فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۲/۱/۱         
  

Leuzea carthamoides Leuzeae که به فارسی لوزارنگ / لوزاگلرنگی نامیده میشود، گیاهی از خانواده بومی کوهستان های آلپ می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی کوهستانی خاک: خاک هایی با بافت متوسط (شنی – رسی)
لوزارنگ / لوزاگلرنگی
لوزارنگ / لوزاگلرنگی

دانستنیهای علمینام علمي
Leuzea carthamoides
نام لاتين
Leuzeae
خانواده (تيره)


برای نخستین بار مردم خاور دور از دم کرده لوزارنگ برای رفع خستگی های روحی و جسمی استفاده می کرده اند. پس از کشف مواد مؤثره ارزشمند در ریشه و برگ های جوان، لوزارنگ در اکثر فارماکوپه های معتبر به عنوان یک گیاه دارویی معرفی شد. 
در صنایع نوین داروسازی، از مواد مؤثره این گیاه برای مداوای افسردگی، تشویش و رفع کسالت های روحی و همچنین برای تقویت نیروی جسمی استفاده می شود. 
در صنایع داروسازی برخی کشورها، از ریشه و برگ های جوان این گیاه تنتور و یا عصاره لوزارنگ تهیه می کنند. اخیراً در کشورهای غربی، قرص هایی تحت عنوان ایکدیستن (Ecdisten) حاوی 0.005 تا 0.01 گرم ایکدسترویید برای درمان افسردگی و اضطراب ساخته شده است. لوزارنگ / لوزاگلرنگی لوزارنگ / لوزاگلرنگی

خصوصیات - معرفیلوزارنگ گیاهی است چندساله که به صورت بوته ای استوار رشد می کند. منشأ این گیاه کوهستان های آلپ است و در سیبری (در روسیه)، آسیای مرکزی، مغولستان و شبه جزیره بالکان به طور گسترده ای می روید. 
ساقه لوزارنگ ضخیم، طویل و توخالی است. ارتفاع ساقه متفاوت است و به شرایط اقلیمی محل رویش گیاه بستگی دارد و بین 100 تا 150 سانتیمتر است. 
ریشه دارای ریزومی به ضخامت 0.5 تا 3 سانتیمتر است. از ریزوم انشعاب های فراوانی به رنگ سیاه یا قهوه ای تیره که ضخامت آنها 5 تا 6 میلیمتر است، منشعب می شود. این انشعاب ها نرم و انعطاف پذیر و تا حدودی ارتجاعی هستند. در سال اول رویش، فقط برگ های طوقه ای تشکیل می شوند. از سال دوم، از قسمت فوقانی ریشه تعداد 2 تا 12 ساقه خارج می شود. ساقه ها پوشیده از کرک های تار عنکبوتی شکل هستند. برگ ها طویل، نیزه ای شکل و دارای بریدگی های کم و بیش عمیق هستند و به تدریج به طرف نوک باریک می شوند. در قسمت فوقانی ساقه، نسبت به قسمت های دیگر از طول برگ ها کاسته می شود. 
گل ها نر ماده (دوجنسی)، به رنگ بنفش و کم و بیش کروی شکل هستند. این گل ها به قطر 3 تا 6 سانتیمتر در انتهای ساقه ها ظاهر می شوند. اطراف گل ها را برگ های فلس مانند پوشانده است. 
میوه (دانه) هرمی شکل و به طول 6 تا 8 میلیمتر است. میوه به رنگ بنفش کمرنگ یا قهوه ای روشن است. در نوک آن زواید خارمانندی وجود دارد که هیچ نقشی در رویش میوه ندارد و می توان آن را جدا کرد. وزن هزاردانه 12 تا 19 گرم است.  Leuzeae Leuzeae

شرایط نگهداری لوزارنگ / لوزاگلرنگینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه لوزارنگ / لوزاگلرنگی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  لوزارنگ / لوزاگلرنگی
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  لوزارنگ / لوزاگلرنگی
نواحی کوهستانی درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  لوزارنگ / لوزاگلرنگی
خاک هایی با بافت متوسط (شنی – رسی)


اگرچه منشأ لوزارنگ کوهستان های آلپ گزارش شده است، ولی در اقلیم های مختلف نیز می روید. بذرها در دمای بین 12 تا 20 درجه سانتیگراد جوانه می زنند.
آبیاری نقش مهمی در افزایش عملکرد ریشه دارد. مقدار ماده مؤثره در ریشه نیز با مقدار آبیاری ارتباط مستقیم دارد، یعنی آبیاری باعث افزایش ترکیبات ایکدیستروییدی در ریشه می شود. 
خاک هایی با بافت متوسط (شنی – رسی)، برای رویش لوزارنگ مناسبند. لوزارنگ قادر به تحمل خشکی است و برای مدتی می تواند کم آبی را تحمل کند. اما چنانچه این گیاه در خاک های سبک (شنی) کاشته شود، کم آبی برای آن زیان آور است و گیاهانی ضعیف و فاقد مواد مؤثره به وجود می آیند. 
خاک های حاصلخیز نقش عمده ای در افزایش عملکرد ریشه و تولید مواد مؤثره دارند، لذا این گیاه باید با گیاهانی به تناوب کشت شود که نه تنها سبب گسترش علف های هرز نشوند، بلکه زمین را از مواد غذایی تهی نکنند. Leuzea carthamoides Leuzea carthamoides

نحوه تکثیر لوزارنگ / لوزاگلرنگیاوایل بهار (اواخر اسفند)، زمان مناسبی برای کشت مستقیم لوزارنگ است. بذرها در ردیف هایی به فاصله 50 تا 60 سانتیمتر کشت می شوند. عمق بذر لوزارنگ در موقع کاشت بسته به بافت خاک متفاوت است و بین 1.5 تا 3 سانتیمتر است. برای هر هکتار زمین، به 9 تا 12 کیلوگرم بذر با کیفیت مطلوب نیاز است. در کشت غیرمستقیم، در اواخر اسفند بذرها را در خزانه زیر پلاستیک در ردیف هایی به فاصله 25 تا 30 سانتیمتر کشت می کنند. اواخر فروردین – اویل اردیبهشت، گیاهان سه تا چهار برگی را به زمین مورد نظر منتقل می کنند. 
کشت مستقیم لوزارنگ به صورت ردیفی و به وسیله بذرکار غلات صورت می گیرد. بلافاصله پس از کشت، زمین را آبیاری می کنند. گیاهان را در مرحله دو تا سه برگی در طول ردیف طوری تنک می نمایند که در هر متر طول ردیف، 20 تا 25 بوته باقی بماند. 
در کشت غیرمستقیم، بذرها را در زمان مناسب در خزانه زیر پلاستیک که بستر آن کاملاً آماده شده است کشت می کنند. پس از آبیاری منظم و وجین علف های هرز سطح خزانه، نشاها را در مرحله 3 تا 4 برگی به زمین مورد نظر منتقل و بلافاصله زمین را آبیاری می کنند. Leuzeae Leuzeaeمنابع :
http://my-lifespan.com/leuzearoot.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Rhaponticum_carthamo
امیدبیگی، ر. 1388. تولید و فرآوری گیاهان دارویی. ا


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2023 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.