فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۳/۳/۱۰         
  

Haloxylon ammodendron black saxaul که به فارسی سیاه تاغ نامیده میشود، گیاهی از خانواده تاج خروس ، بومی آسیای میانه می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی خشک دمای محیط: نواحی خشک و بیابانی خاک: خاک های بیابانی
سیاه تاغ
سیاه تاغ

نام علمي
Haloxylon ammodendron
نام لاتين
black saxaul
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیتاغ ها (Haloxylon) سرده ای (جنسی) گیاهی است به صورت درختچه از تیرهٔ تاج خروسان (Amaranthaceae)، زیرتیرهٔ اسفناجیان  (chenopodiaceae)، با مقاومت زیاد در برابر خشکی و گرما با سیستم ریشه ای گسترده که جهت جلوگیری از گسترش کویر از آن استفاده می شود. گونه های متعددی از جنس تاغ وجود دارد.
 در ایران سه گونهٔ تاغ وجود دارد:
1- سیاه تاغ (Haloxylon aphyllum) یا (Haloxylon ammodenderon)
2- زردتاغ یا سفیدتاغ (Haloxylon persicum)
3- تاغ بوته ای (Haloxylon recurvum)
تاغ سیاه درختی کوچک یا درختچه ای بزرگ به طول 2 تا 8 متر (به ندرت 12 متر) با تنه ای قهوه ای رنگ و به قطر 4 تا 10 سانتیمتر (در برخی موارد تا بیش از 25 سانتیمتر) می باشد. بافت چوب آن اسفنجی و آبدار می باشد. شاخه های سال جای به رنگ سبز و شاخه های قدیمی به رنگ قهوه ای ، خاکستری تا سفید دیده می شوند. برگ ها نوک تیز و فلس مانند و بسیار کوچک می باشند. به طوری که به نظر می رسد گیاه دارای تعداد زیادی برگچه است. گل آذین ها بر روی شاخه های جانبی کوتاه یا بر روی شاخه های سال قبل تشکیل می شوند. گل ها بسیار کوچک بوده و زمان گلدهی این گیاه از مارس تا آوریل می باشد. 
شکل بذر آن کم بیش کروی است که سطح شکمی حالت مقعر و سطح پشتی حالت محدب، سطح پشتی حالت گنبدی شکل – حالت جنین اسپیره (مارپیچی) دارد. رنگ بذر آن سیاه، قهوه ای تیره و در برخی موارد قهوه ای باز است. تاغ دارای پرپانت هایی در کنار بذر است که برای پراکنش بذر بسیار مفید هستند ولی در جوانه زنی بذر تأثیری ندارد. لذا بذر تجاری می تواند بذر واقعی باشد و می تواند بذر همراه با پریانت یا میوه باشد بهتر است قبل از استفاده بذر از پریانت جدا شود. برای نگهداری بهتر است بذر در داخل گونی کنفی یا کیسه ای نخی قرار داده شوند.black saxaul black saxaul

شرایط نگهداری سیاه تاغنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه سیاه تاغ
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  سیاه تاغ
کمی خشک
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  سیاه تاغ
نواحی خشک و بیابانی
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  سیاه تاغ
خاک های بیابانی


این گیاه مخصوص مناطق بیابانی و خشک می باشد و با بارندگی کمتر از 100میلیمتر به خوبی دیده می شود.
این گیاه به دماهای زیر صفر درجه سانتیگراد مقاوم است اما شرایط آب و هوایی مرطوب را نمی پسندد.
برای رشد بهتر به مکان های بسیار آفتابی نیاز دارد. همچنین نسبت به خاک های شور و قلیا نیز متحمل است.Haloxylon ammodendron Haloxylon ammodendron

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


کاربردها:

از این گیاه به عنوان تثبیت شن های روان استفاده می شود.
بذر گیاه جهت تکثیر آن استفاده شده و دام های وحشی و خصوصاً شتر هم از آن استفاده می شود.
به علت کج و معوج بودن برای کارهای ساختمانی مناسب نیست ولی بیشتر از آن برای سایبان و چتر استفاده می شود. در کارهای نجاری مصرفی ندارد. هیزم آن خوش سوز و مورد علاقه مردمان اطراف کویر می باشد.
تاغ را نمی توان یک گیاه علوفه ای بشمار آورد. ولی در پناه خود محیط خاصی را ایجاد می کند که گیاهان علوفه ای بهتر بتوانند رشد کنند. در بین انواع تاغ ها تاغ سفید خوش خوراک تر است و زمان چرای آنها در اواخر پاییز و فصل زمستان شروع می شود.
این گیاه در مناطق کویری سبب می شود که خاک های ماسه ای سبک کمتر در معرض فرسایش و باد رفتگی قرار بگیرد و به عنوان بادشکن استفاده می شود.سیاه تاغ - معرفی گیاهان بیابانی سیاه تاغ - معرفی گیاهان بیابانی

نحوه تکثیر سیاه تاغمعمولاً درختان 10 تا 20 ساله و درختان پیرتر مقدار بیشتری بذر تولید می کنند. بذور در اواسط آذرماه رسیده و آماده جمع آوری است. برای جمع آوری می توان کیسه را در زیر شاخه قرار داد و با تکان دادن شاخه، بذر در داخل آن می ریزد چون بذرها دارای رطوبت هستند آنها را باید در مکانی قرار داد تا خشک شود.
هر کیلو بذر تاغ بعد از جمع آوری و پاک کردن بالغ بر 360 تا 370 هزار عدد است. قوه نامیه آن 4 تا 5 ماه پس از جمع آوری به خوبی حفظ می شود. حداکثر موفقیت بذرپاشی موقعی است که در دی ماه بذور زیر برف کاشته یا روی برف کاشته شود. برای تولید نهال لازم است از اواخر بهمن تا اواسط اسفند بذور در خزانه کشت شده و آبیاری صورت گیرد. بذور پس از سه یا چهار روز سبز خواهند شد. بذور سبز شده در سه ماهه آخر سال جهت عرضه به شنزار خوب است (بردن نهال ها در فروردین مناسب نمی باشد).
نهال ها را بر روی نوارهایی به عرض 6 متر و به فواصل 3 متر از یکدیگر و در سه ردیف می کارند و فواصل بین هر نوار در حدود 10 تا 14 متر از یکدیگر است. برای کاشت گودالی به عمق 30 سانتیمتر کنده و نهال را درگودال قرار می دهند.black saxaul black saxaulمنابع :
http://pfaf.org/User/Plant.aspx?LatinName=Haloxylo
http://www.desertusa.com/flora/saxaul.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Haloxylon_ammodendro
www.pakanbazr.com


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.