فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۳/۳/۱۰         
  

Brassica rapa rapaBrassica rapa rapa که به فارسی شلغم نامیده میشود، گیاهی از خانواده شب بویان بومی اروپا و آسیای میانه می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: خیلی مرطوب درجه حرارت: دما کمتر از 10 درجه نباشد درجه سانتیگراد خاک: خاک شنی ، رسی، ماسه ای خوب زهکشی شده و مرطوب
شلغم
شلغم

دانستنیهای علمینام علمي
Brassica rapa rapa
نام لاتين
Brassica rapa rapa
خانواده (تيره)

Brassica rapa rapa ( شلغم ) گیاهی 2 ساله بوده که به صورت یک ساله کاشته میشود ، متعلق به خانواده  Brassicaceae ( شب بویان ) بوده و بومی اروپا و آسیای میانه میباشد .اين گياه اولين بار حدود 4000 سال پيش در خاور ميانه کاشته شد.
شلغم در قرون وسطي توسط اروپايي‌ها به مقدار زياد مصرف مي‌شد و بعدها توسط مهاجرين انگليسي و فرانسوي به آمريکا برده شد .
امروزه اين گياه در تمامي نقاط دنيا کشت شده و مورد مصرف قرار مي‌گيرد، زيرا در هر نوع خاکي به راحتي رشد کرده و مدت ماندگاري آن نيز به نسبت زياد است.
ریشه شلغم برای تغذیه انسان مورد استفاده قرار میگیرد و دارای خواص بسیار زیادی میباشد و برگهای آن توسط دامها مورد مصرف قرار میگیرد.
.ارقام شلغم:
بر اساس رنگ گوشت ریشه ارقام شلغم به دو دسته تقسیم می شوند دسته اول دارای گوشت سفید و دسته دیگردارای گوشت زرد می باشند معمولاً ارقام، دارای گوشت سفید در سطح بیشتری نسبت به گوشت زرد کاشته می شوند،‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ چون اولاً کیفیت ریشه آنها بهتر است و ثانیاً از برگ آنها استفاده غذایی می شود مهمترین ارقام شلغم دارای گوشت سفید عبارتند از:پورپل تاپ وایت گلاب، اسنوبال، تو کیوکراس، وایت فلت داچ و وایت میلان
از ارقام دارای گوشت زرد می توان از بلوآبردین،جاست رایت وگلدن بال نام برد. بعضی از ارقام شلغم را فقط به خاطر استفاده از برگ شان می کارند مانند: سون تاپ وژپو نیز شو گواینشلغم شلغم

خصوصیات - معرفی


شلغم گیاهی است دارای رشد سریع که به صورت یک ساله کاشته میشود .
این گیاه بین 40 تا 100 سانتیمتر ارتفاع دارد ،دارای برگهای کشیده بوده که این برگها پوشیده از کرکهای ریز می باشد.
ساقه گل دهنده آن از ریشه خارج شده طول آن به 60تا 80سانتی متر می رسد.گل آن به صورت خوشه ای است و به رنگ زرد نمایان است .
گل ها از اردیبهشت تا خرداد بر روی گیاه ظاهر میشوند و هم زمان هم نر هستند و هم ماده و دارای 4 گلبرگ میباشند و طولی در حدود یک سانتیمتر دارند .
میوه آن به صورت غلاف بوده و حاوی 15 تا 20عدد بذر است ریشه آن متورم و قسمتهایی از آن تا عمق 60 الی 90 سانتی متر در خاک فرو می رود.
میوه شلغم بین 5 تا 6 سانتمتر طول دارد .
گرده افشانی توسط زنبورها و پروانه ها صورت میگیرد.Brassica rapa rapa Brassica rapa rapa

شرایط نگهداری شلغمنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه شلغم
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  شلغم
خیلی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  شلغم
دما کمتر از 10 نباشد درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  شلغم
خاک شنی ، رسی، ماسه ای خوب زهکشی شده و مرطوب

شرایط محیط رشد گیاه شلغم به شرح زیر میباشد:

خاک : خاک شنی، ماسه ای ، لومی مرطوب و خوب زهکشی شده.
ph خاک بهتر است بین 6 تا 7.5 باشد .
این گیاه در اکثر خاکها به راحتی رشد میکند.
نور:آفتابی- نیمسایه
دما:بهتر است دما کمتر از 10 درجه نباشد .
شلغم در مناطقی که یخ بندانهای شدید زمستانه ندارد به عنوان محصول تابستانه کشت می شود . خود را با هر نوع آب و هوائی وفق می دهد اما بهترین رویش در دمای متوسط و رطوبت نسبی زیاد رخ می دهد از آنجا که محصول فصل خنک است نسبت به یخبندان کمی مقاوم و لی نسبت به سرما حساس است.
آبیاری : این گیاه به آبیاری زیاد نیاز دارد .
کودها و مواد غذایی:استفاده ازکودهای دامی و شیمیایی، مقدار 20 تا 40 تن در هکتار کود دامی مناسب است کود دامی تازه نباید مصرف نمود همچنین کودهای شیمیایی باید دارای عناصرازت فسفر و پتاسیم باشند.Brassica rapa rapa Brassica rapa rapa

