسیعی از خاک ها
ساپوت سفید برگ پشمی
ساپوت سفید برگ پشمی

دانستنیهای علمینام علمي
Casimiroa tetrameria
نام لاتين
woolly-leaf white sapote
خانواده (تيره)


جنس Casimiroa یکی از جنس های خانواده سدابیان (Rutaceae) می باشد که حدود 10 گونه دارد که اغلب آنها بومی مکزیک و آمریکای مرکزی هستند. نام معمول گیاهان این جنس "ساپوت" می باشد. اما این به این معنی نیست که همه ی ساپوت ها متعلق به این خانواده هستند. اگرچه تعدادی از ساپوت ها متعلق به تیره Sapotaceae می باشند، به ویژه جنس Pouteria و ساپوت های سیاه از خانواده ی عناب (Ebenaceae). 
برخی از گونه های جنس مذکور، میوه هایی خوراکی تولید می کنند. همچنین به عنوان درختانی سایبان و نیز درختانی زینتی یا گیاهان علوفه ای و دارویی مورد استفاده قرار می گیرند. در برخی از گونه ها نیز از چوب آنها در نجاری استفاده می شود. 
گونه های مختلف این جنس شامل: Casimiroa calderoniae، C. edulis (ساپوت سفید)، C. emarginata، C. greggii، C. microcarpa، C. pringlei، C. pubescens، C. sapota (ماتاسانو)، C. tetrameria (ساپوت سفید برگ پشمی یا ساپوت زرد) و C. watsonii می باشد. ساپوت سفید برگ پشمی ساپوت سفید برگ پشمی

خصوصیات - معرفی"ساپوت سفید برگ پشمی" یا "ساپوت زرد" یکی از گونه های جنس Casimiroa و از خانواده ی سدابیان می باشد. این گونه ها اغلب بومی جنوب مکزیک بوده و در آمریکای مرکزی و جنوب کاستاریکا نیز یافت می شوند. 
این گیاهان درختانی همیشه سبز، با طول عمر زیاد، در اندازه های بزرگ و تاجی باز هستند که ارتفاع آنها به بیش از 18 متر نیز می رسد. درختان پیوند شده از این گونه دارای ابعاد کمتری بوده که تا حدود 10 متر ارتفاع رشد خواهند کرد. 
برگ ها مرکب و پنجه ای، با معمولاً 5 برگچه (بین 3 تا 7 برگچه)، به طول 2.5 تا 5 سانتیمتر و پهن می باشند. به دلیل وجود کرک هایی در بخش زیرین برگ ها، برگ های جوان و شاخه ها، به آنها ساپوت سفید برگ پشمی گفته می شود. 
شاخه های جوان در برخی موارد شکننده بوده اما به تدریج قوی شده و در مقابل باد می توانند مقاومت کنند. رنگ آنها تیره است و به تدریج از سبز روشن در شاخه های جوان تا رنگ خاکستری در شاخه های بالغ تغییر می کند. سیستم ریشه ای این گیاهان قوی و گسترده است به طوری که می تواند درخت را در مقابل خشکی حفظ نماید. 
گل ها کوچک، به رنگ سبز کمرنگ تا کرم رنگ بوده که از اواخر پاییز تا اوایل بهار ظاهر می شوند. این گل ها به صورت خوشه ای در انتهای شاخه های بلند یا کوتاه یا به صورت جانبی در کنار برگ های بالغ تشکیل می شوند. 
زمان بالغ شدن میوه ها به عرض جغرافیایی ارتباط زیادی دارد. به طوری که در گوآتمالا در ماه های آپریل و "می" می رسد. در فلوریدا طی ماه های می و ژوئن، در مکزیک از می تا جولای می رسد. دوره رسیدن اصلی در نیوزیلند از ماه می تا جولای می باشد. در کالیفرنیا از جولای تا اکتبر میوه ها می رسند. میوه های نابالغ به رنگ سبز و میوه ها ی رسیده به رنگ سبز مایل به زرد یا به رنگ زرد دیده می شوند. پالپ میوه ها در این گونه از رنگ سفید کرم تا نارنجی مایل به زرد متغیر است. این میوه ها دارای عطری قوی می باشند که این عطر به دلیل وجود تربانتین در آنها است. woolly-leaf white sapote woolly-leaf white sapote

شرایط نگهداری ساپوت سفید برگ پشمینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه ساپوت سفید برگ پشمی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  ساپوت سفید برگ پشمی
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  ساپوت سفید برگ پشمی
نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  ساپوت سفید برگ پشمی
کشت در گستره ی وسیعی از خاک ها


با توجه به اینکه این گیاهان بومی ارتفاعات نواحی گرمسیری هستند، می توانند در ارتفاعات متوسط تا زیاد رشد کنند. ولی بهترین رشد و میوه دهی را در نواحی نیمه گرمسیری دارند. این درختان دماهای بالا را تحمل می کنند. همچنین می توانند سرما را نیز تحمل کنند. و در دمای -4 درجه سانتیگراد کمترین خسارت را به آنها وارد می کند. مقاومت به سرمای این گیاهان بین آووکادور و پرتقال شیرین می باشد. 
این درختان به دلیل وجود ریشه های قوی و گسترده خود می توانند خشکی را به خوبی تحمل نمایند. و در مناطقی با کمترین بارندگی نیز محصول خوبی تولید کنند. 
به خاک هایی با رطوبت مناسب و کافی نیاز دارند. بیشترین نیاز آبی این گیاهان در طول دوره ی میوه دهی آنها می باشد. 
این گیاهان در گستره ی وسیعی از خاک ها از شنی، شنی لومی و لومی رسی رشد می کنند. خاک های قلیایی یا کمی اسیدی و دارای مواد غذایی کافی، بهترین نتیجه را ایجاد می کند. 
این درختان از نظر نیاز نوری به آفتاب کامل نیاز دارند. Casimiroa tetrameria Casimiroa tetrameria

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


ارزش غذایی:

هر صد گرم از میوه های این گیاه دارای 78.9 گرم آب، 0.143 گرم نیتروژن، 0.48 گرم خاکستر، 9.9 میلیگرم کلسیم، 20.4 میلیگرم فسفر، 0.33 میلیگرم آهن، 0.053 میلیگرم کاروتن، 0.042 میلیگرم تیامین، 0.043 میلیگرم ریبوفلاوین، 0.473 میلیگرم نیاسین، 30.3 میلیگرم آسکوربیک اسید و 0.9 گرم فیبر می باشد.ساپوت سفید برگ پشمی - معرفی درختان میوه ساپوت سفید برگ پشمی - معرفی درختان میوه

نحوه تکثیر ساپوت سفید برگ پشمیتکثیر این گیاهان از طریق کشت بذرها، تهیه قلمه، پیوند زدن و خوابانیدن هوایی صورت می گیرد. جوانه زنی بذور این گیاهان به سهولت و با درصد بالایی توسط کشت بذرهای تازه برداشت شده صورت می گیرد.woolly-leaf white sapote woolly-leaf white sapoteمنابع :
http://homeguides.sfgate.com/casimiroa-tetrameria-
http://rfcarchives.org.au/Next/Fruits/WhiteSapote/
http://www.tradewindsfruit.com/content/wooly-leave
https://en.wikipedia.org/wiki/Casimiroa


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.