فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز چهارشنبه ۱۴۰۳/۲/۵         
  

Cissus rhombifolia grape ivy که به فارسی پیچک انگوری / سیسوس انگوری نامیده میشود، گیاهی از خانواده انگور، بومی نواحی گرمسیر آمریکا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: دمای 20 تا 30 درجه سانتیگراد خاک: خاک هایی با بافت متوسط
پیچک انگوری / سیسوس انگوری
پیچک انگوری / سیسوس انگوری

دانستنیهای علمینام علمي
Cissus rhombifolia
نام لاتين
grape ivy
خانواده (تيره)


جنس سیسوس (Cissus) از خانواده انگور (Vitaceae) است که حدود 350 گونه گیاهی رونده و چوبی دارد که دارای پراکنش جهانی هستند ولی بیشترین گسترش را در نواحی گرمسیری دارند. 
برخی از گونه های این جنس دارای خواص درمانی نیز می باشند. مانند گونه Cissus quadrangularis که منبع غنی از کاروتنوئیدها، تری ترپنوئیدها و اسکوربیک اسید است. 
بسیاری از گونه های این جنس نیز به عنوان گیاهی زینتی در باغ ها، پارک ها و فضاهای سبز کشت می شوند. پیچک انگوری / سیسوس انگوری پیچک انگوری / سیسوس انگوری

شرایط نگهداری پیچک انگوری / سیسوس انگورینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه پیچک انگوری / سیسوس انگوری
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  پیچک انگوری / سیسوس انگوری
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  پیچک انگوری / سیسوس انگوری
دمای 20 تا 30 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  پیچک انگوری / سیسوس انگوری
خاک هایی با بافت متوسط


گونه "سیسوس رامبیفولیا" یا "پیچک انگوری" یا "سیسوس انگوری" یکی از گونه های جنس سیسوس است که گیاهی بالارونده است. در برخی موارد نیز دارای ساقه های آبدار یا ریزوم خواهد بود و به دلیل تولید برگ های پنجه ای و مشابه برگ های انگور، به این نام (پیچک انگوری) نامیده می شوند. شاخه های این گیاه تا حدود سه متر می توانند رشد کنند. 
برگ ها به صورت پنجه ای و دارای تقسیمات سه تایی یا سه لوبی، براق، همیشه سبز، دارای دمگلی طویل و در سطح زیرین به رنگ سبز مایل به قرمز کمرنگ مشاهده می شوند. 
گل ها کوچک و به رنگ مایل به سبز کمرنگ بوده که گیاهان کشت شده بسیار به ندرت به چشم می آیند. گل های این گیاهان عقیم بوده و بذر حقیق تولید نمی کنند.  
از این گیاهان عمدتاً در مکان هایی با نور کم استفاده می شود زیرا می توانند نور کم تا متوسط را به شرط وجود رطوبت کافی تحمل کنند.
مناطق گرمسیری و با آب و هوای گرم تا متوسط را می پسندند. 
آبیاری این گیاهان باید به طور متوسط و منظم صورت گیرد. اما نباید اجازه داد که خاک در فاصله بین دو آبیاری خشک شود.
استفاده از خاک های حاصلخیز یا کوددهی به موقع سبب تولید برگ های بیشتر و با رنگ های بهتر و جذاب تر و زیبایی دوچندان گیاه خواهد شد. استفاده از کودهای مایع به فاصله هر 5 تا 8 هفته یکبار در فصول بهار یا تابستان می تواند مناسب باشد.  
به خاک هایی با بافت متوسط نیاز دارند. اسیدیته مناسب برای کشت آن در محدوده 6.1 تا 7.8 می باشد. 
به طور کلی این گیاهان، گیاهان مقاومی نسبت به بسیاری از شرایط کشت محسوب می شوند و حتی می توان آنها را در محیط محدود گلدان نیز برای مدت طولانی نگهداری نمود.
نور مستقیم و زیاد آفتاب سبب سوختگی برگ ها می شود. ولی کشت در مکان هایی با نور متوسط تا کمی سایه باعث تولید گیاهی شاداب خواهد شد. 
به دمای متوسط نیاز دارد. دماهای زیاد و بیش از 30 درجه سانتیگراد سبب طویل شدن بیش از حد شاخه ها شده و مشکل ایجاد می کند.   Cissus rhombifolia Cissus rhombifolia

نحوه تکثیر پیچک انگوری / سیسوس انگوریبرای تکثیر این گیاهان می توان از روش هایی مانند ریشه دار کردن قلمه های نرم و علفی، قلمه های چوبی، قلمه های نیمه چوبی، خوابانیدن ساده و خوابانیدن مارپیچی استفاده نمود. grape ivy grape ivyمنابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/54583/#b
http://pss.uvm.edu/pss123/folciss.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Cissus
https://www.houseofplants.co.uk/plants/Cissus-rhom


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.