فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۳/۳/۱۰         
  

Celosia SpicataCelosia که به فارسی کلوسیا نامیده میشود، گیاهی از خانواده تاج خروس بومی آفریقا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: خیلی زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی نیمه گرمسیری خاک: خاک های مرطوب
کلوسیا
کلوسیا

دانستنیهای علمینام علمي
Celosia Spicata
نام لاتين
Celosia
خانواده (تيره)


گیاه "کلوسیا" گیاهی زینتی و یکساله از خانواده تاج خروس (Amaranthaceae) می باشد. گونه های مختلف جنس Celosia در نواحی شرق آفریقا به خوبی شناخته شده است.کلوسیا کلوسیا

خصوصیات - معرفیکلوسیا گیاهی یکساله است که حدود 45 تا 90 سانتیمتر ارتفاع می تواند رشد داشته باشد. این گیاه دارای ساقه ای برافراشته و برگ هایی سبز رنگ است. این گیاه معمولاً شاخه های فراوانی از بخش پایینی تولید می کند که انتهای هر شاخه ممکن است گل تشکیل گردد.
گل ها به رنگ صورتی کمرنگ و به صورت مدور و در گروه های نزدیک به هم قرار دارند. زمان گلدهی آن در اواسط تابستان تا اوایل یا اواسط پاییز می باشد. هر چقدر طول دوره رشد گیاه طولانی تر شود، اندازه ی گل ها نیز بزرگ و بزرگتر خواهد شد.
گونه های مختلف این جنس تعداد زیادی بذر حدود 200 تا 700 کیلوگرم در هکتار تولید می کند. وزن هزاردانه ی بذرهای آن حدود 1 تا 1.2 گرم می باشد.Celosia Celosia

شرایط نگهداری کلوسیانور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه کلوسیا
خیلی زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  کلوسیا
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  کلوسیا
نواحی نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  کلوسیا
خاک های مرطوب


کلوسیا به شرایط نور کامل نیاز دارد و بهتر است در محلی کشت شود که حداقل پنج ساعت در روز، نور کامل آفتاب را دریافت کند.
این گیاه خاک های به خوبی آبیاری شده را می پسندد و به نظر می رسد که در اغلب خاک ها از نظر بافت می تواند رشد کند. ولی برای رشد بهینه به آبیاری مناسب نیاز دارد.
کلوسیا نسبت به گرما متحمل می باشد.Celosia Spicata Celosia Spicata

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیاز کلوسیا علاوه بر استفاده های زینتی، به عنوان گیاه دارویی نیز در درمان بیماری های روده ای، برای کاهش فشار خون، بیماری های دهان و مشکلات چشمی نیز استفاده می شود.
از بذرهای این گیاه برای درمان بیماری های قفسه سینه و از گل های آن برای درمان اسهال استفاده می شود.
برگ های این گیاه نیز همانند سبزی ها به صورت پخته مصرف می گردد و کمی نیز خواص ادرارآوری دارند.معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی - کلوسیا معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی - کلوسیا

مقابله به آفات کلوسیااز جمله آفات و بیماری های این گیاه می توان به عنکبوت ها، شته ها، پروانه های سفید، بوتریتیس، پیتیوم و ریزوکتونیا اشاره کرد.
تکثیر این گیاه از طریق کشت بذر می باشد. بذرها را می توان به صورت مستقیم در پاییز و یا پس از رفع خطر سرما در زمین اصلی کشت کرد.کلوسیا کلوسیامنابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/55088/#b
http://en.wikipedia.org/wiki/Celosia
http://www.easybloom.com/plantlibrary/plant/cocksc
http://www.floralencounters.com/Seeds/seed_detail.
http://www.gardening.cornell.edu/homegardening/sce


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.