فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۳         
  

Randia fitzalaniiYellow Mangosteen که به فارسی مَنگوستین زرد نامیده میشود، گیاهی از خانواده روناس بومی استرالیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: کم رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری خاک: خاک های کمی اسیدی و مرطوب
مَنگوستین زرد
مَنگوستین زرد

دانستنیهای علمینام علمي
Randia fitzalanii
نام لاتين
Yellow Mangosteen
خانواده (تيره)


گیاه "منگوستین زرد" یکی از گیاهان گلدار خانواده روناس (Rubiaceae) است که اغلب در نواحی گرمسیر کوئینزلند استرالیا یافت می شود.

به دلیل تولید گل های بسیار زیبا، شاداب و معطر، در اغلب باغ های نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری شرق استرالیا کشت می شود.مَنگوستین زرد مَنگوستین زرد

خصوصیات - معرفیمنگوستین زرد به صورت درختانی کوچک یا درختچه ای با ارتفاع 3 تا 10 متر دیده می شوند. تنه ی درخت پوشیده از پوستی صاف به رنگ خاکستری است.

برگ ها به رنگ سبز براق، واژتخم مرغی تا بیضوی شکل، به طول 10 تا 18 سانتیمتر و پهنای 3 تا 5 سانتیمتر وجود دارند. رگبرگ ها به رنگ مایل به زرد و رگبرگ میانی برجسته می باشد. برگ های تازه تشکیل شده به رنگ سبز بسیار روشن دیده می شوند.گل ها معطر، به رنگ سفید، دارای پنج گلبرگ کشیده و مدور هستند. این گل ها در ماه های سپتامبر تا نوامبر ظاهر می شوند. عطر گل ها مشابه عطر گل های یاس معمولی است. گل ها در هنگام عصر شکوفا می شوند.

میوه گرد یا تخم مرغی شکل بوده و حدود 3 تا 4 سانتیمتر قطر دارد. این میوه ها طی ماه های آوریل تا ژوئن می رسند. میوه ها را می توان به صورت خام نیز مصرف نمود.

این گیاه، زنبورهای عسل، پروانه ها و یا پرندگان را به خود جلب می کند. همچنین پرندگان نیز از میوه های آن تغذیه می کنند.Yellow Mangosteen Yellow Mangosteen

شرایط نگهداری مَنگوستین زردنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه مَنگوستین زرد
کم
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  مَنگوستین زرد
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  مَنگوستین زرد
نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  مَنگوستین زرد
خاک های کمی اسیدی و مرطوب


منگوستین زرد در استرالیا و جنگل های بارانی و زیستگاه های حفاظت شده بیشتر یافت می شود.

ممکن است بتواند دمای پایین را برای مدت طولانی تحمل کند.
این گیاه مناسب نواحی دارای نور آفتاب ملایم تا سایه دار است.
همچنین به خاک های به خوبی آبیاری شده و آبیاری منظم نیاز دارد.
پی اچ مناسب خاک برای آن بین 5.6 تا 6.5 (اسیدی تا کمی اسیدی) است.Randia fitzalanii Randia fitzalanii

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیبرگ های انبوه و شاداب و گل های زیبا و معطر و میوه های خوراکی این گیاه، قابلیت آن را برای کشت در باغ ها به خصوص در نواحی نیمه گرمسیری افزایش می دهد.معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - مَنگوستین زرد معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - مَنگوستین زرد

نحوه تکثیر مَنگوستین زردازدیاد گیاه منگوستین زرد توسط کشت بذرهای آن صورت می گیرد.Yellow Mangosteen Yellow Mangosteenمنابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/186594/#b
http://en.wikipedia.org/wiki/Atractocarpus_fitzala
http://www.daleysfruit.com.au/plant/Native-Gardeni
http://www.logansnursery.com/plants-a-z/randia-fit
http://www.tradewindsfruit.com/content/yellow-mang
https://toptropicals.com/catalog/uid/Atractocarpus


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.