فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز چهارشنبه ۱۴۰۳/۲/۵         
  

Alternanthera sessilisdwarf copperleaf که به فارسی برگ مسی پاکوتاه نامیده میشود، گیاهی از خانواده تاج خروس بومی آمریکای جنوبی و مرکزی، جنوب شرق آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: کم رطوبت: خیلی مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری خاک: خاک های لومی و قلیایی
برگ مسی پاکوتاه
برگ مسی پاکوتاه

دانستنیهای علمینام علمي
Alternanthera sessilis
نام لاتين
dwarf copperleaf
خانواده (تيره)


گیاه برگ مسی پاکوتاه یکی از گیاهان آبدوست از خانواده تاج خروس می باشد. از این گیاه به دلیل آبدوست بودن معمولاً در آکواریوم ها استفاده می شود.
این گیاه در نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان می روید. به نظر می رسد که تولید اصلی آن در جنوب ایالات متحده و نواحی آمریکای مرکزی و جنوبی باشد.
برگ های این گیاه به عنوان سبزی خوراکی استفاده می شوند. ساقه های جوان و برگ ها معمولاً در جنوب شرقی آسیا به مصرف خوراکی می رسند. در برخی موارد نیز از آن در تهیه غذاها یا به عنوان گیاهی دارویی استفاده می شود.
این گونه گیاهی در بخش هایی از جنوب ایالات متحده آمریکا به صورت خودرو رشد می کند. این گیاه معمولاً (نه همیشه) در نواحی مرطوب یافت می شود.برگ مسی پاکوتاه برگ مسی پاکوتاه

خصوصیات - معرفیگیاه برگ مسی پاکوتاه، گیاهی علفی و چندساله با ساقه های خوابیده روی زمین (به ندرت بالارونده) است. 
برگ ها واژتخم مرغی تا بیضوی پهن و گاهی خطی و کشیده و نیزه ای شکل دیده می شوند. این برگ ها حدود 1 تا 15 سانتیمتر طول و 0.3 تا 3 سانتیمتر پهنا دارند. برگ ها بدون کرک یا دارای کرک های پراکنده و نیز دارای دمبرگی به طول 1 تا 5 میلیمتر هستند.
گل ها بدون دمگل، براکته ای، به رنگ سفید براق، به طول 0.7 تا 1.5 میلیمتر و بدون کرک بوده و دارای کاسه ی گل برابر به طول 2.5 تا 3 میلیمتر و پنج پرچم می باشند. در گونه های خودرو، گل ها معمولاً از دسامبر تا مارس ظاهر می شوند.
گل ها خود گرده افشان بوده و میوه توسط باد یا آب پراکنده می شوند.
این گیاه در برخی موارد با گیاه Aerva lanata که از همین خانواده (تاج خروس) است، به دلیل شکل ظاهری مشابه ممکن است اشتباه گرفته شود.dwarf copperleaf dwarf copperleaf

شرایط نگهداری برگ مسی پاکوتاهنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه برگ مسی پاکوتاه
کم
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  برگ مسی پاکوتاه
خیلی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  برگ مسی پاکوتاه
نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  برگ مسی پاکوتاه
خاک های لومی و قلیایی


این گیاه معمولاً در نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان و در نقاط سایه دار می روید.
خاک های عمیق و زمین های باید را برای رشد ترجیح می دهد. همچنین در اطراف جاده ها، معابر، کانال های آب، نهرها، کانال های زهکشی و زمین های آیش می روید.
همچنین در زمین های برنج، ذرت، سورگم، کتان، ارزن، کاساوا و تنباکو نیز مشاهده می شود.
این گیاه در ارتفاعات کم تا متوسط ( از صفر تا 2650 متر بالاتر از سطح دریا) یافت می شود.
معمولاً خاک های لومی، قلیایی، دارای کمی کلسیم و غنی از نیتروژن را می پسندد.Alternanthera sessilis Alternanthera sessilis

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیبرگ های این گیاه به عنوان سبزی خوراکی استفاده می شوند. ساقه های جوان و برگ ها معمولاً در جنوب شرقی آسیا به مصرف خوراکی می رسند. در برخی موارد نیز از آن در تهیه غذاها یا به عنوان گیاهی دارویی استفاده می شود.
دم کرده ی این گیاه برای کاهش اسهال و اسهال های خونی و نیز به عنوان تب بر مورد استفاده قرار می گیرد.معرفی و راهنمای پرورش سبزی جات برگی - برگ مسی پاکوتاه معرفی و راهنمای پرورش سبزی جات برگی - برگ مسی پاکوتاه

مقابله به آفات برگ مسی پاکوتاهاین گیاه میزبان نماتدهای ریشه خوار، Meloidogyne incognita و Pratylenchus coffeae می باشد.
Rhizoecus kondonis که به ریشه ی مرکبات حمله می کند نیز بر روی این گیاه در چین گزارش شده است.برگ مسی پاکوتاه برگ مسی پاکوتاه

نحوه تکثیر برگ مسی پاکوتاهتکثیر این گیاه از طریق کشت و یا پراکنش بذرهای آن صورت می گیرد. این بذرها توسط باد یا آب پراکنده می شوند.dwarf copperleaf dwarf copperleafمنابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/31894/#b
http://en.wikipedia.org/wiki/Alternanthera_sessili
http://naturalhomeremedies.co/Pganni.html
http://www.cabi.org/isc/datasheet/4404
http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=1&
http://www.stuartxchange.com/BungaBunga.html


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.