فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۲/۹/۱۴         
  

Phlomis aucheri که به فارسی گیاه گوش بره زرد نامیده میشود، گیاهی از خانواده نعناعیان، بومی خراسان شمالی، رضوی و فارس می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: خشک دمای محیط: 18-20 خاک: مکان های صخره ای و کوهستانی
گیاه گوش بره زرد
گیاه گوش بره زرد

نام علمي
Phlomis aucheri
نام لاتين
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


گیاه گوش بره زرد از خانواده نعناییان، گیاه اندمیک ایران بوده که دارای پراکنش طبیعی وسیعی در کشور ایران می باشد. شرح مختصری از صفات ریخت شناسی این گونه بر اساس فلور ایرانیکا: ساقه به طول 30 تا 60 سانتی متر، ساده یا غلبا دارای شاخه های متعدد. دارای پوششی از کرک های نمدی-ستاره ای شکل. برگ های قاعده ای دمبرگ دار: تقریبا پهن، قاعده پهنک قلبی شکل یا تقریبا بریده شونده، پهنک تخم مرغی یا مستطیل، به ندرت خطی-نیزه ای، به طول 6-12 سانتی متر، به عرض 2 تا 3 سانتی متر، نوک تیز: برگ های ساقه ای دارای دمبرگ هایی کوتاهتر، قاعده پهنک بریده یا باریک شونده، نسبتا درازتر و تیزتر از برگ های قاعده ای، برگ های گل آذین دارای پهنکی با قاعده گرد، برگ های زیر چرخه های گل بزرگتر از برگ های بالای چرخه، دارای 3 تا 6 چرخه گل، چرخه ها بسیار تنک هستند. 

نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه گیاه گوش بره زرد
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  گیاه گوش بره زرد
خشک
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  گیاه گوش بره زرد
18-20 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  گیاه گوش بره زرد
مکان های صخره ای و کوهستانی

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


در اسانس این گیاه 47 ترکیب شناسایی شد که در مجموع 92/88 درصد از اسانس را تشکیل می دهند. از میان ترکیب های شناسایی شده، ترکیب غیر ترپنوئیدی E-anethole و همچنین سزکوئی ترپن هیدروکربنی germacrene D عمده بودند. سایر ترکیب ها عبارتند از سزکوئی ترپن های bicyclogermacrene، اسپاتولنول، بتا کاریوفیلن، germacrene B، مونوترپن neryl acetate. بنابراین بخش عمده روغن اسانسی این گیاه را سزکوئی ترپن ها با درصد (51/82%) تشکیل میدهند. 

منابع :
طالبی و همکاران 1391، بررسی شکل پذیری فنوتیپی گونه
طاهرخانی و همکاران 1393، بررسی ترکیب های تشکیل دهن


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2023 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.