فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۳/۴/۳۱         
  

Brassica oleracea var. chinensis Chinese cabbage که به فارسی کلم چینی نامیده میشود، گیاهی از خانواده شب بوها یا چلیپائیان، بومی آسیای شرقی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی معتدل خاک: زمین های لومی و مرطوب
کلم چینی
کلم چینی

نام علمي
Brassica oleracea var. chinensis
نام لاتين
Chinese cabbage
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"کلم چینی" یکی از انواع کلم ها است که منشأ آن آسیای شرقی می باشد. کلم چینی در این مناطق از نظر فیزیولوژی دوساله ولی در مناطق معتدل یکساله است. قسمت خوراکی این کلم ، برگ های ناصاف بیضی شکل و یا کشیده آن است. این گیاه بدون ساقه است. 
دو گونه با اختلاف کم و بیش در برگ ها از این گیاه وجود دارد:
الف: B. o. var. chinensis subsp. pekinensis
ب: B. o. var. chinensis subsp. chinensisChinese cabbage Chinese cabbage

شرایط نگهداری کلم چینینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه کلم چینی
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  کلم چینی
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  کلم چینی
نواحی معتدل
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  کلم چینی
زمین های لومی و مرطوب


در زمین های لومی بهترین نتیجه را می دهد. احتیاج آن به آب زیاد است و در مقابل خشکی نیز حساس است. کلم چینی دمای تا منهای 6 درجه سانتیگراد را به خوبی تحمل می کند. کودهای شیمیایی مورد نیاز حدود 120 کیلوگرم ازت (یک سوم قبل از کشت و بقیه به فرم کود سرک)، 80 کیلوگرم P2O5 و 160 کیلوگرم K2O در هکتار است. 
گل های کلم چینی در دمای پایین تر از 12 درجه سانتیگراد و یا در روزهای بلند بوجود می آید. دمای پایین (2 تا 8 درجه سانتیگراد) در هنگام جوانه زنی گیاه را قبل از تشکیل پیچ برگ به گلدهی سوق می دهد. Brassica oleracea var. chinensis Brassica oleracea var. chinensis

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


ارزش غذایی:

کلم چینی که به صورت سالاد و یا پخته مورد مصرف قرار می گیرد به علت داشتن اسیدهای آمینه ضروری و مقداری پروتئین و کربوهیدرات و ویتامین ث یکی از مهمترین گیاهان این خانواده است. 
هر صد گرم از بخش خوراکی این گیاه حاوی 95.4 گرم آب، 1.2 گرم پروتئین، 0.3 گرم چربی، 1.3 گرم کربوهیدرات، 1.7 گرم مواد سلولزی، 0.4 میلیگرم ویتامین ب6، 0.04 میلیگرم ویتامین ب2، 0.03 میلیگرم ویتامین ب1، 35 میلیگرم ویتامین ث، 0.08 میلیگرم ویتامین آ، 200 میلیگرم پتاسیم، 11 میلیگرم منیزیم، 0.6 میلیگرم آهن، 30 میلیگرم فسفر و 40 میلیگرم کلسیم می باشد. کلم چینی - معرفی سبزی جات برگی کلم چینی - معرفی سبزی جات برگی

نحوه تکثیر کلم چینیتکثیر این گیاه از طریق کشت بذرهای آن صورت می گیرد. عملیات برداشت کلم چینی مانند کلم پیچ است یعنی اینکه با جدا کردن برگ ها، مجموعه خوراکی کلم را تمیز کرده و آن را برای فروش به بازار عرضه می کنند. شرایط نگهداری آن مشکل است.Chinese cabbage Chinese cabbageمنابع :
https://en.wikipedia.org/wiki/Brassica_oleracea
https://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_cabbage
https://npgsweb.ars-grin.gov/gringlobal/taxonomyde
پیوست، غ.ع. 1385. سبزیکاری. انتشارات دانش پذیر، چا


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.