فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز شنبه ۱۴۰۳/۱/۲۵         
  

Iberis amara Annual candytuft که به فارسی ایبریس یکساله نامیده میشود، گیاهی از خانواده شب بوها یا چلیپائیان، بومی نواحی گرمسیر جهان می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری خاک: خاک های زهکشی شده با رطوبت کافی
ایبریس یکساله
ایبریس یکساله

نام علمي
Iberis amara
نام لاتين
Annual candytuft
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیجنس ایبریس دارای حدود 50 گونه است که شامل گیاهان یکساله، چند ساله و نیمه درختچه ای و همیشه سبز می باشد. برخی از مهمترین گونه های این جنس شامل: Iberis amara، Iberis ciliata، Iberis gibraltarica، Iberis linifolia، Iberis procumbens، Iberis sempervirens و Iberis umbellata است. 
ایبریس یکساله از گیاهان مقاوم به سرما بوده و دارای گل هایی مانند چتر فشرده و به رنگ سفید می باشد. خوشه گل پس از ظاهر شدن به تدریج رشد می کند. هر گل دارای چهار گلبرگ است. این گیاه بومی نواحی گرمسیر جهان می باشد. 
از این گیاه به جز استفاده زینتی، به عنوان گیاه دارویی نیز استفاده می شود. برگ ها، ساقه ها و ریشه های این گیاه دارای خواص دارویی است. همچنین بذرهای آن نیز دارای مواد مؤثره ارزشمندی است.Annual candytuft Annual candytuft

شرایط نگهداری ایبریس یکسالهنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه ایبریس یکساله
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  ایبریس یکساله
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  ایبریس یکساله
نواحی گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  ایبریس یکساله
خاک های زهکشی شده با رطوبت کافی


این گیاه نیاز به محلی آفتابی و خاک زهکشی شده دارد. در خاک های ضعیف تا متوسط از نظر حاصلخیزی و خنثی تا قلیایی به خوبی رشد می کند. 
همچنین خاک های به خوبی آبیاری شده و مکان های آفتابی را می پسندد. کشت و کار آن در خاک های کمی اسیدی نیز موفقیت آمیز خواهد بود. 
برای افزایش انشعابات جانبی نیاز به سرزنی دارد. و از گیاهان مقاوم به سرما است. Iberis amara Iberis amara

نحوه تکثیر ایبریس یکسالهایبریس یکساله از طریق کشت بذرها تکثیر می شود. بذرهای این گیاهان را در پاییز در خزانه و یا مستقیماً در زمین اصلی کشت می کنند. برای افزایش دوره گلدهی می توان در چند مرحله و به فاصله 2 هفته بذرکاری را انجام داد. بذرها حدود 3 هفته پس از کشت، جوانه خواهند زد. Annual candytuft Annual candytuftمنابع :
http://www.luontoportti.com/suomi/en/kukkakasvit/w
http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Iber
https://en.wikipedia.org/wiki/Iberis


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.