فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۳/۴/۳۱         
  

Otostegia persica Goldar که به فارسی گلدر نامیده میشود، گیاهی از خانواده نعناعیان، بومی ایران می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی خشک دمای محیط: 20 تا 35 درجه سانتیگراد خاک: خاک معمولی
گلدر
گلدر

دانستنیهای علمینام علمي
Otostegia persica
نام لاتين
Goldar
خانواده (تيره)

گلدر ایرانی یا کاسه گل گونه ای از جنس Otostegia و تیره نعناعیان (Lamiaceae) میباشد. این گیاه بومی جنوب ایران بیشتر در استان سیستان و بلوچستان است ولی در دیگر کشور های خاورمیانه و همچنین شرق آفریقا میرویدگلدر گلدر


نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه گلدر
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  گلدر
کمی خشک
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  گلدر
20 تا 35 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  گلدر
خاک معمولی

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


این گونه، یک گیاه دارویی مهم است که می تواند برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

یافته ها: در سیستم های سنتی پزشکی ، این گیاه برای درمان دیابت ، آرتروز ، ناراحتی های معده ، سردرد ، روماتیسم ، آرام بخشی ، تنظیم فشار خون و چربی خون مشهور است.

غربالگری فیتوشیمیایی اجزای فعال و عناصر معدنی در این گونه گزارش شده است. انواع مختلفی از دی ترپنوئیدها و فلاونول ها از جمله مورین ، کامپرول و کوئرستین از این گیاه شناسایی می شوند. بیشتر فعالیتهای دارویی این گیاه در بخش آونوئید آن است که باعث فعالیتهای ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی می شود. مطالعات مختلف دارویی در مورد O. persica فعالیت های ضد میکروبی ، آنتی اکسیدانی ، ضد التهابی ، ضد دیابتی ، ضد شته و محافظت کبدی را نشان می دهد.با توجه به خواص آنتي اکسيداني عصاره گياه گلدر (Otostegia persica) و نقش آنتي اکسيدان ها در بهبود ديابت، در تحقیقی اثر عصاره متانولي اين گياه بر سطح سرمي گلوکز و مورفولوژي پانکراس در موش هاي صحرايي نر ديابتي بررسي شد و نتیجه:عصاره گياه گلدر داراي اثر هيپوگليسميک مي باشد و اين اثر خود را از طريق بهبود جزاير پانکراس و افزايش ترشح انسولين انجام مي دهد.یکی از عوارض دیابت پوکی استخوان است به طوری خطر شکستگی استخوان را تا حد زیادی افزایش میدهد. گفته شده گلدر دارای خاصیت ضد دیابتی و همچنین ضد اسهال بسیار موثر است. عوارض جانبی داروهای شیمیایی باعث شده دانشمندان علاقه بسیار زیادی جهت تحقیق هر چه بیشتر بر روی گیاهان از خود نشان دهند. در این میان بدون شک دیابت یکی از شایع ترین بیماری هاست که افراد زیادی را در دنیا به خود مبتلا کرده است. گلدر یکی از گیاهان دارویی موثر است که در ایران می رویدو به دلیل داشتن خواص آنتی اکسیدانی و کاهندگی قند خون به عنوان یک گیاه دارویی ضد دیابتی معروف شده است.

منابع :

https://ajp.mums.ac.ir/article_2161_9e5779fd4a4ab6
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC41037
https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=15


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.