فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۳/۳/۲۷         
  

Cattleya PercivalianaPercival's Cattley's که به فارسی کاتلیا پرسیوال / ارکیده کریسمس نامیده میشود، گیاهی از خانواده ارکیده بومی ونزوئلا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: 14 تا 26 درجه سانتیگراد خاک: خاک هایی با مواد غذایی کافی
کاتلیا پرسیوال / ارکیده کریسمس
کاتلیا پرسیوال / ارکیده کریسمس

دانستنیهای علمینام علمي
Cattleya Percivaliana
نام لاتين
Percival's Cattley's
خانواده (تيره)

گیاه زینتی "کاتلیا پرسیوال" یکی از گونه های ارکیده است که به آن ارکیده ی کریسمس نیز می گویند.
تعداد کروموزوم های دیپلوئید آن برابر 2n=40 و تعداد کروموزوم های هاپلوئید آن برابر n=20 می باشد.کاتلیا پرسیوال / ارکیده کریسمس کاتلیا پرسیوال / ارکیده کریسمس

خصوصیات - معرفی


گل کاتلیا پرسیوال از خانواده ارکیده ها بوده که دارای گل های بزرگی است و اندازه ی گل آن تا 12.5 سانتیمتر نیز می رسد. 
این گیاهان در هر گل آذین حدود 3 تا 4 گل تولید می کنند. که این گل ها به دلیل بزرگ بودن و شکل زیبایشان توجه بسیاری را به خود جلب می کنند. این گل ها اغلب عمر کوتاهی دارند. گاهی دارای عطر خوش و در برخی موارد نیز دارای عطر ناخوشایندی می باشند.
گل ها در طی فصول پاییز تا زمستان تشکیل می شوند. ولی در طبیعت ممکن است زودتر تولید گل کند. ولی اغلب گل ها در کریسمس مشاهده می شوند. به همین دلیل هم در برخی موارد به آن ارکیده ی کریسمس نیز می گویند.Percival's Cattley's Percival's Cattley's

شرایط نگهداری کاتلیا پرسیوال / ارکیده کریسمسنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه کاتلیا پرسیوال / ارکیده کریسمس
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  کاتلیا پرسیوال / ارکیده کریسمس
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  کاتلیا پرسیوال / ارکیده کریسمس
14 تا 26 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  کاتلیا پرسیوال / ارکیده کریسمس
خاک هایی با مواد غذایی کافی

این گیاه، گیاهی سنگ زی یا آهکی زی است ولی برخی گونه ها اپی فیت نیز می باشد. و بومی ونزوئلا هستند.
این نوع از ارکیده ها در ارتفاعات 1300 تا 2000 متری بالاتر از سطح دریا، در اطراف رودخانه ها و در شرایط آفتاب و نور کامل می رویند. در آفتاب کامل می تواند گل های بزرگتری تولید کند. ولی باید دقت کرد که گیاهان دچار آفتاب سوختگی نشوند. و در گرمای نیمروز از تابش مسقیم آفتاب حفظ شوند.
همچنین این گیاه به گرمای متوسط و مراقبت منظم نیاز دارد.بهترین دما برای رشد این گیاه دمای 14 تا 26 درجه سانتیگراد است. به این صورت که در روزهای تابستان در دمای 23 تا 26 درجه، شبهای تابستان در میانگین دمای 14 درجه، در روزهای زمستان در دمای 22 تا 23 درجه و در شبهای زمستان در دماهای 12 تا 13 درجه نگهداری می شوند. این گیاه قادر است دماهای کمتر از 5 درجه سانتیگراد را نیز در زمستان برای مدت کمی تحمل کند.
آبیاری این گیاه در فصل های بهار تا پاییز باید به طور مناسب صورت گیرد ولی خاک باید در فاصله ی بین دو آبیاری کمی خشک باشد. میزان آبیاری در زمان گلدهی گیاه باید کاهش یابد.
رطوبت هوا برای رشد این نوع ارکیده باید حدود 80 درصد باشد و همواره در گلخانه از دستگاه های تهویه هوا نیز استفاده گردد تا هوا به صورت راکد باقی نماند. زیرا رکود هوا در اطراف گیاه سبب افزایش آفات و بیماری های قارچی می گردد.
از نظر نیاز کودی، بیشترین میزان نیتروژن در بهار تا اواسط تابستان به گیاه داده می شود . بیشترین میزان فسفر نیز از اواخر تابستان تا پاییز به خاک اضافه می گردد.Cattleya Percivaliana Cattleya Percivaliana

نحوه تکثیر کاتلیا پرسیوال / ارکیده کریسمس


ازدیاد از طریق کاشت بذر طولانی و نیاز به وسایل آزمایشگاهی و کاشت بذر بر روی محیط مصنوعی آگار یا ژلور است. این محیط کشت که در ظروف شیشه ای تهیه می شود حاوی مواد مورد نیاز برای سبز شدن بذر ارکیده ها است. ظروف در اطاقک های رشد در حرارتی حدود 20 درجه سانتیگراد نگهداری می شوند. بعد از سبز شدن، گیاهان به محیط های دیگر برده شده و در آخر به گلدان ها منتقل می شوند. از تاریخ کاشت بذر تا گلدهی کامل در مورد کاتلیا حدود 5 تا 7 سال طول می کشد. این روش ازدیاد بیشتر در سطح وسیع و برای به دست آوردن ارقام جدید و عاری از بیماری اعمال می شود.
روش هاس دیگر تکثیر عبارتند از تقسیم ریزوم، که کاتلیا و برخی از ارکیده ها در منازل از این طریق به آسانی ازدیاد می شوند.
روش دیگر تقسیم بوته است. برخی از ارکیده ها بیش از چند شاخه تحتانی دارند که هر یک پر ریشه می باشند و کافی است که آنها را از هم جدا کنند.
روش دیگر تقسیم ساقه هایی است که روی آنها جوانه های نابجا قرار دارد. این جوانه ها هر یک به گیاه جدیدی تبدیل می شوند.Percival's Cattley's Percival's Cattley'sمنابع :
http://en.wikipedia.org/wiki/Cattleya_percivaliana
http://orchidnature.com/cattleya-percivaliana-care
http://www.aos.org/Default.aspx?id=158
http://www.orchidspecies.com/catperci.htm
خلیقی، ا. 1385. گلکاری (پرورش گیاهان زینتی ایران).


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.