فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۳/۱۱         
  

Haloxylon salicornicum Haloxylon که به فارسی ترات نامیده میشود، گیاهی از خانواده تاج خروس ، بومی آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی خشک دمای محیط: نواحی گرمسیری خاک: خاک های سبک، مقاوم به خشكی و شوری
ترات
ترات

نام علمي
Haloxylon salicornicum
نام لاتين
Haloxylon
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه "ترات" یا رمس درختچه ای کبود رنگ با انشعابات راست و گوشتی به ارتفاع 25 تا 100 سانتیمتر با شاخه های یک ساله نا منظم برخاسته از ساقه های کوتاه چوبی سال گذشته است. شاخه های جوان کم و بیش ایستاده می باشند. این ساقه ها شکننده به رنگ روشن تا سبز کلمی - عاجی رنگ یا به هنگام خشکی زرد مومی می شوند. برگ ها به فلس های کوتاه سه گوشه و کوچک تبدیل شده اند. دارای حاشیه غشایی است. گل آذین خوشه ای و طویل و بال میوه آن گرد، درشت و تخم مرغی شکل، یکی از گیاهانی که گسترده وسیعی در مناطق خشک دارد. این گونه با شرایط سخت بیابانی به خوبی سازش پیدا کرده و دامنه وسیعی از درجه حرارت های بسیار بالا و پایین را می تواند به خوبی تحمل نماید از طرفی خشکسالی های پی در پی با توجه به سیستم ریشه ای افقی و عمودی نتوانسته است این گونه را از بین ببرد و از طرفی وجود سیستم های مقاومت به شوری و شرایط بیابانی از قبیل کاهش شاخ و برگ، تغییر رنگ گیاه و سایر تغییرات فیزیولوژیکی در گیاه از موارد دیگری است که باعث سازگاری آن با محیط شده است. ترات به طور عمده دارای یک ریشه اصلی بوده که در خاک های دارای ساختمان سست و نرم بیشتر توسعه عمودی دارد. از نظر فنولوژیکی، این گیاه به طور معمول در اواخر زمستان با فراهم شدن درجه حرارت و رطوبت مورد نیاز، شروع به رشد نموده، در اواسط مهرماه به گل رفته و حداکثر تا اواخر آذرماه بذرهای آن به مرحله رسیدگی فیزیولوژیکی می رسند.Haloxylon Haloxylon

شرایط نگهداری تراتنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه ترات
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  ترات
کمی خشک
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  ترات
نواحی گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  ترات
خاک های سبک، مقاوم به خشكی و شوری


درختچه ترات در خاک های سبک روييده، مقاوم به خشكی، شوری و گرما بوده در نواحی استپی و حاشيه كوير يافت می شود.
اين درخت به دليل مقاومت در برابر خشكی و رشد نسبتاً سريع، كاربرد فراوانی در احيای پوشش گياهی و مراتع نواحی نيمه خشک و حاشيه كوير داشته و برای تثبيت شن های روان و بادشكن كاشته می شود. ريشه اين گياه گسترده است.Haloxylon salicornicum Haloxylon salicornicumمنابع :
http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=5&
https://en.wikipedia.org/wiki/Haloxylon_salicornic


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.