١٨/١/١٤٤٤ --- 8/16/2022 --- ۱۴۰۱ سه شنبه ۲۵ مرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
فوت و فن باغبانی امروز
مناطق مناسب کاشت درخت گردو
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  11  نفر
بازدید امروز :  1115  بازدید
بازدید دیروز :  9567  بازدید
تبلیغات متفرقه
فلفل  -  PEPPER
CAPSICUM SPP : نام علمی
  SOLANACEAE  - سیب زمینیان : خانواده
آمریکا : بومی منطقه
capsicum : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاکهای لوم یا لوم شنی
18-25
مرطوب
زیاد

فلفل

دانستنیهای علمی

جنس Capsicum گیاهی گلدار از خانواده سیب‌زمینی است. این جنس نامهای مختلفی دارد که بر اساس نوع و یا مکان آنها تعیین می شود. به انواع تند آن فلفلهای چیلی( chili) گفته می شود. به فلفلهای دلمه ای red pepper یا green pepper و یا bell pepper می گویند. در برخی کشورها هم به پودر تهیه شده از انواع فلفلها پاپریکا( paprika )گفته می شود. ماده موثره در انواع فلفلها کاپسیسین (methyl vanillyl nonenamide) است که مسئول طعم تند اکثر فلفلهاست. این ماده بر روی پستانداران چنین تاثیری دارد ولی پرندگان طعم تند این ماده را احساس نمی کنند. این ترکیب در همه قسمتهای میوه به استثنای داخل بذرها تولید می شود. با وجود اینکه این ماده در داخل بذرها وجود ندارد ولی غشای سفیدرنگ اطراف آن سرشار از این ماده است. فلفل دلمه ای یا bell pepper فاقد این ماده است. تفاوت این فلفل با فلفلهای تند ژنتیکی است. فلفلهای تند یا چیلی در طب سنتی آمریکا اهمیت زیادی دارد. در یک نظر سنجی در سال 2005، 2000 نفر فلفل را چهارمین گیاه محبوب بریتانیا انتخاب کردند.

خصوصیات - معرفی

بوته فلفل توليد شاخه‌هاى فرعى زيادى مى‌کند که هر کدام به‌ يک غنچه گل ختم شده و به گياه فرم چترى مى‌دهد. برگ‌هاى فلفل اغلب کشيده يا قلبى شکل با لبه صاف مى‌باشند و به‌وسيله دم‌برگ نسبتاً بلندى به ساقه متصل مى‌شوند. گل‌هاى فلفل دوجنسى يعنى نر و ماده بوده و علاوه‌بر اينکه در غنچه انتهائى ظاهر مى‌شوند، اغلب به‌صورت تکى و گاهى به‌طور دوتائى در زاويه برگ و شاخه‌ها به‌وجود مى‌آيند. ظهور گل‌ها به‌تدريج انجام مى‌گيرد و از مرحله گل تا شروع برداشت ۴ تا ۶ هفته طول مى‌کشد.
میوه این گونه ها از نظر رنگ، اندازه و شکل متفاوت هستند. یکی از تفاوتهای اصلی در بین فلفلها میزان کاپسیسین است که بر اساس واحد گرمای Scoville اندازه گیری می شود. در حال حاضر تندترین فلفل Carolina Reaper نام دارد که بیش از 2 ملیون SHU کاپسیسین دارد. گونه های مختلف Capsicum عبارتند از: 1. Capsicum annuum L. 2. Capsicum baccatum L. 3. Capsicum buforum Hunz. 4. Capsicum campylopodium Sendtn. 5. Capsicum cardenasii Heiser & P. G. Sm. 6. Capsicum ceratocalyx M.Nee 7. Capsicum chacoense Hunz. 8. Capsicum chinense Jacq. 9. Capsicum coccineum (Rusby) Hunz. 10. Capsicum cornutum (Hiern) Hunz. 11. Capsicum dimorphum (Miers) Kuntze 12. Capsicum dusenii Bitter 13. Capsicum eximium Hunz. 14. Capsicum flexuosum Sendtn. 15. Capsicum friburgense Bianch. & Barboza 16. Capsicum frutescens L. 17. Capsicum galapagoense Hunz. 18. Capsicum geminifolium (Dammer) Hunz. 19. Capsicum havanense Kunth 20. Capsicum hookerianum (Miers) Kuntze 21. Capsicum hunzikerianum Barboza & Bianch. 22. Capsicum lanceolatum (Greenm.) C.V.Morton & Standl. 23. Capsicum leptopodum (Dunal) Kuntze 24. Capsicum lycianthoides Bitter 25. Capsicum minutiflorum (Rusby) Hunz. 26. Capsicum mirabile Mart. ex Sendtn. 27. Capsicum mositicum Toledo 28. Capsicum parvifolium Sendtn. 29. Capsicum pereirae Barboza & Bianch. 30. Capsicum pubescens Ruiz & Pav. 31. Capsicum ramosissimum Witasek 32. Capsicum recurvatum Witasek 33. Capsicum rhomboideum (Dunal) Kuntze 34. Capsicum schottianum Sendtn. 35. Capsicum scolnikianum Hunz. 36. Capsicum spina-alba (Dunal) Kuntze 37. Capsicum stramoniifolium (Kunth) Standl. 38. Capsicum tovarii Eshbaugh et al. 39. Capsicum villosum Sendtn.

