فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز دوشنبه ۱۴۰۱/۹/۱۴         
  

Parmentiera cereiferacandle tree که به فارسی درخت شمع نامیده میشود، گیاهی از خانواده بیگنونیاسه بومی پاناما می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری خاک: خاک های غنی از مواد غذایی و به خوبی آبیاری شده
درخت شمع
درخت شمع

نام علمي
Parmentiera cereifera
نام لاتين
candle tree
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"درخت شمع" گونه ای از درختان خانواده پیچ اناری یا Bignoniaceae است. این گیاه بومی پاناما بوده اما به عنوان یک نمونه گیاهی در باغ های گیاهشناسی نیز کشت می شود.
این درخت تا ارتفاع حدود 6 متر رشد می کند.

برگ ها دارای آرایش متقابل بوده و هر برگ دارای سه برگچه می باشد. این برگ ها دارای دمبرگ هایی به طول بیش از 5 سانتیمتر هستند.

گل ها به صورت منفرد یا به صورت خوشه ای در دسته های چهارتایی تشکیل می شوند. جام گل، پنج لوبی بوده و به رنگ سفید مایل به سبز دیده می شود.

میوه های این درخت یک نوع سته است و شکل ظاهری آن باریک و همانند شمع بوده که تا بیش از 60 سانتیمتر نیز می تواند طول داشته باشد. میوه های نارس به رنگ سبز و میوه های رسیده به رنگ زرد و نیز دارای ساختار مومی می باشند. گوشت این میوه ها ارزش خوراکی دارد. دلیل نامگذاری این گیاه به "درخت شمع" نیز شکل خاص و شمع مانند میوه های آن است.این میوه یکی از میوه های محبوب بخش هایی از مکزیک می باشد.candle tree candle tree

شرایط نگهداری درخت شمعنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه درخت شمع
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  درخت شمع
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  درخت شمع
نواحی گرمسیری درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  درخت شمع
خاک های غنی از مواد غذایی و به خوبی آبیاری شده


درخت شمع به خوبی در نواحی گرمسیری رشد می کند اما در آب و هوای سرد نیز می تواند تحمل کرده و زنده بماند. 

این گیاه یکی از گیاهان سازگار بوده و به خوبی می تواند در گستره وسیعی از شرایط آب و هوایی و شرایط خاکی رشد کند.
برای کشت این درخت معمولاً نیاز به مراقبت ها و نگهداری های خاصی نیست.همچنین این گیاه، در خاک های به خوبی آبیاری شده و غنی از مواد غذایی بهترین رشد را خواهد داشت.
از نظر نیاز نوری نیز به آفتاب کامل تا کمی سایه نیاز دارد.Parmentiera cereifera Parmentiera cereifera

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیمیوه ها و بذرهای درخت شمع دارای ارزش خوراکی هستند. و یکی از میوه های محبوب مردم بخش هایی از مکزیک به شمار می آیند. این میوه ها، هم به صورت خام و هم به صورت پخته به مصرف خوراکی می رسند.

همچنین این درخت به دلیل ظاهر زیبایی که پس از تشکیل میوه ها پیدا می کند، به عنوان یکی از گیاهان زینتی نیز کشت می گردد.معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - درخت شمع معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - درخت شمع

نحوه تکثیر درخت شمعتکثیر درخت شمع از طریق کشت بذرهای آن صورت می گیرد.candle tree candle treeمنابع :
http://en.wikipedia.org/wiki/Parmentiera_cereifera
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=
http://www.tradewindsfruit.com/content/candle-stic
https://toptropicals.com/catalog/uid/parmentiera_c


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2022 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.