فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۴/۲۹         
  

Echinacea angustifolia Narrow-leaved purple coneflower که به فارسی اکیناسه آنگوستی فولیا نامیده میشود، گیاهی از خانواده کاسنی، بومی شمال آمریکا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: آب و هوای نسبتاً گرم خاک: خاک هایی با بافت متوسط، ضخامت زیاد، حاوی ترکیب های هوموسی و همچنین ازت کافی
اکیناسه آنگوستی فولیا
اکیناسه آنگوستی فولیا

دانستنیهای علمینام علمي
Echinacea angustifolia
نام لاتين
Narrow-leaved purple coneflower
خانواده (تيره)


گونه های مختلف اکیناسه (اکیناسه) گیاهانی هستند که در گذشته نزد بومیان آمریکایی از اهمیت فراوانی برخوردار بوده اند. آنها از این گیاهان برای درمان بسیاری از بیماری ها مانند مارگزیدگی، بیماری های دهان و دندان، معالجه انواع مسمومیت ها، بیماری های مربوط به دستگاه گوارش، مخملک، سفلیس و مالاریا استفاده می کردند.
نام جنس اکیناسه از کلمه یونانی اکینو به معنی خارپشت گرفته شده که نشان دهنده خاردار بودن گل های این گیاه می باشد. این نام برای اولین بار اواخر سال 1700 توسط کنراد مانخ، گیاهشناس معروف آلمانی به این گیاه اطلاق شد.
نسخ پزشکی به جا مانده از مردم بومی آمریکا بین سال های 1850 تا 1900 نشان می دهد که اکیناسه از مهم ترین و پرمصرف ترین گیاهان دارویی نزد آنها بوده است. این گیاه توسط بومیان قبیله های آن زمان برای مداوای بیماری های مختلفی مصرف می شده است. به طوری که مردم قبیله چینی از اکیناسه برای معالجه زخم های دهان و لثه، مردم قبیله چوکتانز برای مداوای سرفه و سوء هاضمه، اهالی قبیله کراو برای درمان سرماخوردگی، دندان درد و قولنج، مردم قبیله داوار برای معالجه سوزاک، بومیان قبیله اوماها برای معالجه بیماری های عفونی و بالاخره مردم قبیله هیداستا به عنوان ماده ای تقویت کننده استفاده می کردند.
در 50 سال اخیر تحقیقات زیادی روی خواص تقویت کنندگی سیستم ایمنی بدن توسط گونه های مختلف اکیناسه، متمرکز شده است. بیشترین مطالعه و تحقیقات در این زمینه روی گونه پورپورآ انجام شده است. در حال حاضر در اکثر منابع معتبر از پیکر رویشی گونه های پورپورآ، آنگوستی فولیا و پالیدا و همچنین از ریشه های هر یک از گونه های مذکور به عنوان دارو یاد شده و خواص درمانی آنها به تفصیل مورد بحث قرار گرفته است. مصرف گونه پالیدا در صنایع داروسازی از دو گونه دیگر کمتر است.
مواد موجود در ریشه و پیکر رویشی گونه های مختلف اکیناسه، خاصیت ضد قارچ، ضد باکتری و ضد ویروسی داشته و از آنها داروهای پیشگیری کننده و همچنین معالجه کننده سرماخوردگی و بیماری های تنفسی تهیه می شود.
مواد مؤثره گونه های مختلف اکیناسه همچنین با افزایش تولید ایمونوگلوبولین ج در خون، سبب تقویت سیستم دفاعی بدن می شوند. 
گونه های مختلف اکیناسه در برخی کشورهای اروپایی و آمریکایی به عنوان گیاهان زینتی در پارک ها و باغ ها کشت می شوند.اکیناسه آنگوستی فولیا اکیناسه آنگوستی فولیا

خصوصیات - معرفیگونه های مختلف اکیناسه گیاهانی علفی و چندساله هستند. این گیاهان متعلق به تیره کاسنی (گل ستاره ای ها) بوده و منشأ آنها شمال آمریکا گزارش شده است. این گیاهان در شمال رودخانه میسوری آمریکا به صورت خودرو می رویند.
گونه آنگوستی فولیا و پالیدا از نظر ظاهری شباهت زیادی به یکدیگر دارند. در حالیکه شباهت گونه پورپورآ با دو گونه مذکور کمتر است.
ارتفاع گونه آنگوستی فولیا 40 تا 60 سانتیمتر است. ریشه مستقیم و به طور عمیق در خاک فرو می رود. انشعاب های ریشه از گونه پورپورآ کمتر است. ریشه معطر می باشد. ساقه مستقیم، ساده و بدون انشعاب است. هنگام گلدهی ساقه ضخیم و توخالی می شود. برگ طویل، نیزه ای یا طویل و بیضوی است. هر دو سطح برگ کرکدار است. رنگ برگ سبز تیره است. برگ های پایینی نسبت به برگ های بالایی دمبرگ بلندتری دارند. طول برگ های پایینی 15 تا 30 و عرض آنها 1 تا 5/1 سانتیمتر است. برگ های بالایی کوچکترند و طول آنها 4 تا 14 و عرض آنها 5/0 تا 5/1 سانتیمتر است. ناحیه میانی برگ کمی خمیده است. گل فنجانی شکل بوده و در انتهای ساقه های اصلی ظاهر می شود. گلچه های زبانه ای کشیده به طول 2 تا 5/3 و عرض 3/0 تا 8/0 سانتیمتر است. انتهای گلچه های زبانه ای کمی خمیده و به طرف پایین است. رنگ گلچه های زبانه ای بنفش است. گل ها از خرداد تا شهریور ظاهر می شوند. میوه فندقه و چهاروجهی است. ضخامت قسمت میانی 3 تا 4 میلیمتر و قسمت فوقانی آن 2 تا 5/2 میلیمتر است. در قسمت انتهای میوه دارای پاپوس های بلند به طول 1 میلیمتر و به رنگ قهوه ای است. رنگ میوه خاکستری مایل به قهوه ای تیره است.Narrow-leaved purple coneflower Narrow-leaved purple coneflower

شرایط نگهداری اکیناسه آنگوستی فولیانور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه اکیناسه آنگوستی فولیا
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  اکیناسه آنگوستی فولیا
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  اکیناسه آنگوستی فولیا
آب و هوای نسبتاً گرم
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  اکیناسه آنگوستی فولیا
خاک هایی با بافت متوسط، ضخامت زیاد، حاوی ترکیب های هوموسی و همچنین ازت کافی


بذور گونه های مختلف اکیناسه در دمای 18 تا 26 درجه سانتیگراد سبز می شوند. رطوبت کافی نقش مهمی در سبز شدن بذرهای اکیناسه دارد. هر سه گونه اکیناسه در طول رویش به نور و هوای نسبتاً گرم نیاز دارند. البته گونه هایی که به اروپا منتقل شده و کشت می شوند، به سرما مقاوم شده اند. به عنوان مثال ریشه گونه پورپورآ در زمستان دمای زیر صفر ( تا 30- درجه سانتیگراد) را به خوبی تحمل می کند. با این حال کشت گونه های مختلف اکیناسه در مناطق سرد و مرطوب مناسب نبوده و علاوه بر تأثیر منفی در رشد و نمو گیاه و سبب کاهش کمیت و کیفیت مواد مؤثره آنها می شود.
نیاز آبی گونه های آنگوستی فولیا و پالیدا متوسط است. چنانچه مقدار و پراکنش بارندگی سالانه مناسب باشد (300 تا 800 میلیمتر) می توان این گیاهان را به صورت دیم کشت نمود. آبیاری مناسب گیاهان در مناطقی که میزان بارندگی سالانه مناسب نباشد، ضرورت دارد. آبیاری منظم و به موقع نقش مهمی در افزایش عملکرد محصول و همچنین افزایش مقدار مواد مؤثره آنها دارد.
هر سه گونه اکیناسه به شرایط خاک یکسان نیاز دارند. خاک هایی با بافت متوسط، ضخامت زیاد، حاوی ترکیب های هوموسی و همچنین ازت کافی برای کشت گونه های مختلف اکیناسه مناسب است. ترکیب های آهکی نیز نقش مهمی در افزایش عملکرد ریشه و پیکر رویشی این گیاهان دارد.
گزارش های متعددی در رابطه با پی اچ مناسب خاک برای کشت گونه های مختلف اکیناسه وجود دارد. 
در نیوزلند «پی اچ» مناسب خاک برای گونه آنگوستی فولیا 5/7 گزارش شده است.Echinacea angustifolia Echinacea angustifolia

نحوه تکثیر اکیناسه آنگوستی فولیاتکثیر این گیاهان از طریق کشت بذر یا تکثیر رویشی (تقسیم بوته) صورت می گیرد. 
تکثیر این گیاهان از طریق کشت بذر یا تکثیر رویشی (تقسیم بوته) صورت می گیرد. Narrow-leaved purple coneflower Narrow-leaved purple coneflowerمنابع :
http://www.anniesremedy.com/herb_detail212.php
http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Echi
امیدبیگی، ر. 1389. تولید و فرآوری گیاهان دارویی. ا


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.