شرایط نگهداری فلفل

فلفل از سبزیهای فصل گرم می‌باشد و نسبت به سرما و یخبندان و دماهای کمتر از 15درجه سانتیگراد بسیار حساس است و دمای پایه برای رشد فلفل در حدود 18درجه سانتیگراد مناسب می‌باشد. رطوبت کم باعث ریزش گل و رطوبت زیاد باعث ریزش برگ می‌شود. فلفل را می‌توان در خاکهای شنی سبک تا رسی سنگین کشت نمود. خاک مناسب برای کشت آن خاکهای لوم یا لوم شنی است. شدت نور کم باعث ریزش گل می‌شود. بطور کلی با افزایش شدت نور در زمان گلدهی اگر کمبود رطوبت وجود نداشته باشد عملکرد افزایش خواهد یافت.
فلفل نباید هرگز در معرض خشکی و سرما قرار بگیرد.

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی

یکی از مهمترین خواص فلفلها که در نتیجه حضور کاپسیسین است، جلوگیری و یا توقف حمله های قلبی است. علاوه بر این، این ترکیب می تواند باعث رقیق شدن خون شده و از سکته جلوگیری کند. یکی دیگر از خواص فلفل این است که به عنوان یک ضد عفونی کننده دستگاه گوارش عمل کرده و می تواند روده ها را ضدعفونی کند. فلفل می تواند باعث تسکین دردها شود. این گیاه می تواند گلو درد ناشی از سرماخوردگی را کاهش دهد. از سویی دیگر برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا نیز مفید است. فلفلها سرشار از ویتامین C هستند. از اینرو می توانند برای درمان عفونتهای تنفسی، درمان سرماخوردگی ها و تقویت سیستم ایمنی مورد استفاده قرار گیرند. ترکیب دیگر در فلفلها capsaicinoids است که تصور می شود در مبارزه با سرطان مفید باشد.
از عصاره بدست آمده از این گیاه وسایلی برای دفاع شخصی تهیه می شود. نیروهای پلیس نیز برای از بین بردن آشوبها از این ماده استفاده می کند. از سویی دیگر از این عصاره به عنوان یک حشره‌کش طبیعی هم استفاده می شود.

مقابله به آفات فلفل

از بیماری های مهم فلفل پوسیدگی ریشه است که ناشی از آلودگی به فیتوفترا است. این بیماری در هوای گرم و رطوبت بالا ایجاد می شود. آفت مهم دیگر در مورد فلفل قارچ ورتیسیلیوم و نماتدها هستند.

نحوه تکثیر فلفل

تکثیر فلفل از طریق کشت بذرها در محیطی گرم و آفتابی است. روی بذرها نباید پوشانده شوند. جوانه‌زنی طی 16 تا 20 هفته انجام می شود.

هشدار - عوارض جانبی

در صورت مصرف زیاد می تواند باعث التهاب دستگاه گوارش، سوزش قلب، اسهال زخم معده، دل درد و حساسیت روده شود. از اینرو بیماران مبتلا به بیماری های گوارشی باید با احتیاط از این گیاه استفاده کنند. جویدن فلفل باعث از بین رفتن مینای دندان می شود. در صورت تماس با پوست سبب سوزش، التهاب، خارش، اگزما، افزایش حساسیت به درد و التهاب بافتهای عصبی پوست می شود. فلفل سبب تحریک غشای مخاطی شده و می تواند سبب عطسه، سوزش گلو و اختلال در تنفس شود. فلفل قرمز میزان خونریزی و فشار خون را افزایش می دهد. فلفل با داروهایی مانند آسپرین و theophylline که بر روی خون تاثیر می گذارند تداخل دارویی دارد. درباره تاثیر این گیاه در دوران بارداری اطلاعات کمی وجود دارد ولی در دوران شیردهی نباید از این گیاه استفاده کرد زیرا از طریق شیر می تواند به بدن نوزاد منتقل شده و باعث التهاب دستگاه گوارش نوزاد شود.

