فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۱/۳۱         
  

Rumex crispus curly dock که به فارسی ترشک مواج نامیده میشود، گیاهی از خانواده علف هفت بند، بومی اروپا و غرب آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی معتدل تا سرد خاک: خاک هاى حاصلخيز و سنگين با بافت لومى رسى
ترشک مواج
ترشک مواج

نام علمي
Rumex crispus
نام لاتين
curly dock
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"ترشک مواج" گياهى است چندساله، ايستا و به ارتفاع ۳۰ تا ۱۲۵ سانتیمتر که توسط بذر تکثير مى يابد. ساقه هاى آن ساده يا منشعب و غالباً کمرنگ هستند. برگ هاى قاعده اى سرنيزه ای، باريک، به طول حدود ۳۰ سانتیمتر، در قسمت وسط عريض تر و حاشيهٔ آنها موج دار و يا چين دار است. برگ هاى مستقر در طول ساقه کوچکتر، کشيده و نوک دار بوده و برگ هاى انتهایی کوچک و سرنيزه اى شکل تا مستطيلى هستند.
گل آذين خوشه، غير متراکم و سُست که شامل گل هایی به رنگ زرد متمايل به قرمز و يا سبز متمايل به قرمز است.
ميوه ها سه گوش و به رنگ قهوه اى متمايل به قرمز، بذرها به رنگ قهوه اى شاه بلوطی، تخم مرغى شکل و نوک دار که به طول ۷/۱ تا ۳ و قطر ۱ تا ۷ ميلیمتر هستند. بذرهاى اين گياه نيز در برش عرضى سه گوش به نظر مى رسند. هر گياه قادر است حدود ۳ تا ۴۰۰۰ بذر توليد کند و اين بذرها مى توانند براى مدتى طولانى در خاک زنده بمانند و در صورت فراهم آمدن شرايط مناسب جوانه زنى کنند. بدين صورت طول دورهٔ جوانه زنى بذرها وسيع و گسترده خواهد بود.
موسم گلدهى اين گياه خرداد تا مهرماه است.
در گیاهچه ها، لپه ها بسيار ظريف و ضعيف بوده و اولين برگ هاى حقيقى تخم مرغى يا تخم مرغى متمايل به گرد، با حاشيه اى صاف و رأس داراى انحناء می باشد و دمبرگى کم و بيش بلند دارد. پهنک اين برگ ها به طور مشخص و به تدريج به طرف دمبرگ باريک مى شود.curly dock curly dock

شرایط نگهداری ترشک مواجنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه ترشک مواج
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  ترشک مواج
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  ترشک مواج
نواحی معتدل تا سرد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  ترشک مواج
خاک هاى حاصلخيز و سنگين با بافت لومى رسى

شرایط محیط رشد:

ترشک مواج به عنوان علف هرز مزارع شناخته شده است. اين علف هرز نواحى مرطوب را ترجيح داده و بيشتر در زمين هاى زراعی، علفزارها، مراتع و حاشيهٔ جاده ها به وفور يافت مى شود. غلات از مهمترين مزارعى هستند که توسط اين علف هرز آلوده مى شوند. اين گياه خاک هاى حاصلخيز و سنگين با بافت لومى رسى را ترجيح مى دهد.
اين گياه آب و هوای سرد را بيشتر می پسندد، لذا اگر در مناطق گرم و مرطوب كشت شود احتمال ابتلا به بيماری سفيدک پودری زياد خواهد شد. از لحاظ نياز آبی به آبياری بسيار كمی احتياج دارد.Rumex crispus Rumex crispus

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


ارزش غذایی:

هر صد گرم از برگ های تازه این گیاه حاوی 21 کالری انرژی، 92.6 درصد آب، 1.5 گرم پروتئین، 0.3 گرم چربی، 4.1 گرم کربوهیدرات، 0.9 گرم فیبر، 1.5 گرم خاکستر، 74 میلیگرم کلسیم، 56 میلیگرم فسفر، 5.6 میلیگرم آهن، 1.38 میلیگرم ویتامین آ، 0.06 میلیگرم تیامین (ویتامین ب1)، 0.08 میلیگرم ریبوفلاوین (ویتامین ب2)، 0.4 میلیگرم نیاسین (ویتامین ب6) و 30 میلیگرم ویتامین ث می باشد. ترشک مواج  - معرفی علف های هرز ترشک مواج  - معرفی علف های هرز

نحوه تکثیر ترشک مواجكشت اين گياه توسط بذر، به صورت مستقيم در زمين اصلی انجام می پذيرد. نكته قابل توجه اينكه عمليات كشت اين گياه مي‌بايست به صورت بسيار تنک صورت پذيرد. curly dock curly dockمنابع :
http://vista.ir/
http://www.cabi.org/isc/datasheet/48059
http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=rume
https://en.wikipedia.org/wiki/Rumex_crispus


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.