٢١/١٠/١٤٤٣ --- 5/23/2022 --- ۱۴۰۱ دوشنبه ۲ خرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  24  نفر
بازدید امروز :  2013  بازدید
بازدید دیروز :  15292  بازدید
تبلیغات متفرقه
کیکم شیرازی  -  MONTPELLIER MAPLE
ACER MONSPESSULANUM : نام علمی
  SAPINDACEAE  - ساپینداسه : خانواده
نواحی مدیترانه : بومی منطقه
کرکو : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
نواحی جنگلی و در خاک های گچی
آب و هوای مدیترانه ای
مرطوب
زیاد

کیکم شیرازی

دانستنیهای علمی


"کیکم" درختی است از تیره افرا  Aceraceae  به ارتفاع 3 تا 6 متر و به قطر 5 تا 25 سانتیمتر با شاخه های منشعب و پوست ساقه نسبتاً صاف و به رنگ خاکستری و با تاجی نسبتاً کروی و با شاخه های متراکم و از درختان پهن برگ می باشد که در زمستان خزان می کند. فرم رویشی غالباً به صورت درختچه مشاهده می گردد. تیره افرا شامل 2 جنس و 200 گونه است که مهمترین جنس آن افرا (Acer)  است. گونه های مهم جنس افرا (Acer)  عبارتند از: کرب (A. campesteris)، پلت (A. insign)، شیردار (.A. lateum)، کرکو (A. ibericum)، افرای سیاه (A. negondo)، کرکف (A.platonoides)، دو گونه  کیکم (A. cinerascens) و کیکم شیرازی ( A. .monspessulan

خصوصیات - معرفی


برگ ها لوبدار با لوب های غالباً کوتاه و پهن و با لبه کنگره ای و در سطح تحتانی کم و بیش با کرک های دائمی و شامل 5-3 برگچه نوکدار با نوک تیز و قاعده گرد و حاشیه صاف است. رنگ برگ های نارس سبز روشن و برگ های رسیده سبز تیره به طول 5/3 تا 5/4 و پهنای 3 تا 4 سانتیمتر است. دمبرگ ها به رنگ سبز مایل به زرد و به طول 3 تا 5/3 سانتیمتر می باشند.
گل ها دوجنسی و خودگشن به رنگ زرد متمایل به سبز، که همزمان یا بعد از اولین برگ های بهاری ظاهر می شود، بصورت مجتمع، دیهیم یا آویخته، و موسم گل فروردین و اردیبهشت است.
میوه فندقه بالدار دارای دو بال به شکل 8، از نوع دی سامار یک برچه ای به طول 5/1 تا 5/2 و به عرض 1-5/1 سانتیمتر با ضخامت حدود 5/0 سانتیمتر با برونبر سبز روشن است که در سطح بیرونی بدون کرک و در سطح درونی با کرک های انبوه می باشد و در تابستان می رسند.
بذرها به تعداد یک دانه به شکل گرد و سبز رنگ و به قطر حدود 3 تا 5 میلیمتر است. که در انتهای بهم رسیده بال میوه قرار دارد وزن هزار دانه بذور  کیکم بین 30 تا 50 گرم می باشد. بذر اکثر افراها در پاییز می رسند قبل از کاشت اگر بذر به مدت یک هفته در آب غوطه ور باشد و هر روز آب آن عوض شود در جوانه زنی مؤثر خواهد بود بطور کلی بذر افراها را نباید گذاشت که خشک شوند و موقع کاشت در عمق یک سانتیمتری با پوشش نازک از ماسه و در محلی سایه دار کاشته می شود.

شرایط نگهداری کیکم شیرازی


درخت کیکم در هر نوع خاکی به عمل می آید اما گونه کیکم در نواحی جنگلی و در خاک های گچی می روید اما به بیشتر خاک ها و شرایط مقاوم می باشد، ولی گونه های مختلف آن در خاک های آهکی سازگارتر هستند و به آفتاب کامل نیاز دارند.

خواص دارویی و صنعتی


شیره گیاهی این درخت دارای معادل 240 تا 270 گرم قند در لیتر می باشد. برگ های افرا ظاهر پنجه ای شکل دارند و گل های آن که قبل از ظاهر شدن برگ ها پدید می آیند به رنگ زرد دیده می شوند.
میوه آن بی کرک و متورم در قاعده است و از باقیمانده آن پس از عمل استخراج قند، ملاس (نوعی سرکه) بدست می آورند.
برای استخراج شیره گیاه، معمولاً شکاف هایی در ساقه درخت، از ارتفاع یک متری زمین ایجاد می کنند و شیره حاصل  را در ظروفی جمع آوری می کنند با جوشاندن این شیرابه به مدت چند ساعت مایع نسبتاً غلیظی با طعم مطبوع بدست می آید که با تغلیظ آن ماده غلیظ تری بدست می آورند که اگر این ماده حرارت ببیند و آب آن به کلی تبخر شود به حالت جامد در می آید که همان قند است.
از شیره حاصل از درختان مذکور در کارخانجات قند، قند استخراج می کنند ولی ارزش قند حاصله قابل مقایسه با نیشکر  و چغندرقند نیست.
این گونه در جنگل های شمال ایران وجود دارد که به نام محلی کیکم شناخته می شود و با توجه به شباهت نام محلی به نظر می رسد گونه ای که در استان کرمانشاه می روید خواص مشابه همان گونه را داشته باشد.
از چوب درختان جنس افرا در مبل سازی، تهیه لت جهت پوشش خانه ها و تیر و تخته های کندوج (انبار برنج) استفاده می شود.
برگ كيكم عموماً به مصرف تعلیف گاو می رسد.
هیزم و زغال درختان جنس افرا خوب است. افراهای کوچک بیشتر به مصرف سوخت می رسد و هیزم آنها بسیار خواهان دارد.


 

تصاویر کیکم شیرازی

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
داریوش بذرپاش
از این درخت در کوههای شیراز دیدم آیا بروش قلمه زنی هم تکثیر میشه؟  پاسخ مشاهده
داریوش بذرپاش
افسانه سادات فرود
سلام با توجه به اینکه سخت ریشه زا است احتمال گرفتن قلمه کم است.
مشاهده همه پرسش ها، کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
افرای سرخ
افرای سرخ (بونسای)
افرای سیاه
افرای شبه چناری
افرا پالماتوم دیسکویو (بونسای)

گیاهان دیگر از همین خانواده :
لیچی ایسلند
لیچی
پیتومبا / گاوچشم
چینی
آکی
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت