فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۳/۴/۲۶         
  

Strenbergia lutea Fall daffodil که به فارسی جام زرین پائیزه نامیده میشود، گیاهی از خانواده پیاز، بومی خراسان رضوی و ... می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: کم رطوبت: مرطوب دمای محیط: 15-20 خاک: در دشت ها و کوهپایه ها
جام زرین پائیزه
جام زرین پائیزه

نام علمي
Strenbergia lutea
نام لاتين
Fall daffodil
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


جام زرین پاییزه به ارتفاع 10 سانتی متر می رسد. در این گونه برگ ها همراه با گل ظاهر گردیده ولی تا قبل از فصل بهار رشد خود را تکمیل نمی نمایند. همچنین این گونه به دلیل دارا بودن گل هایی تا حدودی کوچکتر از جام زرین کوروش و به رنگ زرد خالص واقع بر روی یک ساقه گل که تا بالای سطح خاک رشد نموده از گونه نامبرده متمایز است. میوه کپسول آن نیز در بهار کامل می گردد. این گونه خیلی به ندرت در شمال شرقی ایران یافت می شود. فصل گلدهی مهرماه است. Fall daffodil Fall daffodil


نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه جام زرین پائیزه
کم
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  جام زرین پائیزه
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  جام زرین پائیزه
15-20 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  جام زرین پائیزه
در دشت ها و کوهپایه ها

سایر اطلاعات


جام زرین پاییزه یکی از سوخوارهای زینتی شگفت آور از تیره نرگس سانان در ایران می باشد که به صورت خودرو در شمال و غرب کشور می روید. این گونه به خاطر گل های جذاب زرد طلایی نیز رنگ درخشان برگ ها، پتانسیل زیادی به عنوان گیاه زینتی دارد. نتایج پژوهشی در این باره نشان داد که در دماهای 15 درجه سانتیگراد با طول روز خنثی و 5 درجه سانتیگراد با طول روز بلند به ترتیب بیشترین و کمترین وزن تر و خشک برگ به دست آمد. دمای 5 درجه سانتیگراد، زمان جوانه زنی سوخ را به تاخیر انداخت و 15 درجه سانتیگراد سبب تسریع آن گردید. همچنین دمای 5 درجه با طول روز کوتاه ، درصد جوانه زنی سوخ را کاهش داد. تیمارهای 15 و 5 درجه سانتیگراد با طول روزهای کوتاه به ترتیب سبب تسریع و تاخیر در گلدهی شدند. همچنین دمای 25 درجه سانتیگراد با طول روز خنثی درصدگلدهی را افزایش داد. به طور کلی طبق نتایج به دست آمده تیمار 15 درجه سانتیگراد با طول روز خنثی برای رشد و گلدهی این گیاه توصیه می شود. Strenbergia lutea Strenbergia luteaمنابع :
فرزاد نظری، 1397، اثر دما و طول روز بر رشد رویشی و
فرزاد نظری، اثر تنظیم کننده های رشد گیاهی بر تکثیر


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.