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


خواص داروئی:
شلغم از نظر طب قدیم ایران گرم و تر است.
خواص شلغم آنقدر زیاد است كه می توان گفت این گیاه برای هر دردی درمان است و اگر مردم می دانستند كه این گیاه چقدر فایده درد تمام باغچه های خانه خود را شلغم میكاشتند و هر روزه از آن استفاده می كردند .
1)شلغم مقوی است.
2)شلغم اشتها آور است.
3)شلغم ضعف جنسی را درمان كرده و اسپرم را زیاد می كند.
4)شلغم سرفه را تسكین می دهد.
5)ترشی شلغم بهترین نوع ترشی است زیرا مقوی معده و روده ها و اشتها آور است.
6)آب شلغم قند خون را پائین می آورد.
7)تخم شلغم را اگر سرخ كرده و بخورید برای ضعف جنسی موثر است.
8)اگر گلو درد دارید آب پخته شلغم را قرقره كنید.
9)خوردن آب شلغم درمان كننده جوش صورت است.
10)آنهایی كه حافظه ضعیف دارند حتما باید شربت بخورند زیرا ثابت شده است كه شلغم حافظه را تقویت می كند.
11)شلغم شب كوری را درمان می كند.
12)شلغم بعلت داشتن ویتامین B1 علاج كم خونی است.
13)شلغم برای رشد و نمو استخوانها مفید است بنابراین زنان باردار وشیرده حتما باید از آن استفاده كنند .
14)زن حامله ای كه در مدت بارداری شلغم خورده باشد بچه اش زودتر رشد كرده ، زودتر حرف می زند و حتی زودتر راه می افتد و در مقابل امراض مقاومت بیشتری خواهد داشت .
15)آنهایی كه غده تیروئیدشان كم ترشح می كند باید حتما شلغم بخورند زیرا شلغم بعلت داتشن ید فراوان ترشحات غده تیروئید را تنظیم می كند .
16)شلغم مهمترین گیاه ضد سرطان است و حتی گسترش سرطان را متوقف می كند .
17)شلغم درمان بسیاری از بیماریهای پوستی است.
18)شلغم پخته بهترین دارو برای برونشیت است.
و بالاخره سعی كنید كه در فصل زمستان برای پیشگیری از سرماخوردگی و بیماریهای تنفسی اقلا چند بار در هفته شلغم بخورید شلغم پخته بهترین صبحانه است . بدن را تمیز كرده و مواد سمی را ازبدن خارج می سازد .همانطور که در بالا گفته شد آب شلغم خام خواص بیشتری از شلغم پخته دارد بشرطی كه معده شما را ناراحت نكند .معرفی و راهنمای پرورش سبزی جات غیر برگی - شلغم معرفی و راهنمای پرورش سبزی جات غیر برگی - شلغم

مقابله به آفات شلغم


بیماریها و آفات: بیماری ها و آفات شلغم همان بیماری ها و آفاتی هستند که به انواع کلم حمله می کنند از بیماریهای مهم کلم می توان از پوسیدگی سیاه و بیماری کلاب روت نام برد. عامل بیماری اخیرنوعی قارچ به نام Plasmodiomphora brassicaاست که باعث تورم و از هم پاشیدگی ریشه توقف رشدسبز کم رنگ شدن برگهای شلغم می گردد.
در ضمن این قارچ به کلیه گیاهان تیره چلیپاییان حمله می کند.
ازآفات مهم این گیاه می توان از شته کلم، ساس قرمزکلم، انواع مگس کلم که برگهارا می خورند نام برد برای مبارزه با آنها از انواع سموم حشره کش استفاده می شود.شلغم شلغم

نحوه تکثیر شلغم


تکثیر این گیاه به روش کاشت بذر صورت میگیرد :
این گیاه مستقیماً در محل اصلی کاشت می شود کاشت بذر با دست یا با ماشین بذر کار انجام می گیرد. نشا کردن بوته ها سبب بد شکل شدن ریشه ها می گردد. چون شلغم خیلی سریع الرشد است کشت تابستانه آن در اوایل تابستان بوده به این ترتیب ریشه شلغم برای اوایل پاییز آماده برداشت می باشد در مناطقی که زمستانهای ملایم دارند در مهر و آبان اقدام به کشت این گیاه میشود و به این ترتیب در طول مدت زمستان می توان آنرا برداشت کرد.Brassica rapa rapa Brassica rapa rapa

سایر اطلاعات


شلغم خوب سه علامت دارد :
- شلغم باید پر باشد. بنابراین اگر وسط آن شل باشد و با فشار انگشت فرو برود، پلاسیده و مانده‌است و چنانچه پخته ومصرف شود، تولید نفخ می‌کند.
- پوست خارجی شلغم باید براق و شفاف باشد.
- شلغم باید سنگین باشد و وقتی وسط آن را بریدید، درونش روشن و شفاف باشد.Brassica rapa rapa Brassica rapa rapaمنابع :
http://en.wikipedia.org/wiki/Brassica_rapa
http://eol.org/pages/583898/overview
http://www.avanmz.ir/Turnip.aspx
http://www.irannaz.com/news_detail_6922.html
http://www.pfaf.org/user/plant.aspx?LatinName=Bras


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.