فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۳         
  

Tripleurospermum disciforme Mayweed که به فارسی بابونه کاذب نامیده میشود، گیاهی از خانواده کاسنی، بومی اروپا و نواحی معتدل آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: آب و هوای مدیترانه ای خاک: خاک های هوموس دار و غنی از مواد غذایی
بابونه کاذب
بابونه کاذب

نام علمي
Tripleurospermum disciforme
نام لاتين
Mayweed
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"بابونه کاذب"، گیاهی یکساله یا دوساله، بدون کرک، ایستاده، به ارتفاع 10 تا 70 سانتیمتر و غالباً بسیار منشعب و دارای ساقه های کمی متعدد با شاخه های طویل و ایستاده و برگ بدون دمبرگ، متناوب، سبز تیره، باریک، مویین و نوک تیز می باشد. گل آن سفید مجتمع و دارای دمگل بلند است. گل های حاشیه کپه، ماده و دارای جام مسطح یا لوله ای، ولی گل های مرکز نهنج، نر ماده و لوله ای است. میوه آن نیز فندقه خطی است.
منشأ اصلی این گیاه اروپا و نواحی معتدل آسیا است، با این وجود، تعداد معدودی از آن در شمال آمریکا و شمال آفریقا نیز یافت می شود.
زمان گلدهی این گیاه در ماه های خرداد و تیر است.Mayweed Mayweed


نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه بابونه کاذب
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  بابونه کاذب
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  بابونه کاذب
آب و هوای مدیترانه ای
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  بابونه کاذب
خاک های هوموس دار و غنی از مواد غذایی

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیاین نوع از بابونه نیز همانند انواع دیگر، از زمان های گذشته در درمان و تسکین بیماری های مختلف استفاده می شده است. از این میان می توان به خاصیت آن در رفع اختلال هاضمه، کاهش فشار خون، رفع ناراحتی های زنانه، تحلیل و تسکین ورم، رفع تب و لرز و التیام زخم ها اشاره کرد.
عمده ترین ترکیب اسانس بابونه کاذب، ماتریکاریا استر است که یک ترکیب بند آورنده خون است و می تواند به عنوان دارویی برای جلوگیری از خونریزی به کار رود.طبق تحقیقات انجام شده در خصوص مقایسه ترکیبات شیمیایی بابونه کاذب با بابونه اصلی، مشخص شد که بابونه کاذب فاقد بيزابولول و كامازولن (تركيبات مؤثره بابونه اصلی) می باشد. تنها تركيب مشترك بين دو گياه، ماده ای به نام فارنزن است. با توجه به نتايج اين تحقيق مشخص گرديد كه گياه حاوی فلاونوئيد می باشد كه می توان اثر ضد التهابی از آن انتظار داشت. بيشترین درصد اسانس اين گياه سزكوئی ترپن ها هستند كه با توجه به اثر ضد التهابی آنها می توان تحقيقات بيشتری به عمل آورد. اين گياه فاقد مواد مؤثره دارویی موجود در بابونه اصلی می باشد و تنها ماده مؤثره مشترك، فارنزن است.بابونه کاذب - معرفی و خواص گیاهان دارویی بابونه کاذب - معرفی و خواص گیاهان دارویی

نحوه تکثیر بابونه کاذبکشت بابونه توسط بذر انجام می گیرد. در کشت مستقیم اعم از کشت بهاره یا پائیزه پس از آبیاری زمین، به کاشت ردیفی بابونه اقدام می شود. از آنجا که نور نقش عمده ای در جوانه زنی بذر دارد، بذرها را باید به صورت سطحی در زمین کشت کرد. پس از کاشت، غلتک مناسبی باید زده شود و از به کار بردن وسایلی که سبب به هم خوردن نظم ردیف ها و پراکنده شدن بذرهای کشت شده شود باید پرهیز کرد. در کشت غیر مستقیم باید در زمان مناسب بذرها را در خزانه ای که بستر آن به همین منظور آماده شده کشت کرد. پس از کاشت سطحی بذر به منظور ایجاد تراکم در بستر، باید سطح خاک غلتک مناسبی زده شود. در زمان مناسب نشاء ها را به زمین اصلی منتقل و زمین را بلافاصله آبیاری می کنند. کشت غیر مستقیم هزینه بر می باشد.بابونه را باید با گیاهانی به تناوب کشت کرد که زود برداشت شود و زمان کافی برای آماده سازی زمین در ماه های مرداد تا شهریور وجود داشته باشد. تناوب کشت بابونه با گیاهانی مناسب است که سبب گسترش علف های هرز نشوند (مانند لوبیا، خردل، نخود و ...). تناوب کشت بابونه با گیاهانی که بذرهای آنها به سهولت ریزش می کنند (مانند غلات و اکثر گیاهان تیره چتریان) مناسب نیست، زیرا ریزش بذرهای این گیاهان سبب گسترش  علف های هرز می شود. Mayweed Mayweedمنابع :
https://en.wikipedia.org/wiki/Tripleurospermum
www.daneshnameh.roshd.ir
امیدبیگی، ر. 1387. تولید و فرآوری گیاهان دارویی. ا
قاسمی دهکردی، ن.، امین، غ.ر.، رحیمی نژاد، م.ر.، صا
نظرعلی پور، آ. و سفیدکن، ف.، 1382. بررسی کمی و کیف


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.