فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۳/۴/۳۱         
  

Acacia nilotica gum arabic tree که به فارسی درخت صمغ عربی نامیده میشود، گیاهی از خانواده بقولات، بومی آفریقا، آسیای میانه، هندوستان می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: 18 تا 28 درجه سانتیگراد خاک: گستره وسیعی از خاک های به ویژه خاک های آبرفتی
درخت صمغ عربی
درخت صمغ عربی

نام علمي
Acacia nilotica
نام لاتين
gum arabic tree
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"درخت صمغ عربی" درختی در اندازه متوسط، به طول 7 تا 13 متر، دارای ساقه ای به قطر 20 تا 30 سانتیمتر، با تاجی گسترده یا گرد یا چتری شکل می باشد. پوست درخت به رنگ قهوه ای تیره تا سیاه با شیارهای عمودی منظم در گونه های قدیمی تر است. 
برگ ها مرکب، به طوب 4.5 تا 7 سانتیمتر، با 2 تا 14 جفت برگ مرکب است. برگچه ها به طول 1.5 تا 7 میلیمتر می باشد. این درختان به صورت عمومی تعدادی از برگ های خود را در فصول خشک از دست می دهند. 
گل ها به رنگ زرد روشن و کروی شکل هستند. این گل ها دارای عطری شیرین بوده که نزدیک فصول بارانی ظاهر می شوند. این گیاهان پرگل بوده و تعداد زیادی گل در فصول مختلف تولید می کنند. حدود 0.1 درصد از گل ها تبدیل به غلاف میوه می شوند. 
غلاف میوه بسیار مغذی بوده و حاوی تعدادی بذور است که در هنگام بلوغ توسط حیوانات پراکنده می شوند. غلاف ها فشرده بود و دارای کمی انحنا بوده و تسبیح مانند است. غلاف ها صاف یا پوشیده از کرک های نرم است. یک درخت بالغ می تواند حدود 2000 تا 3000 غلاف ور فصول میوه دهی مناسب تولید می کند که هر کدام دارای 8 تا 16 بذر می باشند و در نهایت حدود 5000 تا 16000 بذر در هر کیلوگرم تولید می شود. gum arabic tree gum arabic tree

شرایط نگهداری درخت صمغ عربینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه درخت صمغ عربی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  درخت صمغ عربی
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  درخت صمغ عربی
18 تا 28 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  درخت صمغ عربی
گستره وسیعی از خاک های به ویژه خاک های آبرفتی


این گیاه در گستره وسیعی از خاک های می تواند رشد کند. اما بهترین رشد را در خاک های آبرفتی و سنگین با پی اچ 5 تا 9 خواهد داشت. در برخی زمین ها نیز برای احیای خاک ها و مناسب کردن زمین های دارای نمک کمتر از 3 درصد کشت می شود. 
در نواحی با بارندگی سالانه حدود 300 تا 2200 میلیمتر سازگار است همچنین نسبت به سیلاب های فصلی نیز مقاوم است. 
می تواند از سطح دریا تا ارتفاعات 1340 متری بالاتر از سطح دریا با متوسط دمای سالانه حدود 18 تا 28 درجه سانتیگراد رشد می کند. همچنین می تواند گستره دماهای منفی یک تا 50 درجه سانتیگراد را تحمل کند. اما نهال های بذری آن نسبت به یخ زدگی حساس می باشند. 
نهال های بذری آن همچنین نسبت به مکان های سایه متحمل می باشند. Acacia nilotica Acacia nilotica

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


از صمغ عربی در صنایع غذایی به عنوان «پایدارکننده» و در صنعت چاپ به عنوان روان‌کننده در انواع خاصی از جوهر برای چاپ استفاده می‌شود. صمغ عربی ترکیب پیچیده‌ای از ساکاریدها و گلیکوپروتئین‌ها است که مهم‌ترین خواص صمغ از این ترکیب‌ها می‌باشد. این صمغ خوراکی است.استفاده از صمغ عربی در اپیلاسیون و رفع مو های زاید به عنوان موم: صمغ عربی در واقع یک موم سرد است. شما می توانید آن را در دستان خود کمی ورز دهید تا آماده استفاده شود. یکی دیگر از ویژگی های مثبت صمغ عربی این مورد است که بدون استفاده از پد، پارچه و مواردی از این قبیل می توانید موهای اضافی بدن را حذف نمایید.دیگر موارد استفاده: در صنعت چاپ و داروسازی و لوازم آرایشی نیز از آن استفاده می‌شود. در آبنبات و البته در آدامس استفاده می‌شود. در نقاشی از آن به عنوان یک مادهٔ چسبنده در آبرنگ استفاده می‌شود.  یکی از ترکیبات مهم واکس نیز صمغ عربی است. مادهٔ چسبندهٔ تمبرهای پستی نیز از این صمغ است. در سیگارسازی نیز به عنوان چسبندهٔ کاغذ سیگار استفاده می‌شود. همچنین صمغ عربی یکی از ترکیبات مهم شربت نوشابه است.درخت صمغ عربی - معرفی و راهنمای پرورش و نگهداری درختان زینتی درخت صمغ عربی - معرفی و راهنمای پرورش و نگهداری درختان زینتی

نحوه تکثیر درخت صمغ عربیتکثیر این گیاه از طریق کشت بذرها و نیز ریشه دار کردن قلمه های آن صورت می گیرد.gum arabic tree gum arabic treeمنابع :
http://www.kew.org/science-conservation/plants-fun
http://www.tropicalforages.info/key/Forages/Media/
https://en.wikipedia.org/wiki/Vachellia_nilotica
https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.