فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۴/۲۹         
  

Sium sisarum skirret که به فارسی شقاقل جویباری نامیده میشود، گیاهی از خانواده چتریان ، بومی اروپا و آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی معتدل تا نیمه گرمسیری خاک: خاک های سبک شنی با مواد آلی فراوان
شقاقل جویباری
شقاقل جویباری

دانستنیهای علمینام علمي
Sium sisarum
نام لاتين
skirret
خانواده (تيره)


گیاه شقاقل جویباری گیاهی علفی به ارتفاع حدود یک متر است که متعلق به تیره چتریان (Apiaceae) بوده و بسیار مقاوم به سرما، آفات و بیماری ها است.
بهترین زمان برای مصرف خوراکی ریشه ها در زمان خواب و در فصل زمستان می باشد زیرا در بهار، این ریشه ها چوبی شده و دارای کرک های کوچکی نیز خواهند شد. کمبود رطوبت نیز می تواند ریشه های این گیاه را فیبری و چوبی نماید. 
کشت بذرهای آن در بهار و طی ماه های فروردین و اردیبهشت صورت می گیرد. ساقه های سبز آن نیز در فصل زمستان ظاهر خواهند شد. ریشه ها در پاییز و زمستان از خاک خارج شده و برای استفاده خوراکی یا برای کشت در سال بعد و تولید گیاه جدید ذخیره می شوند. ریشه های مستقیم، صاف و بزرگتر و بدون چوب مرکزی (چوبی نشده) برای ذخیره سازی مناسب هستند.  
گل های این گیاه نیاز مناسب برای استفاده زنبورهای عسل و پروانه ها می باشند. 
ریشه های این گیاه غنی از کربوهیدرات و قند می باشند. مغز چوبی آن خوردنی نیست و بایستی پیش از پختن کنده شود زیرا پس از آن کندنش دشوار است.شقاقل جویباری شقاقل جویباری

شرایط نگهداری شقاقل جویبارینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه شقاقل جویباری
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  شقاقل جویباری
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  شقاقل جویباری
نواحی معتدل تا نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  شقاقل جویباری
خاک های سبک شنی با مواد آلی فراوان


این گیاه خاک های سبک شنی و مرطوب را برای رشد ترجیح می دهد. همچنین این گیاه خاک های غنی و حاصلخیز را با مواد آلی فراوان می پسندد. اما این خاک ها باید سبک باشند. همچنین این گیاه تا زمان توقف رشد گیاه به آبیاری مناسب نیاز دارد تا تولید ریشه های آبدار و مطلوب برای مصرف خوراکی نماید. 
این گیاه برای رشد بهتر به نواحی با آفتاب کامل نیاز دارد اما می تواند نواحی سایه دار را نیز تحمل کند. ولی در نواحی با نور کم، تولید ریشه های کوچک با ارزش خوراکی کم می کند. 
شقاقل جویباری می تواند گستره وسیعی از دما را تحمل کند اما اگر دمای هوا به مدت طولانی بیش از 32 درجه سانتیگراد (90 درجه فارنهایت) شود، بهتر است کشت گیاه در زیر سایبان (به ویژه) بعدازظهرها صورت گیرد. همچنین می تواند سرمای زمستان را نیز تحمل کند. 
اسیدیته خاک برای این گیاه می تواند از خاک های اسیدی تا خنثی متغیر باشد. Sium sisarum Sium sisarum

نحوه تکثیر شقاقل جویباریاین گیاه می تواند با استفاده از بذر تکثیر شود اما ممکن است با استفاده از تقسیم ریشه نیز ازدیاد یابد.
اگر بذرهای گیاه در دمای 21 درجه سانتیگراد ذخیره شوند می توانند قدرت جوانه زنی خود را حداقل سه سال حفظ کنند. همچنین ذخیره کردن بذور در دمای 10 درجه سانتیگراد نیز می تواند قدرت جوانه زنی آنها را به مدت پنج سال حفظ کند. skirret skirretمنابع :
http://www.incrediblevegetables.co.uk/skirrets-the
https://en.wikipedia.org/wiki/Sium_sisarum
https://www.cultivariable.com/instructions/others/


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.