فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز دوشنبه ۱۴۰۱/۹/۱۴         
  

Parmentiera edulis guachilote که به فارسی پارمنتیرا ادولیز نامیده میشود، گیاهی از خانواده بومی مکزیک و گوآتمالا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری خاک: رشد در گستره وسیعی از خاک ها
پارمنتیرا ادولیز
پارمنتیرا ادولیز

دانستنیهای علمینام علمي
Parmentiera edulis
نام لاتين
guachilote
خانواده (تيره)


"پارمنتیر ادولیز" یکی از درختان میوه خوراکی و بومی مکزیک است که به دست فراموشی سپرده شده است. از این درختان برای کشت در باغ ها، حیاط خانه ها و یا به عنوان دیوار و پرچین مورد استفاده قرار می گیرد. مانند کاکائو، این میوه ها را نیز می توان به صورت خام یا پخته شده مورد استفاده قرار داد. این میوه ها غنی از آهن، پروتئین و ویتامین آ می باشند. در جهانی که بسیاری از مردم گرسنه هستند، استفاده از این گیاهان و میوه ها می تواند بسیار مفید واقع شود. پارمنتیرا ادولیز پارمنتیرا ادولیز

خصوصیات - معرفیاین گیاه به صورت درختانی که از 4 تا 12 متر طول دارند دیده می شوند. تنه ی این درختان دارای پوستی شکاف دار و شاخه هایی خاردار است.
برگ ها دارای آرایش مارپیچی، مرکب، دارای 6 تا 7 جفت برگچه متناوب به طول 4.5 تا 7 سانتیمتر، با پهنای 3 تا 3.5 سانتیمتر، واژتخم مرغی تا نیزه ای شکل، به رنگ سبز تیره یا سبز مایل به قرمز در سطح رویی و سبز روشن در سطح زیرین است.
گل ها از تنه یا در انتهای شاخه ها ظاهر می شوند. این گل ها دارای گلبرگ های سفید یا کرم مایل به زرد بوده و ارزش زینتی دارند. گل ها دوجنسی (هرمافرودیت) هستند. جام گل در آنها به قطر 2 میلیمتر هستند. 
میوه های این گیاهان نیز طویل (بلند و باریک) می باشند. این میوه ها دارای پوستی مومی است. این میوه ها مزه ای شیرین دارند که یادآور نیشکر است. میوه ها می توانند بیش از 6 تا 9 اینچ طول و نیز 1 تا 2 اینچ پهنا داشته باشند. بذرهای این گیاهان به وسیله لایه نازکی از صمغ یا رزین پوشیده شده است. 
این گیاه ارتباط خویشاوندی نزدیکی با درخت شمع دارد. ولی میوه ها از میوه های درخت شمع فربه تر می باشد.  guachilote guachilote

شرایط نگهداری پارمنتیرا ادولیزنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه پارمنتیرا ادولیز
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  پارمنتیرا ادولیز
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  پارمنتیرا ادولیز
نواحی گرمسیری درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  پارمنتیرا ادولیز
رشد در گستره وسیعی از خاک ها


این گونه های گیاهی از آب و هوای گرمسیری لذت برده و به خوبی در شرایط نیمه استاندارد رشد می کنند. اگرچه این درختان بومی نواحی گرمسیری هستند اما به راحتی در نواحی نیمه گرمسیری نیز رشد می کنند.
این گیاهان می توانند دماهای پایین و سرمای تا حدود 32 درجه فارنهایت را برای مدت کوتاه تحمل کنند.
به آبیاری مناسب و منظم نیاز دارند.
رشد و عملکرد آنها در آفتاب کامل بیشتر خواهد بود.Parmentiera edulis Parmentiera edulis

نحوه تکثیر پارمنتیرا ادولیزازدیاد این گیاهان از طریق کشت بذرهایشان صورت می گیرد. فاصله کشت گیاهان از هم حدود 4.7 تا 6 متر روی ردیف و 6 تا 9 متر بین ردیف ها است.guachilote guachiloteمنابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/67106/#b
http://www.fruitipedia.com/guajilote_Parmentiera_e
http://www.tlahui.com/medic/medic21/cuajilote.htm
http://www.tradewindsfruit.com/content/guajilote.h


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2022 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.