: منابع  

تصاویر فلفل

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
حمیده غلامی
لطفا روش کاشت و نگهداری فلفل چیلی را در گلدان وخاک ومحل مناسب آن راتوضیح دهید.با تشکر   پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
روش کشت مستقم در این روش پس از تهیه و آماده سازی بستر بذرها در ردیفهای به فاصله 75 - 70 سانتیمتر کشت می‌شوند و فاصله بین بوته‌ها روی ردیف حدود 45- 40سانتیمتر می‌باشد. دمای مناسب برای جوانه زنی بذر فلفل حدود 25 - 20سانتیمتر است. روش نشایی چون بذر فلفل نسبت به گوجه فرنگی و بادنجان جوانه زنی کندتری دارد و همواره به دمای پایین خاک برای جوانه زنی حساسیت بیشتری دارد، در بیشتر موارد از پرورش نشاء برای تولید این گیاه استفاده می‌شود. مدت زمان ماندن نشاء در خزانه حدود 6 - 8 هفته است فلفل از سبزیهای فصل گرم می‌باشد و نسبت به سرما و یخبندان و دماهای کمتر از 15درجه سانتیگراد بسیار حساس است و دمای پایه برای رشد فلفل در حدود 18درجه سانتیگراد مناسب می‌باشد. رطوبت: نیاز آبی فلفل در حدود 1000 - 400 میلیمتر می‌باشد بطوری که رطوبت کم باعث ریزش گل و رطوبت زیاد باعث ریزش برگ می‌شود. خاک: فلفل را می‌توان در خاکهای شنی سبک تا رسی سنگین کشت نمود. خاک مناسب برای کشت آن خاکهای لوم یا لوم شنی است. نور : فلفل به عنوان یک گیاه به نور طول روز نیازمند می‌باشد و معمولاً به فاصله دو ماه پس از کاشت گلدهی شروع می‌گردد و یکماه پس از گل آغازی میوه بستن صورت می‌گیرد و همواره شدت نور کم باعث ریزش گل می‌شود. بطور کلی با افزایش شدت نور در زمان گلدهی اگر کمبود رطوبت وجود نداشته باشد عملکرد افزایش خواهد یافت.
حسین زایر
سلام من بذر فلفل دارم.حالا زمان مناسبی برای کاشتش هست؟ در گلدان فلفل میدهد؟ بذر ها رو تا چه عمقی فرو کنم و چندبار در هفته به بذر ها آب بدم؟  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
بهتر است که کاشت بذر رو در اوایل بهار انجام بدهید.دمای محیط بر روی میزان جوانه زنی و همچنین سرعت جوانه زنی موثر است و مهمترین عاملی است که زمان کاشت را تعیین می کند. کاشت زودهنگام و سرد بودن دما منجر به جوانه زنی نامنظم بذرها و آسیب سرمایی به بذرها و یا گیاهان جوان شود از طرفی گرم بودن بیش از اندازه نیز می تواند منجر به خشک شدن و آسیب دیدن گیاهان جوان و یا جلوگیری از جوانه زدن بذر به دلیل گرماخفتگی (خفتگی بذرها به دلیل گرمای زیاد محیط) شود. زمانی که بذر آبگیری کرده باشد نسبت به دمای محیط بسیار حساس می شود . میزان دمای لازم برای جوانه زنی بذرهای مختلف متفاوت است. برخی به دمای کمتر و برخی به دمای بیشتر نیاز دارند. .
علی احدی آزاد
حدود پنجاه روز قبل نشاء فلفل را داخل گلدانهای پلاستیکی با طول یک متر وعرض20 سانت با فاصله 15سانت از هم کاشتم بعداز مدتی شروع به گل دادن کردن اما گلها کامل باز نشده واز انتهای ساق غنچه کنده میشه یا خشک میشه .کود کامل هم دادم درضمن آب هر دو روز یک بار میدم گلدانها داخل تراس وکاملا در تابش مستقیم آفتاب هستن با افزایش آبدهی هم چیزی تغییر نکرد ، لطفا راهنمایی بفرمایید!  پاسخ مشاهده
علی احدی آزاد
حدود پنجاه روز قبل نشاء فلفل را داخل گلدانهای پلاستیکی با طول یک متر وعرض20 سانت با فاصله 15سانت از هم کاشتم بعداز مدتی شروع به گل دادن کردن اما گلها کامل باز نشده واز انتهای ساق غنچه کنده میشه یا خشک میشه .کود کامل هم دادم درضمن آب هر دو روز یک بار میدم گلدانها داخل تراس وکاملا در تابش مستقیم آفتاب هستن با افزایش آبدهی هم چیزی تغییر نکرد ، لطفا راهنمایی بفرمایید!  پاسخ مشاهده
علی احدی آزاد
حدود پنجاه روز قبل نشاء فلفل را داخل گلدانهای پلاستیکی با طول یک متر وعرض20 سانت با فاصله 15سانت از هم کاشتم بعداز مدتی شروع به گل دادن کردن اما گلها کامل باز نشده واز انتهای ساق غنچه کنده میشه یا خشک میشه .کود کامل هم دادم درضمن آب هر دو روز یک بار میدم گلدانها داخل تراس وکاملا در تابش مستقیم آفتاب هستن با افزایش آبدهی هم چیزی تغییر نکرد ، لطفا راهنمایی بفرمایید!  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
استفاده از کود نامناسب.وجود افت.گرمای زیاد ونور کم از علل احتمالی هستن. چند ساعت افتاب داده؟ دما؟ نوع کود ودرصد عناصر اون؟
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
دارفلفل زرد / برباس زرد
کاپسیکوم اکزمیوم
کاپسیکوم رومبودیوم
فلفل گالاپاگوس
فلفل دلمه

گیاهان دیگر از همین خانواده :
داتورا مِتِل
تاجریزی دارویی
تنباکوی بالدار
جینسنگ هند
تاجریزی سیاه
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت